Brama garażowa segmentowa – otwieranie pilotem - bramtech.com.pl
21-03-2022 BramTECH

Brama garażowa segmentowa – z czego się składa i jak montować? [INFOGRAFIKA]

Bramy segmentowe to obecnie najpopularniejszy sposób na zamknięcie garażu. Mają bardzo praktyczną konstrukcję, dzięki której są bezpieczne, szczelne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu. Aby jednak brama garażowa segmentowa należycie spełniała swoją funkcję, musi być dobrze zamontowana. Przeczytaj, z czego się składa i co jest najistotniejsze przy jej montażu. Zapoznaj się też z infografiką na końcu wpisu, na której podsumowaliśmy najważniejsze informacje.

Brama garażowa segmentowa – najpopularniejszy wybór

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych. Nie ma też problemu z dopasowaniem ich wymiarów, wyglądu czy parametrów do indywidualnych preferencji. Brama garażowa segmentowa to jednak zdecydowanie najpopularniejszy typ. Tego typu konstrukcje są wybierane z różnych powodów, ale wśród najważniejszych warto wymienić:

 • unoszone skrzydło i ukryty mechanizm – mechanizm i prowadnice montuje się pod sufitem; nie ma potrzeby zabezpieczenia wolnej przestrzeni w pozostałej części garażu czy na podjeździe, ponieważ skrzydło unosi się pionowo;
 • dobrą termoizolację – brama garażowa segmentowa jest zwykle świetnym wyborem do ogrzewanego garażu;
 • zabezpieczenia antywłamaniowe – większość dostępnych na rynku bram segmentowych jest w nie wyposażona;
 • łatwość dopasowania wymiarów – bramy segmentowe są dostępne w każdym możliwym wymiarze;
 • możliwość montażu automatyki – zwykle brama garażowa segmentowa jest standardowo montowana z automatycznym napędem;
 • szeroki wybór kolorów i wzorów – ten typ bramy łatwo dopasować do elewacji domu i indywidualnego gustu.

Większość użytkowników ceni je za funkcjonalność i wygodę użytkowania, a także możliwość dopasowania do każdego garażu. Solidnie wykonane i prawidłowo zamontowane służą bez problemu wiele lat i znakomicie spełniają swoje funkcje.

Z czego składa się brama garażowa segmentowa?

Brama garażowa segmentowa zawdzięcza swoją nazwę specyficznej konstrukcji. Jej skrzydło zbudowane jest z najczęściej poziomych paneli (segmentów) połączonych zawiasami i odpowiednio uszczelnionych. Podczas otwierania brama podnoszona jest pionowo do góry, a następnie „chowa się” pod sufitem.

Zamontowane nad wjazdem prowadnice do bramy garażowej są ustawione równolegle do stropu. Istnieją jednak również modele boczne. W takim przypadku segmenty ustawione są pionowo, a prowadnica bramy garażowej umieszczona wzdłuż jednej z bocznych ścian garażu. Podczas otwierania drzwi przesuwają się na bok. To rozwiązanie polecane przede wszystkim do niskich i szerokich pomieszczeń, ponieważ mechanizm z prowadnicami pod sufitem wymaga przynajmniej 15 cm nadproża (wolnej przestrzeni nad światłem wjazdu).

Jakie są kluczowe elementy bramy garażowej segmentowej?

 • Segmenty bramy garażowej zwykle są wyprodukowane ze stali lub aluminium. Wypełnia się je izolacją o grubości kilku centymetrów. Można również zastosować panele przeszklone. Standardowe skrzydło składa się z 3-6 elementów.
 • Specjalne zawiasy do bramy garażowej łączą je ze sobą, sprawiając, że cała konstrukcja jest stabilna. Na połączeniach również stosuje się odpowiednie uszczelnienie.
 • Kolejnym kluczowym elementem są prowadnice, po których „wspina” się brama podczas otwierania. Zazwyczaj przy nich montuje się napęd, który pozwala na automatyczne podnoszenie i opuszczanie skrzydła.
 • Sprężyna do drzwi garażowych odpowiada za ich płynne zamykanie i otwieranie. Jest dobierana do intensywności użytkowania bramy (liczby cykli jej zamykania i otwierania w ciągu doby).

Wszystkie te elementy wpływają na właściwości konstrukcji oraz jej prawidłowe działanie.

Montaż bramy garażowej segmentowej - bramtech.com.pl

Użytkowanie bramy garażowej segmentowej jest bardzo proste i wygodne, ale jej montaż już niekoniecznie. Dlatego warto powierzyć go fachowcom.

Jak zamontować bramę garażową segmentową?

Bramy segmentowe montuje się zarówno w nowych, jak i starszych domach. Są uniwersalne pod względem użytkowym i stylistycznym. W większości miejsc to właśnie ten typ bram sprawdza się najlepiej. Konieczny jest jednak odpowiedni dobór i montaż komponentów. Należy również pamiętać, że prowadnice do bramy garażowej wymagają określonej ilości miejsca. Jeśli mają być zamontowane pod sufitem, potrzebne jest co najmniej 15 cm nadproża. Ponadto węgarki (czyli fragmenty ściany po bokach wjazdu) muszą mieć co najmniej 10 cm. Każda prowadnica do bramy garażowej ma długość odpowiadającą mniej więcej wysokości wjazdu, dlatego wymaga dość dużo wolnego miejsca pod sufitem (lub wzdłuż ściany w przypadku bramy bocznej).

Jak zamontować bramę garażową segmentową? To dość skomplikowany proces, który najlepiej powierzyć fachowcom. Składa się on z wielu etapów, takich jak:

 1. przygotowanie do montażu – wykończenie nadproża, węgarków i posadzki garażu, dokonanie dokładnych pomiarów, doprowadzenie zasilania do napędu itp.,
 2. przygotowanie segmentów bramowych (przykręcenie zawiasów),
 3. przykręcenie prowadzenia pionowego,,
 4. włożenie segmentów bramy i dokręcenie zawiasów z rolką,
 5. przykręcenie prowadzenia poziomego,
 6. zamontowanie wału ze sprężynami,
 7. nakręcenie sprężyn,
 8. wykonanie podwieszenia z kątowników perforowanych,
 9. sprawdzenie prawidłowości działania bramy.

Czytaj też: Montaż bram segmentowych – najczęściej popełniane błędy

Teoretycznie wszystkie te czynności można wykonać samodzielnie, jednak wymaga to pewnych umiejętności. Dlatego zawsze zalecane jest zlecenie tego zadania fachowcom. Koszt montażu bramy garażowej nie jest bardzo wysoki, a zapewnia jej prawidłowe działanie. Często jest to również warunek zachowania gwarancji.

Segmentowa brama garażowa – elementy i montaż [infografika z podsumowaniem]

Brama garażowa segmentowa – elementy i montaż (infografika) – bramtech.com.pl

Chcesz się dowiedzieć, czy brama garażowa segmentowa będzie pasować do Twojego garażu? Zamówić wysokiej jakości produkt wraz z montażem? Zapraszamy do kontaktu z Bramtech! Chętnie doradzimy Ci odpowiednią bramę oraz odpowiemy na każde pytanie.