Regulacja i konserwacja bramy garażowej przeprowadzana przez montera - brametech.com.pl
25-04-2022 BramTECH

Konserwacja bramy garażowej – na co zwrócić uwagę? [INFOGRAFIKA]

Co zrobić, żeby brama garażowa działała sprawnie i nie zawiodła Cię w najmniej oczekiwanym momencie? Podstawa to oczywiście wybór niezawodnej konstrukcji i jej precyzyjny montaż. To jednak nie koniec. Równie istotną kwestią jest konserwacja bramy garażowej. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz infografikę – sprawdź, jakie czynności możesz (i powinieneś!) wykonywać samodzielnie, jak zrobić to poprawnie i z jaką częstotliwością.

Konserwacja bramy garażowej: dlaczego to takie ważne?

Brama garażowa, podobnie jak każda inna konstrukcja, będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, wyłącznie wtedy, gdy będzie prawidłowo eksploatowana. Ta zasada odnosi się zresztą do wielu innych obszarów. Wystarczy pomyśleć, co stałoby się, gdybyś regularnie nie wymieniał oleju silnikowego w aucie albo nie wyregulował hamulców i przerzutek w rowerze. Wówczas niepozorne drobnostki, które można szybko wyeliminować, zamieniają się w poważne problemy. Takie, których usunięcie jest czasochłonne i bardzo kosztowne.

To wystarczający powód, dla którego warto zadbać o regularną konserwację bramy garażowej. Ale nie jedyny. Jest znacznie ważniejsza kwestia: bezpieczeństwo. Uszkodzona prowadnica bramy garażowej, niesprawna fotokomórka czy zepsute zabezpieczenie przeciążeniowe to prosta droga do poważnego wypadku.

Tymczasem większość prac konserwacyjnych możesz wykonać samodzielnie, bez dużego wysiłku.

Może Cię zainteresować: Brama garażowa segmentowa – z czego się składa i jak ją zamontować

Konserwacja bramy garażowej krok po kroku – o co możesz zadbać bez pomocy serwisantów?

Zastanawiasz się, jakie zadania możesz wykonać na własną rękę, aby zadbać o bezpieczną i płynną pracę bramy garażowej? Oto te najważniejsze.

Mycie bramy garażowej – podstawa konserwacji

Chociaż może Cię to zaskoczyć, mycie to nie tylko kwestia estetyki. Nagromadzone zabrudzenia mogą prowadzić do uszkodzenia ruchomych elementów, takich jak np. zawiasy do bramy garażowej czy sprężyny. Ich regularne usuwanie przedłuża ich długość życia.

Podczas mycia zwróć uwagę nie tylko na płaszcz, ale także na prowadnice do bramy garażowej. To przestrzeń najbardziej podatna na gromadzenie brudu. Jeżeli co kilka tygodni przetrzesz je miotełką do kurzu lub przedmuchasz sprężonym powietrzem, oszczędzisz sobie wielu kłopotów.

Zwróć także uwagę na uszczelki – one również powinny być utrzymywane w czystości.

Smarowanie bramy segmentowej

Smarowanie to jeden z najważniejszych elementów konserwacji bramy garażowej. Odpowiednio dobrany smar zapewnia prawidłowy poślizg podczas pracy ruchomych elementów konstrukcji – m.in. sprężyn i zawiasów. W efekcie nie dochodzi do ich ścierania się, a szanse na uszkodzenie są minimalne.

O czym należy pamiętać w tym procesie?

  • Smarowanie bramy segmentowej należy przeprowadzać co najmniej 2 razy w ciągu roku (np. przed zimą i po zimie), a także zawsze wówczas, gdy zauważysz niepokojące objawy, np. piski czy skrzypienie.
  • Do wykonania prac należy stosować wyłącznie smary polecane przez producenta, a nie przypadkowe środki. Rekomendowane są preparaty do zastosowań zewnętrznych, bardzo często „suche smary”, które zapewniają precyzyjną aplikację oraz są odporne na zanieczyszczenia.
  • Smar należy aplikować wyłącznie na elementy metalowe – głównie zawiasy do bramy garażowej oraz sprężyny do bramy garażowej. Prowadząc smarowanie prowadnic bramy garażowej, pamiętaj, że smar nie może mieć kontaktu z plastikowymi rurkami i innymi elementami z tworzyw sztucznych. Mógłby doprowadzić do ich degradacji.
  • Uszczelki bramy garażowej należy regularnie „smarować” z wykorzystaniem preparatów silikonowych. Pozwalają im zachować optymalną elastyczność i zmniejszają ich podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Regularne sprawdzanie poprawności pracy automatyki

Równie ważnym elementem konserwacji bramy garażowej jest troska o poprawną pracę elementów automatyki. Szczególnej uwagi wymagają fotokomórka oraz zabezpieczenia przeciążeniowe. Ich działanie sprawdzisz np. poprzez ustawienie w świetle bramy jakiejś przeszkody – np. drabiny. Jeżeli wszystko działa poprawnie, brama zatrzyma się samodzielnie i nie zgniecie przeszkody.

Czytaj więcej: Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Serwisant bram garażowych - bramtech.com.pl

Mycie, smarowanie czy sprawdzanie poprawności działania fotokomórki w bramie garażowej to czynności, które możesz wykonać samodzielnie. Jednak prace związane z wymianą sprężyn, zawiasów czy prowadnic zostaw specjalistom.

Samodzielna wymiana sprężyny w bramie garażowej – czy to dobry pomysł?

A co w sytuacji, kiedy dojdzie do – pozornie – drobnej awarii w mechanizmie Twojej bramy, np. pęknie jedna ze sprężyn? Chociaż w teorii takie zadanie mógłbyś wykonać sam, lepiej przemyśleć tę kwestię. Pamiętaj przy tym, że:

  • wymiana sprężyn z bramie garażowej powinna być zawsze przeprowadzana w kompletach, o ile jest więcej niż jeden taki element. Jeżeli pękł jeden z wielu detali, oznacza to, że pozostałe najpewniej przekroczyły liczbę cykli, a więc swoją żywotność;
  • konieczne jest zastosowanie sprężyn o dokładnie takich parametrach, jakie wyróżniały oryginalne detale – używanie zamienników może mieć bardzo poważne konsekwencje (np. uszkodzenie całego mechanizmu),
  • niezbędne jest odpowiednie wyważenie mechanizmu bramy – co wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Konserwacja bramy garażowej – infografika ze wskazówkami

Infografika opisująca najważniejsze czynności przy konserwacji bramy garażowej – bramtech.com.pl

Podobnie niezalecane jest samodzielne wykonywanie innych prac związanych z układem wyważenia, luzowanie czy regulowanie śrub ulokowanych w najniższych klamrach bramy.  W takich sytuacjach warto się zgłosić do fachowców.

Masz wątpliwości odnośnie do konserwacji swojej bramy garażowej? Skontaktuj się z nami i dowiedz więcej na ten temat!