Uszczelnianie bramy garażowej – bramtech.com.pl
21-05-2023 BramTECH

Uszczelnianie bramy garażowej – kiedy i jak trzeba to zrobić

Garaż ma chronić Twój samochód i inne przechowywane wewnątrz obiekty – nie tylko przed złodziejami, ale również przed opadami i zimnem. Jednym z najczęstszych powodów wychłodzenia oraz utrzymywania się wilgoci w jego wnętrzu jest nieszczelna brama garażowa. To prosta droga do pojawienia się rdzy czy grzyba, a przy okazji do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jak temu zapobiec? Istotne jest uszczelnianie bramy garażowej.

Solidnie uszczelnione bramy garażowe – sprawdź naszą ofertę

Uszczelnianie bramy garażowej – kiedy trzeba o tym pomyśleć?

Na początek ważne pytanie: udało Ci się powierzyć montaż bramy do garażu sprawdzonej ekipie i postawić na dobrej jakości konstrukcję? Jeśli tak, kwestia uszczelnienia drzwi garażowych (i ogólnie problemów z bramą garażową) nie będzie Cię dotyczyć przez długi czas eksploatacji. Nowe skrzydło jest wyposażone w odpowiednio wyprofilowane uszczelki oraz progi. Jeżeli zostanie dobrze wyregulowane, będzie szczelne. Jak długo? Do momentu, w którym zauważysz, że coś jest nie tak. Jeśli dostrzeżesz niepokojące symptomy, jak wilgoć w garażu czy straty ciepła, problem możesz rozwiązać nawet samodzielnie – i to stosunkowo niewielkim kosztem.

Jak długo? Do momentu, w którym zauważysz, że coś jest nie tak. Jeśli dostrzeżesz niepokojące symptomy, jak wilgoć w garażu, problem możesz rozwiązać nawet samodzielnie – i to stosunkowo niewielkim kosztem.

Czytaj też: Konserwacja bramy garażowej – na co zwrócić uwagę?

Co może świadczyć o tym, że uszczelka garażowa wymaga wymiany?

Jakie objawy mogą sugerować, że uszczelki są do wymiany? To np.:

 • wyczuwalna wilgoć lub wręcz woda zbierająca się tuż przy bramie garażowej po większym deszczu,
 • wrażenie przewiewu przez skrzydło, mimo że drzwi garażowe są zamknięte;
 • obecność w garażu insektów w okresie wiosenno-letnim – mimo tego, że brama nie pozostaje długo otwarta;
 • oszronione szyby w samochodzie zimą, pomimo tego, że całą noc stał w zamkniętym garażu;
 • wyraźnie widoczne „prześwity” u dołu bramy.

Jeżeli zauważysz takie lub podobne problemy, czas przystąpić do działania.

Jak uszczelnić bramę garażową?

Już wiesz, że jest potrzebne uszczelnienie bramy garażowej. Zanim zaczniesz poszukiwanie uszczelek i progów zgodnych z konstrukcją bramową znajdującą się na Twojej posesji… spróbuj wyregulować skrzydło. Często zdarza się, że problem nieszczelności jest efektem rozregulowania bramy.

Uszczelnienie drzwi garażowych zacznij więc od wykonania kilku prostych czynności. Zwróć uwagę na to, czy:

 • konstrukcja bramy jest dobrze dociśnięta do prowadnic, czy może trzeba ją gdzieś nieco dokręcić;
 • naciąg sprężyn skrętnych jest dostatecznie dobry, czy nie trzeba go wzmocnić albo wyrównać napięcia mechanizmów, aby były takie same;
 • prowadnice są dobrze zamocowane i nigdzie nie ma „luzów”;
 • mechanizm automatycznego sterowania na pewno domyka drzwi do samego końca – w niektórych przypadkach problemem jest właśnie błąd oprogramowania!

Jeśli po wykonaniu tych prac (samodzielnie lub z pomocą ekipy wyspecjalizowanej w montażu bram garażowych – zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia), nadal występują nieszczelności, to sygnał, że problem może tkwić w uszczelkach garażowych i pora rozważyć ich wymianę.

Sprawdź również: Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Regulacja bramy garażowej – bramtech.com.pl

Czasami do uszczelnienia bramy garażowej wystarczy jej wyregulowanie polegające m.in. na dokręceniu prowadnic i odpowiednim napięciu sprężyn skrętnych

Uszczelnienie drzwi garażowych – czym to zrobić?

Uszczelnianie bramy garażowej przebiega podobnie jak uszczelnianie domowych okien – trzeba wymienić uszczelki. Są one powszechnie dostępne, a ich cena nie jest wygórowana. Nie oznacza to jednak, że możesz nabyć pierwszy model, na jaki się natkniesz. Zanim kupisz produkt lub złożysz zamówienie, sprawdź kilka kwestii.

Uszczelka do bramy garażowej – jaką wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego materiału do uszczelniania drzwi garażowych trzeba ustalić m.in.:

 • miejsce występowania nieszczelności – najczęściej problem pojawia się na styku dołu drzwi z podłogą, ale kłopoty zdarzają się też na ścianach bocznych, a w niektórych przypadkach także od góry;
 • wielkość szczeliny, którą trzeba zniwelować – to do niej powinna być dostosowana grubość uszczelki. Przykładowo, u dołu aluminiowa uszczelka szczotkowa będzie odpowiednia przy szczelinach do 15 mm, natomiast ta wykonana z nylonu dobrze spisze się przy szparach do 12 mm. W przypadku większych prześwitów możesz zdecydować się na montaż progu garażowego z EPDM. To tworzywo wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, w tym ścieranie, a przy tym odporne na wilgoć.

 

Jeżeli masz wątpliwość, jakie uszczelnienie wybrać, zawsze możesz zapytać w firmie, u której zamówiłeś bramę. My także chętnie odpowiemy na Twoje pytania, więc zapraszamy do kontaktu!

Brama garażowa i jej uszczelnianie w praktyce

Jak wygląda sam montaż uszczelek? Należy:

 • dokładnie oczyścić miejsce, gdzie ma być zamocowana uszczelka (może to być np. szczelina w progu drzwi garażowych, specjalny profil w konstrukcji bramy lub po prostu któryś z jej boków) z piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń, a także je odtłuścić;
 • osuszyć powierzchnię;
 • przyłożyć wstępnie uszczelnienie drzwi garażowych do miejsca montażu, dokonać pomiarów, a następnie dociąć elementy na wymiar;
 • zastosować klej montażowy na całej powierzchni i zamocować uszczelkę;
 • należy odczekać na związanie się produktu ok. 12 godzin, pozostawiając do go wyschnięcia. Po tym czasie można zacząć normalnie eksploatować bramę garażową.

Problem z uszczelnieniem bramy garażowej nie powinien być lekceważony, a jego rozwiązanie jest na szczęście stosunkowo proste. A jeżeli nadal masz wątpliwości, poproś o pomoc fachowców. Oni poradzą sobie z tym zadaniem w krótkim czasie.

Poszukujesz więcej fachowych porad z zakresu działania, budowy i konserwacji bram garażowych? Zajrzyj na nasz blog!