Kobieta otwiera bramę garażową od zewnątrz - bramtech.com.pl
23-05-2022 BramTECH

Awaria prądu – jak otworzyć bramę garażową z napędem od zewnątrz?

Brama garażowa z napędem to ogromne udogodnienie. Dzięki automatyce proces otwierania i zamykania bramy jest właściwie samoczynny, a Ty oszczędzasz czas i energię. Jednak do pracy napędu jest potrzebny prąd. Co zatem stanie się, gdy nagle go zabraknie? Zobacz, jak otworzyć bramę elektryczną bez prądu i co zrobić w takiej sytuacji.

Nowoczesne i niezawodne napędy do bram garażowych każdego typu – dowiedz się więcej!

Brama elektryczna a brak prądu – co w takiej sytuacji?

Pytanie o to, jak otworzyć bramę garażową bez prądu, pojawia się dość często. I bardzo dobrze! Zwłaszcza jeżeli jesteś na etapie wybierania tego elementu, warto poznać specyfikę i mechanikę pracy bram garażowych przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Jak więc wygląda ta sytuacja w praktyce? Od razu uspokajamy: otwieranie bramy garażowej bez prądu jest możliwe. Nie musisz się więc obawiać, że spełni się czarny scenariusz – np. że któryś z domowników zatrzaśnie się w garażu albo będzie musiał biec na autobus, bo auto będzie zablokowane za drzwiami. Producenci bram przewidzieli takie sytuacje. I chociaż zdarzają się one bardzo rzadko, trzeba być na nie przygotowanym.

Awaryjne otwieranie bramy garażowej – samodzielnie czy z fachowcem?

Dobra wiadomość jest taka: z ręcznym otwieraniem bramy garażowej poradzisz sobie, nawet jeśli nie masz dużej wiedzy specjalistycznej ani nie jesteś silną osobą. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i… najlepiej przećwiczyć ten proces „na sucho”. Tak, aby w przypadku braku prądu, adrenalina i stres nie utrudniły tego zadania.

Czytaj też: Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Jak otworzyć bramę garażową od zewnątrz przy awarii prądu?

To, jak otworzyć bramę garażową od zewnątrz, może być uzależnione od jej konstrukcji, a także zastosowanego mechanizmu zamykania. Najczęściej jednak możliwy jest jeden z dwóch scenariuszy.

Zastosowanie dedykowanego kluczyka do wysprzęglenia napędu

Do większości bram segmentowych i uchylnych z napędem otrzymasz w komplecie specjalny kluczyk. Pozwala on na wysprzęglenie automatyki, a więc jej oddzielenie od skrzydła bramy.

Taki kluczyk jest umieszczany w specjalnej wkładce patentowej, która jest sprzęgnięta linką z zamkiem bądź napędem do bramy. Kiedy zostanie przekręcony, następuje odblokowanie mechanizmu. Pozwala to na otwarcie bramy bez żadnego problemu.

To najczęściej stosowany mechanizm. Powód jest prosty: z jednej strony zapewnia właścicielom posesji łatwy dostęp do garażu, bez względu na to, czy jest prąd. Z drugiej – chroni przed złodziejami. Bez odpowiedniego klucza nie będą oni w stanie podnieść skrzydła Twojej bramy.

Ręczne otwieranie bramy garażowej – klamka

Jeżeli brama garażowa jest wyposażona w klamkę, może wystarczyć jej przekręcenie, które uruchomi dźwignię zamka. W efekcie mechanizm zostanie odblokowany i można będzie ręcznie otworzyć bramę automatyczną podnieść bramę – także, gdyby doszło do awarii napędu.

Sprawdź również: Najczęstsze awarie napędu bramy garażowej - jak im zapobiegać i jak naprawić?

Uwaga: nie musisz się obawiać, że podniesienie skrzydła bramy sprawi Ci trudności. Konstrukcja jest wyposażona w specjalne sprężyny, co sprawia, że wystarczy lekkie popchnięcie, aby skrzydło bezpiecznie uniosło się do góry. Masz też pewność, że pozostanie na miejscu i nie opadnie, aż przyjdzie czas na ręczne zamykanie bramy garażowej. Cały proces jest więc bardzo bezpieczny.

Ręczne otwieranie bramy garażowej - bramtech.com.pl

Otwarcie bramy garażowej od wewnątrz, gdy nie ma prądu, jest jeszcze prostsze: wystarczy pociągnąć za linkę, aby odblokować mechanizm.

Otwieranie bramy garażowej bez prądu od wewnątrz

Mechanizm otwierania i zamykania bramy garażowej przewiduje również możliwość ręcznego manipulowania nią od wewnątrz. To powód, dla którego nie należy się obawiać przypadkowego utknięcia w pomieszczeniu.

Jak przeprowadzić ręczne otwieranie bramy garażowej od środka? W okolicy silnika napędu znajduje się linka. Należy ją pociągnąć, aby odblokować mechanizm przez wysprzęglenie go. Tyle wystarczy, aby mieć możliwość ręcznego uniesienia skrzydła.

O czym pamiętać przy ręcznym otwieraniu bramy garażowej bez prądu?

Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Brak możliwości otwarcia bramy może być stresujący – zwłaszcza jeżeli działasz w pośpiechu lub na terenie posesji doszło do awarii. Jak jednak widzisz, opisane powyżej sposoby są bardzo proste i wygodne.

Jedyne, o czym musisz pamiętać, to noszenie przy sobie kluczyka do bramy. Dopnij go np. do kluczy domowych lub umieść w torbie czy plecaku, który masz zawsze ze sobą. Dzięki temu będziesz gotowy nawet na awaryjną sytuację.

Pamiętaj też, że o mechanizmach awaryjnego otwierania bramy garażowej możesz porozmawiać z naszymi specjalistami. Wykorzystujemy zaawansowane technologie, które gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort otwierania skrzydeł bramowych. Skontaktuj się i dowiedz więcej o zabezpieczeniach stosowanych w rozwiązaniach BramTECH!