Automatyka do bram przesuwnych - bramtech.com.pl
30-04-2021 BramTECH

Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Automatyka do bram powoli staje się standardem. To przede wszystkim niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Zarówno automatyka do bram garażowych, jak i ta do bram wjazdowych może znacząco wpłynąć na Twój komfort – musi być jednak prawidłowo dobrana i zamontowana. Z czego składa się standardowy zestaw i w jaki sposób działa?

Automatyka do bram wjazdowych i garażowych – zastosowanie

Automatyka do bram odpowiada za ich otwieranie i zamykanie. Może być montowana w zasadzie przy każdym rodzaju bramy, ale ze względu na ich zróżnicowaną budowę stosuje się nieco inne mechanizmy. Wymagania dla poszczególnych komponentów urządzenia będą odmienne w przypadku np. segmentowej bramy garażowej i wjazdowej bramy przesuwnej. Jeszcze inaczej będzie zbudowana automatyka do bram przemysłowych, które zwykle są znacznie cięższe i większe od tych stosowanych w prywatnych domach.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość skorzystania z automatycznego mechanizmu bramy niezależnie od jej budowy. Szczegółowe parametry urządzeń są różne, ale ich budowa podobna. Zazwyczaj można również bez problemu zamontować automatykę przy starszej bramie, która do tej pory była otwierana ręcznie. Warto w tym zakresie zaufać fachowcom, którzy pomogą dobrać model zapewniający bezproblemowe, płynne działanie.

Z jakich komponentów składa się automatyka do bram?

Budowa zestawu automatyki zawsze jest podobna. Każdy z nich musi zawierać:

 • siłownik,
 • centralę sterującą,
 • pilota lub klawiaturę kodową.

Ponadto za przesuwanie się bramy odpowiada jeden z następujących mechanizmów współpracujących z siłownikiem:

 • ramię, 
 • szyna jezdna, 
 • łańcuch lub pasek zębaty, 
 • wysięgnik łamany lub prosty. 

Za przenoszenie sił odpowiadają też koła zębate i przekładnie. Każdy z tych elementów musi być nie tylko dopasowany do ciężaru bramy i sposobu jej obsługi, ale również odpowiednio wykonane. Materiały powinny być dobierane w taki sposób, aby mechanizm bez trudu znosił obciążenia, jakim jest poddawany. Warto również wiedzieć, że automatyka do bram może być wyposażona w dodatkowe systemy zwiększające funkcjonalność, jak np. fotokomórka, akumulatory awaryjne (zapewniające możliwość otwarcia lub zamknięcia bramy nawet podczas awarii prądu) czy listwy blokujące. Często montuje się również systemy świetlne sygnalizujące pracę systemu.

Jak działa napęd do bramy?

Mechanizm działania automatyki do bram jest dość prosty. Za najważniejszy element systemu uznaje się siłownik, który odpowiada za otwieranie i zamykanie. Może mieć różną budowę i moc. Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny – decyduje bowiem o płynnym działaniu mechanizmu. Moc musi być zawsze dobrana do rozmiaru i ciężaru bramy. Centrala sterująca kontroluje zaś pracę siłownika. Wystarczy sygnał od użytkownika (nadawany za pomocą pilota lub klawiatury), by centrala dała siłownikowi znak do rozpoczęcia czynności otwierania lub zamykania bramy.

 

Automatyka do bram garażowych – działanie - bramtech.com.pl

Automatyka do bram garażowych i wjazdowych działa bardzo podobnie. Cały mechanizm kontroluje centrala sterująca uruchamiana najczęściej zdalnie – pilotem. Różni się jedynie rodzajem użytych komponentów.

 

Jak dobiera się elementy systemu automatyki do bram?

Aby napęd bramy był skuteczny, niezawodny i wygodny, musi być prawidłowo dobrany. Największe znaczenie mają:

 • sposób otwierania bramy,
 • szerokość wjazdu,
 • waga bramy.

 

Automatyka do bram przesuwnych 

Napędy do bram skrzydłowych będą zbudowane nieco inaczej niż te do bram przesuwnych. Natomiast waga bramy i szerokość wjazdu determinują między innymi optymalną moc siłownika.

