Automatyka do bram przesuwnych - bramtech.com.pl
30-04-2021 BramTECH

Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Automatyka do bram powoli staje się standardem. To przede wszystkim niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Zarówno automatyka do bram garażowych, jak i ta do bram wjazdowych może znacząco wpłynąć na Twój komfort – musi być jednak prawidłowo dobrana i zamontowana. Z czego składa się standardowy zestaw i w jaki sposób działa?

 

Automatyka do bram wjazdowych i garażowych – zastosowanie

Automatyka do bram odpowiada za ich otwieranie i zamykanie. Może być montowana w zasadzie przy każdym rodzaju bramy, ale ze względu na ich zróżnicowaną budowę stosuje się nieco inne mechanizmy. Wymagania dla poszczególnych komponentów urządzenia będą odmienne w przypadku np. segmentowej bramy garażowej i wjazdowej bramy przesuwnej. Jeszcze inaczej będzie zbudowana automatyka do bram przemysłowych, które zwykle są znacznie cięższe i większe od tych stosowanych w prywatnych domach.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość skorzystania z automatycznego mechanizmu otwierania bramy niezależnie od jej budowy. Szczegółowe parametry urządzeń są różne, ale ich budowa podobna. Zazwyczaj można również bez problemu zamontować automatykę przy starszej bramie, która do tej pory była otwierana ręcznie. Warto w tym zakresie zaufać fachowcom, którzy pomogą dobrać model zapewniający bezproblemowe, płynne działanie.

 

Z jakich komponentów składa się automatyka do bram?

 

Budowa zestawu automatyki zawsze jest podobna. Każdy z nich musi zawierać:

  • siłownik,
  • centralę sterującą,
  • pilota lub klawiaturę kodową.

Ponadto za przesuwanie się bramy odpowiada jeden z następujących mechanizmów współpracujących z siłownikiem:

  • ramię, 
  • szyna jezdna, 
  • łańcuch lub pasek zębaty, 
  • wysięgnik łamany lub prosty. 

Za przenoszenie sił odpowiadają też koła zębate i przekładnie. Każdy z tych elementów musi być nie tylko dopasowany do ciężaru bramy i sposobu jej otwierania, ale również odpowiednio wykonane. Materiały powinny być dobierane w taki sposób, aby mechanizm bez trudu znosił obciążenia, jakim jest poddawany. Warto również wiedzieć, że automatyka do bram może być wyposażona w dodatkowe systemy zwiększające funkcjonalność, jak np. fotokomórka, akumulatory awaryjne (zapewniające możliwość otwarcia lub zamknięcia bramy nawet podczas awarii prądu) czy listwy blokujące. Często montuje się również systemy świetlne sygnalizujące pracę systemu.

 

Jak działa automatyka do bram?

Mechanizm działania automatyki do bram jest dość prosty. Za najważniejszy element systemu uznaje się siłownik, który odpowiada za otwieranie i zamykanie. Może mieć różną budowę i moc. Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny – decyduje bowiem o płynnym działaniu mechanizmu. Moc musi być zawsze dobrana do rozmiaru i ciężaru bramy. Centrala sterująca kontroluje zaś pracę siłownika. Wystarczy sygnał od użytkownika (nadawany za pomocą pilota lub klawiatury), by centrala dała siłownikowi znak do rozpoczęcia czynności otwierania lub zamykania bramy.

 

Automatyka do bram garażowych – działanie - bramtech.com.pl

Automatyka do bram garażowych i wjazdowych działa bardzo podobnie. Cały mechanizm kontroluje centrala sterująca uruchamiana najczęściej zdalnie – przez pilota. Różni się jedynie rodzajem użytych komponentów.

 

Jak dobiera się elementy systemu automatyki do bram?

Aby automatyka do bram była skuteczna, niezawodna i wygodna, musi być prawidłowo dobrana. Najważniejsze znaczenie mają:

  • sposób otwierania bramy,
  • szerokość wjazdu,
  • waga bramy.

Automatyka do bram przesuwnych 

Automatyka do bram skrzydłowych będzie zbudowana nieco inaczej niż automatyka do bram przesuwnych. Natomiast waga bramy i szerokość wjazdu determinują między innymi optymalną moc siłownika.

Ponadto ważną kwestią jest częstotliwość korzystania z mechanizmu czy też liczba użytkowników. Przy montażu w domu jednorodzinnym zwykle nie ma to dużego znaczenia, ponieważ brama otwierana jest najwyżej kilkukrotnie w ciągu dnia. Standardowe rozwiązania obejmują 20-30 cykli, co pozwala na swobodne korzystanie z mechanizmu. Automatyka do bram przemysłowych musi być jednak dobierana z uwzględnieniem co najmniej 50 cykli pracy w ciągu doby.

W każdym przypadku duże znaczenie będzie mieć szybkość otwierania bramy. Ponadto dobierając automatykę do już zamontowanych wrót, należy skontrolować ich stan techniczny. Prawidłowe działanie systemu może być zapewnione tylko wtedy, gdy mechanizm otwierania i zamykania działa płynnie, a wszystkie jego elementy są w dobrym stanie technicznym i pozbawione korozji.

 

Automatyka do bram skrzydłowych

W przypadku bram jedno- i dwuskrzydłowych automatyka musi być dobierana nie tylko w oparciu o szerokość i wagę skrzydła, ale również brać pod uwagę kwestię wiatru. Zwykle dobrym pomysłem jest wybór mocniejszego siłownika, szczególnie na obszarach, na których występują silne wiatry.

 

Czytaj dalej: Napęd do bramy skrzydłowej – jak dobrać i jak prawidłowo go zamontować?

 

Automatyka do bram – montaż i cena

Jeśli marzy Ci się sprawna i wygodna automatyka do bram, montaż wykonany przez profesjonalistę jest niezbędny. Często usługa może być zrealizowana bez dodatkowych kosztów, co powinno stanowić dodatkową zachętę! Warto wybrać wykonawcę, który oferuje również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W połączeniu z wysoką jakością komponentów powinno to zapewnić sprawne działanie i wieloletnią trwałość systemu – niezależnie od jego typu i przeznaczenia. Cena nigdy nie powinna być głównym kryterium wyboru – zwykle warto zainwestować nieco więcej w lepszą jakość. Rzetelni fachowcy pomogą Ci jednak wybrać dobry system w przystępnej cenie. 

 

Poszukujesz najlepszej automatyki do bram? Skontaktuj się z nami!