Uporządkowany i dobrze zagospodarowany garaż - bramtech.com.pl
25-04-2022 BramTECH

Zagospodarowanie garażu – o czym warto pamiętać?

Przydomowy garaż to więcej niż przestrzeń do bezpiecznego parkowania samochodu. Odpowiednio zaaranżowany, stanie się funkcjonalną strefą dla majsterkowicza czy dodatkowym miejscem do przechowywania. Zobacz, jak zadbać o zagospodarowanie garażu i poznaj przydatne triki, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Jak dobrze urządzić garaż? Zacznij od doboru właściwej bramy garażowej

Co ma brama do zagospodarowania garażu? Wbrew pozorom całkiem sporo – zwłaszcza jeżeli powierzchnia, którą dysponujesz, nie jest duża. Najwięcej miejsca zaoszczędzisz, jeśli zdecydujesz się na bramę segmentową, której elementy „schowają się” pod sufitem. Trzeba jednak zadbać o montaż napędu do bramy garażowej we właściwy sposób. Problemy mogą się pojawić np., gdy na torze przesuwania bramy znajdą się rury kanalizacji lub kiedy pod sufitem nie ma dostatecznie dużo przestrzeni.

Rozwiązaniem może być zastosowanie obniżonego systemu do bramy garażowej lub ewentualnie napędu bocznego – pozwolą one na optymalne zagospodarowanie garażu: bezpiecznie i bez utraty cennego miejsca. To dlatego przed wyborem bramy warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni mechanizm. Taki, który da pełne pole do aranżacji dostępnej przestrzeni.

Urządzanie garażu – co warto uwzględnić?

Jak urządzić sobie garaż? W największym skrócie: funkcjonalnie i zgodnie z tym, jak chcesz go użytkować. Pamiętaj jednak, że pod tymi określeniami kryją się bardzo różne potrzeby i oczekiwania. Dlatego nie ma jednej dobrej recepty na to, jak zagospodarować garaż. Są jednak takie elementy, które możesz wziąć pod uwagę. Oto one.

Wygodny garaż: jak rozplanować przestrzeń?

Zanim zaczniesz planować urządzanie garażu, oceń, jaką przestrzenią dysponujesz. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami minimalna wielkość tego pomieszczenia, przy parkowaniu jednego auta, to 2,7x 5,5 m. Te wymiary nie dają jednak szerokiego pola manewrowania – zwłaszcza jeżeli z pojazdu korzysta osoba z niepełnosprawnością ruchową. Dlatego rekomenduje się, aby przestrzeń miała minimum 3,5-4 metry szerokości i 6 m długości. Jednak każdy dodatkowy metr wzdłuż czy wszerz to przestrzeń, którą możesz z powodzeniem zagospodarować. Przykładowo:

  • przy szerokości na ok. 4,5-5 m można zaplanować przy którejś ze ścian bocznych miejsce do przechowywania rowerów w garażu (w pozycji stojącej) lub też składowanie kosiarki ogrodowej;
  • gdy garaż ma ok. 7 m długości, na jego tyle może powstać mały warsztat, nie tylko na potrzeby napraw samochodowych.

Pamiętaj jednak, że zagospodarowanie garażu obejmuje nie tylko przestrzeń podłogi, ale również ściany, a nawet sufit. A to daje Ci znacznie więcej możliwości działania, nawet jeżeli zmagasz się z dylematem, jak zagospodarować mały garaż.

Sprawdź też: Zabezpieczenia bramy garażowej, o które warto zadbać na etapie zakupu i eksploatacji

Rower zawieszony na ścianie w funkcjonalnie zagospodarowanym garażu  - bramtech.com.pl

Przechowywanie rowerów w garażu nie musi oznaczać utraty miejsca. Wystarczy wykorzystać haki, na których łatwo powiesisz swoje jednoślady.

Urządzanie garażu – jak zagospodarować ściany i sufit?

Istnieje wiele sposobów, na jakie możesz wykorzystać te przestrzenie. Oto kilka przykładowych rozwiązań.

  • Przechowywanie rowerów w garażu nie musi oznaczać blokowania przestrzeni. Możesz zainwestować np. w stojak rowerowy do garażu, który pozwoli ustawić dwukołowce w pionie, np. na tylnej ścianie pomieszczenia. Inna opcja to zastosowanie specjalnych haków na suficie i podwieszanie na nich jednośladów – zwłaszcza w okresie zimowym, gdy nie będą często użytkowane.
  • Zamiast w stojące regały, zainwestuj w szafki wiszące do garażu. Umieść je np. nad stołem roboczym w części warsztatowej. Mogą trafić również na boczne ściany pomieszczenia. Zadbaj, żeby miały  możliwie wysokie dopuszczalne obciążenie, tak abyś bez problemu mógł przechowywać w nich także np. płyny samochodowe czy cięższe elektronarzędzia z osprzętem. Przechowuj tam także produkty do konserwacji bramy – np. smar czy silikon do uszczelek. Warto je zawsze mieć pod ręką! Pamiętaj też, że szafki do garażu mogą posłużyć jako dodatkowa spiżarnia – przechowasz tu bez obaw np. żywność w puszkach czy hermetycznie zamknięte domowe przetwory.
  • Otwarte, wiszące regały to dobre miejsce do przechowywania dodatkowego kompletu opon i innego wyposażenia, także tego domowego (najlepiej w szczelnych, np. plastikowych, pojemnikach).
  • Zainwestuj w tablicę na narzędzia – ułatwi Ci organizację kluczy i innych przydatnych przyborów, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić miejsce. Warto podkreślić, że w garażu lepiej sprawdzą się perforowane ścianki, a nie listwy magnetyczne. Te drugie elementy to dobry wybór wyłącznie do „przyczepiania” bardzo lekkich elementów. Młotki czy ciężkie klucze potrzebują solidniejszego mocowania. Perforowana ścianka zapewni właściwe podparcie, a ponadto można ją z łatwością przearanżować.

Czytaj też: Konserwacja bramy garażowej – na co zwrócić uwagę?

Dobrze rozplanowany i zagospodarowany garaż stanie się przestrzenią do komfortowego wykonywania drobnych napraw oraz składowania potrzebnych akcesoriów. Wykorzystaj więc opisane przez nas, łatwo dostępne rozwiązania, aby jak najlepiej wykorzystać tę przestrzeń.

A jeśli potrzebujesz wsparcia przy doborze odpowiedniej bramy garażowej, która nie zabierze zbyt wiele miejsca, skontaktuj się z ekspertami Bramtech. Pomożemy!