Ponadto ważną kwestią jest częstotliwość korzystania z mechanizmu czy też liczba użytkowników. Przy montażu w domu jednorodzinnym zwykle nie ma to dużego znaczenia, ponieważ brama otwierana jest najwyżej kilkukrotnie w ciągu dnia. Standardowe rozwiązania obejmują 20–30 cykli, co pozwala na swobodne korzystanie z mechanizmu. Automatyka do bram przemysłowych musi być jednak dobierana z uwzględnieniem co najmniej 50 cykli pracy w ciągu doby.

W każdym przypadku duże znaczenie będzie mieć szybkość otwierania bramy. Ponadto dobierając automatykę do już zamontowanych wrót, należy skontrolować ich stan techniczny. Prawidłowe działanie systemu może być zapewnione tylko wtedy, gdy mechanizm otwierania i zamykania działa płynnie, a wszystkie jego elementy są w dobrym stanie technicznym i pozbawione korozji.

Automatyka do bram skrzydłowych

W przypadku bram jedno- i dwuskrzydłowych automatyka musi być dobierana nie tylko w oparciu o szerokość i wagę skrzydła, ale również brać pod uwagę kwestię wiatru. Zwykle dobrym pomysłem jest wybór mocniejszego siłownika, szczególnie na obszarach, na których występują silne wiatry.

Jaki automat do bram dwuskrzydłowych?

Bramy dwuskrzydłowe są specyficzne, ponieważ siłowniki, które są w nich zastosowane, muszą obsługiwać jednocześnie oba skrzydła. Ważne jest, aby otwierały się one synchronicznie. Jeśli któreś z nich będzie miało opóźnienie, czas oczekiwania na pełne rozwarcie bramy się wydłuży.

Dlatego każdy siłownik musi mieć takie same parametry – nie można zastosować dwóch różniących się od siebie. Konieczne jest też, aby obsługiwał je jeden pilot. Przy doborze optymalnego modelu należy zwrócić uwagę na:

 • długości skrzydła bramy – siłownik z każdej strony trzeba dobrać do dłuższego skrzydła; czyli np. jeśli jedno z nich ma 2,5 m, a drugie 3,5 metra, liczy się większa wartość;
 • możliwość otwarcia tylko jednego skrzydła – wówczas brama dwuskrzydłowa może pełnić funkcję furtki; przyda się to np. jeśli w ogrodzeniu nie jest uwzględnione odrębne wyjście dla pieszych. Piloty mogą pozwalać też na nieznaczne rozchylenie bram dwuskrzydłowych – to również umożliwia korzystanie z nich jak z furtek.

 

Przy doborze siłowników do bram dwuskrzydłowych należy także zwrócić uwagę na ciężar każdego skrzydła.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej – bramtech.com.pl

Funkcja lekkiego uchylania skrzydeł bramy dwuskrzydłowej pozwala z niej korzystać jak z furtki. To przydatne rozwiązanie.

 

Czytaj dalej: Napęd do bramy skrzydłowej – jak dobrać i jak prawidłowo go zamontować?

 

Jakie automaty bramowe są dostępne na rynku?

Automaty do bram skrzydłowych czy przesuwnych są dostępne w szerokiej gamie modeli. Różnice nie wynikają wyłącznie z ceny czy z tego, kto wyprodukował zestaw. Poza parametrami opisanymi powyżej warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów.

Zasilanie, którym wyróżnia się silnik

Można znaleźć siłowniki dwóch rodzajów. Po pierwsze, to modele napędzane silnikami 230 V – to konstrukcje starszych generacji. Po drugie, coraz popularniejsze są napędy z silnikami 24 V. Na czym polega różnica?

Nowsze urządzenia (te 24 V) w porównaniu do modeli starszego typu (230 V):

 • gwarantują cichą pracę, co jest istotne, zwłaszcza gdy siłownik jest montowany na posesjach prywatnych w spokojnych okolicach lub kiedy bramę otwiera się nocą;
 • pracują płynniej, przez co zapewniają wyższe bezpieczeństwo oraz niezawodność.

 

Sprawdź również: Jak wybrać automat do bramy segmentowej?

