Otwieranie bramy garażowej elektrycznej - bramtech.com.pl
25-05-2021 BramTECH

Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Brama garażowa elektryczna to rozwiązanie, które stało się dzisiaj standardem. Nie ma się czemu dziwić – inwestycja w taką konstrukcję oznacza znacznie wyższy poziom komfortu użytkowania. A to przekłada się na oszczędność czasu oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że aby brama elektryczna działała poprawnie, należy o nią odpowiednio zadbać. Jak? Podpowiadamy.

Brama garażowa elektryczna – zadbaj o nią już na etapie montażu

Od czego zależy poprawność działania bram garażowych elektrycznych oraz ich „długość życia”? Jest wiele czynników, które mają znaczenie. Kluczowy to jakość samej konstrukcji oraz zastosowanej automatyki – tu nie ma miejsca na kompromisy. Jednak równie ważne jest to, jak brama elektryczna zostanie zamontowana. Już na tym etapie można popełnić błędy, które spowodują większą awaryjność mechanizmów i pociągną za sobą wyższe koszty oraz nieustanną frustrację.

Bardzo istotna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to ewentualne zabrudzenie bramy podczas jej montażu. Szczególnie narażone na problemy są prowadnice podsufitowe. Jeśli dostanie się tam np. kurz budowlany, będzie on wywoływał nieustanne tarcie, które na dłuższą metę doprowadzi do uszkodzenia konstrukcji lub zaburzeń jej pracy.

Istotne jest też właściwe osadzenie bramy oraz prawidłowe podłączenie napędu. Właśnie dlatego lepiej nie wykonywać tych zadań samodzielnie, a powierzyć je fachowcom – w efekcie na późniejszym etapie zaoszczędzimy na serwisie bramy garażowej, a konstrukcja będzie działać niezawodnie przez lata.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem: Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Konserwacja bram garażowych – o co możesz zadbać samodzielnie?

Prawidłowy montaż bramy garażowej przedłuża jej długość życia i podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Nie oznacza to jednak, że konstrukcję możesz pozostawić zupełnie „samą sobie”. Od czasu do czasu potrzebna jest jej konserwacja. Warto ją wykonywać ze względów estetycznych oraz funkcjonalnych. Oto kilka rzeczy, które możesz i powinieneś zrobić.

Mycie bramy garażowej z napędem

Bramy garażowe elektryczne są wykonane z wysokiej jakości komponentów, które są odporne na działanie wilgoci czy promieni słonecznych. Jednak z czasem zaczyna się na nich osadzać kurz oraz inne zanieczyszczenia, które wymagają usunięcia. Jak to zrobić? Pamiętaj, aby:

  • nie stosować strumienia wody pod ciśnieniem do mycia wewnętrznej strony bramy elektrycznej ani innych fragmentów ulokowanych w pobliżu elementów elektronicznych,
  • stosować wodę z dodatkiem łagodnego środka myjącego, np. domowego detergentu – jeśli masz wątpliwości, czy nie wejdzie on w reakcję z bramą, wykonaj test na niewidocznym fragmencie,
  • myć konstrukcję przy pomocy miękkiej gąbki albo szczotki – tak aby nie szorować zbyt mocno po jej powierzchni.

Mycie należy wykonywać regularnie – nagromadzone kurz i piasek mogą doprowadzić do uszkodzeń.

Czyszczenie prowadnic elektrycznej bramy garażowej

To właśnie w nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Najczęściej wystarczy raz na kilka tygodni przetrzeć je przy pomocy suchej szczotki czy miotełki, odkurzyć odkurzaczem lub nawet „przedmuchać”, np. sprężonym powietrzem.

Smarowanie elementów mechanizmu bramy garażowej

Elementami, które wymagają smarowania, są ruchome detale, takie jak zawiasy oraz sprężyny. Należy do tego zastosować smar rekomendowany przez producenta – tak aby jego parametry techniczne spełniały wymagania. Uwaga! Nie wolno pod żadnym pozorem nakładać smaru na plastikowe rurki – może to prowadzić do powstawania uszkodzeń.

Mężczyzna naprawia bramę garażową - bramtech.com.pl

Naprawa bramy garażowej może być koniecznością, jeśli jej mechanizmy nie pracują poprawnie.

Sprawdzanie poprawności działania zabezpieczeń w bramie garażowej

Zabezpieczenia przeciążeniowe czy fotokomórka to elementy, których poprawna praca decyduje o bezpieczeństwie całej konstrukcji bramy garażowej elektrycznej. Dlatego musisz mieć absolutną pewność, że te elementy działają w 100% zgodnie z oczekiwaniami. Jak to zweryfikować? Dobrym pomysłem jest np. ustawienie w świetle bramy jakiejś przeszkody, np. krzesła czy kosiarki, i sprawdzenie, czy skrzydło zatrzyma się i cofnie po jej napotkaniu.

Sprawdź również, czy urządzenie działa zgodnie z oczekiwaniami, kiedy brama jest rozblokowana – wskazują na to płynne przesuwanie się po prowadnicach oraz łatwość otwarcia i zamknięcia.

Warto przeprowadzać takie testy co najmniej raz na kilka miesięcy, a przede wszystkim na co dzień zwracać uwagę, jak pracuje brama garażowa z napędem. Jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój, zamów serwis bramy garażowej.

Kiedy potrzebna jest naprawa drzwi garażowych lub ich profesjonalny serwis?

Wizyta serwisantów jest konieczna np. wówczas, gdy zachodzi potrzeba konfiguracji lub kalibracji elementów napędu automatycznego bramy. Należy ich również wezwać, gdy doszło do zaburzenia pracy fotokomórki i zabezpieczenia przeciążeniowego. Nie wahaj się również w sytuacji, gdy nagle mechanizm zacznie słabiej reagować na zdalne sterowanie, czy gdy zwykłe smarowanie nie zapobiegło skrzypieniu elementów.

Nie zapominaj również o wykonywaniu regularnych przeglądów technicznych bramy, zgodnie z zaleceniami producenta. Może to być również warunkiem utrzymania gwarancji.

Potrzebujesz dodatkowych wskazówek odnośnie do konserwacji i serwisowania bram elektrycznych? Skontaktuj się z naszym zespołem – chętnie udzielimy Ci dodatkowych wskazówek.