 

Dodatkowe funkcje, które zapewnia siłownik

Siłowniki różnią się także pod względem funkcjonalności. Część dodatkowych opcji może być przydatnych ze względu na bezpieczeństwo oraz wytrzymałość urządzenia. Szczególnie użyteczne są:

 • miękki start i stop – to funkcja, która zapobiega „szarpaniu” bramy, które skraca jej żywotność;
 • funkcja amperometryczna – to zabezpieczenie przeciw przeciążeniu skrzydła; sprawia, że skrzydło po natrafieniu na przeszkodę zatrzyma się, zamiast napierać na nią;
 • wejście awaryjne – możliwość otwarcia bramy także gdy wystąpi np. awaria prądu lub mechanizm ulegnie uszkodzeniu; zapobiegnie to problemom z dostaniem się na posesję;
 • sygnalizatory świetlne – lampy sygnalizacyjne mogą informować zarówno o tym, że brama jest właśnie otwierana lub zamykana, jak również, że siłownik otrzymał sygnał z pilota.

Pilot do automatyki do bramy przesuwnej – bramtech.com.pl

Pilot może nie zadziałać, jeśli nastąpiła przerwa w dostępie do prądu na posesji. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych opcjach otwierania lub o wyposażeniu napędu w zapasowy akumulator.

 

Funkcje siłownika, które są przydatne w niektórych sytuacjach

Dostępne są też inne funkcjonalności, użyteczne tylko dla niektórych inwestorów. To m.in. takie opcje jak:

 • uruchamianie zewnętrzne – np. za pomocą modułu GSM, pętli indukcyjnej, klawiatury czy przycisku; może to być przydatne, np. gdy chcesz zintegrować napęd z systemem typu smart home;
 • wyprzedzenie pierwszego skrzydła – może być przydatne, gdy napęd obsługuje określony typ bramy przesuwnej, z tzw. zakładką na skrzydłach;
 • akumulator podtrzymujący – jego obecność sprawia, że siłownik utrzymuje zasilanie, nawet jeśli zabraknie prądu; innym (prostszym i tańszym) rozwiązaniem o podobnej funkcji jest możliwość otwarcia skrzydła z kluczyka;
 • zamykanie bramy po określonym czasie – doskonała funkcja dla „zapominalskich”; jeśli zdarza Ci się rano wsiąść w samochód na ostatnią chwilę i popędzić do pracy czy z dziećmi do przedszkola, zyskasz pewność, że brama mimo wszystko sama się zamknie; to uniemożliwi wjazd czy wejście na posesję nieproszonym gościom.

 

Czytaj też: Awaria prądu – jak otworzyć bramę garażową?

Automatyka do bram – montaż i cena

Jeśli marzy Ci się sprawny i wygodny napęd bramy, montaż wykonany przez profesjonalistę jest niezbędny. Często usługa może być zrealizowana bez dodatkowych kosztów, co powinno stanowić dodatkową zachętę! Warto wybrać wykonawcę, który oferuje również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W połączeniu z wysoką jakością komponentów powinno to zapewnić sprawne działanie i wieloletnią trwałość systemu – niezależnie od jego typu i przeznaczenia.

 

Cena nigdy nie powinna być głównym kryterium wyboru – zwykle warto zainwestować nieco więcej w lepszą jakość. Rzetelni fachowcy pomogą Ci jednak wybrać dobry system w przystępnej cenie. 

 

Montaż napędu do bramy – bramtech.com.pl

Do ceny samego napędu należy też doliczyć koszt usługi montażowej. Dlatego najlepiej poprosić o przedstawienie kompletnego kosztorysu.

 

Jak dbać o napęd do bramy?

Na koniec pamiętaj, że siłowniki i pozostałe elementy napędu muszą być odpowiednio obsługiwane i konserwowane. Po stronie użytkownika są takie kwestie jak m.in.:

 • przy bramach przesuwnych – czyszczenie szyny, tak aby zbierające się w niej kamyczki czy liście nie blokowały przejazdu skrzydła i nie powodowały przeciążenia mechanizmu;
 • przy bramach skrzydłowych – usuwanie śniegu i innych przeszkód blokujących wjazd przed uruchomieniem napędu;
 • „odśnieżanie” fotokomórki;
 • regularne smarowanie wszystkich elementów ruchomych (z wyłączeniem plastikowych rolek) – są to m.in. zawiasy czy sprężyny; dzięki temu napęd będzie pracował płynniej; do smarowania należy wykorzystać produkt przeznaczony właśnie do konserwacji bram.

Jeśli pojawią się problemy z pracą automatu, najlepiej wezwać serwisanta. Specjalista usunie usterkę w szybki i bezpieczny sposób.

Poszukujesz najlepszej automatyki bramowej? Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować? Pomożemy Ci dobrać odpowiedni napęd do bramy. Skontaktuj się z nami!