Automat do bramy segmentowej – działanie - bramtech.com.pl
24-09-2021 "BRACIA CHRZANOWSCY" ALEKSANDRA KOPTYRA

Jak wybrać automat do bramy segmentowej?

Automatyczne bramy garażowe to obecnie właściwie standard. Napędy są dostępne w przystępnych cenach, szybkie, niezawodne i wygodne w użytkowaniu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów w różnych przedziałach cenowych. Odpowiedni dobór mechanizmu zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ważne jest, aby wybierać napędy pochodzące od sprawdzonych dostawców, co gwarantuje niezawodność i wysoką jakość produktu. Co jeszcze brać pod uwagę? Sprawdź, jak wybrać automat do bramy segmentowej i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Napędy do bramy garażowej segmentowej – gładka i cicha praca oraz dodatkowe funkcje dla zwiększonego bezpieczeństwa i kontroli. Sprawdź!

Bramy segmentowe – nowoczesne, bezpieczne i komfortowe

Nowoczesne bramy garażowe to przede wszystkim bramy segmentowe. W ten typ drzwi wjazdowych inwestuje obecnie najwięcej nabywców. Nic dziwnego – skrzydło otwiera się do góry lub w bok, całkowicie „chowając się” pod sufitem lub na ścianie. Nie potrzebuje dodatkowego miejsca przed garażem i wyróżnia się uniwersalnym, eleganckim wyglądem. Brama tego typu w zasadzie zawsze uzupełniana jest o automatykę znacznie zwiększającą wygodę jej użytkowania. Bramy garażowe segmentowe z napędem stały się już w zasadzie standardem montowanym zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Nowoczesne napędy do bram garażowych – automatyka, która podnosi bezpieczeństwo

Dobrze dobrany automat do bramy segmentowej pomoże w jej bezproblemowym użytkowaniu. Jest istotny nie tylko dla codziennego komfortu użytkowania, ale również dla bezpieczeństwa. W napędach bram garażowych wykorzystuje się zaawansowaną technologię, w tym szyny, uchwyty i głowice napędowe z siłownikiem, co ułatwia użytkowanie i zapewnia niezawodność oraz bezpieczeństwo działania.

Napęd do bramy garażowej – budowa

Aby wybrać właściwy napęd do bramy garażowej, warto znać przynajmniej w ogólnym stopniu jego budowę, najważniejsze elementy i parametry. Sercem mechanizmu jest siłownik bramowy, który odpowiada za wprawianie w ruch ramienia przymocowanego do skrzydła/płaszcza bramy. Dzięki przymocowaniu do wózka umieszczanego na szynie (prowadnicy) ruch odbywa się w określonej płaszczyźnie.

Dostępne są napędy z silnikami jedno- i trójfazowymi. W przypadku bram domowych w zasadzie zawsze stosuje się wersję jednofazową, ale w zastosowaniach przemysłowych ten wybór nie jest tak oczywisty. Największe i najcięższe wrota garażowe segmentowe wymagające najmocniejszych napędów zawsze są obsługiwane przez silniki trójfazowe.

Napęd bramy garażowej to jednak również inny bardzo ważny element – moduł sterujący. To on kontroluje pracę całego układu. Może być połączony z siłownikiem w jedną całość lub oddzielony. W tym drugim przypadku można go zamontować np. na ścianie, w taki sposób, by zapewnić sobie do niego łatwy dostęp. Nowoczesne moduły sterujące wykorzystują nowoczesne technologie łączności, dzięki czemu otwieranie i zamykanie bramy jest możliwe za pomocą pilota lub innej formy zdalnego sterowania.

Rynek oferuje szeroki wybór napędów do bram, w tym zaawansowane technologicznie napędy do bram, które zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale także kompatybilność z różnymi typami bram garażowych.

Sprawdź też: Montaż napędu bramy – najczęstsze błędy

Jak wybrać automat do bramy garażowej segmentowej – podstawowe kryteria

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów automatyki. Dobiera się je przede wszystkim w zależności od:

 • rodzaju bramy,
 • jej wielkości,
 • jej ciężaru.

To najważniejsze kryteria, które decydują o udanej współpracy całego zestawu. Prędkość przesuwu napędu ma kluczowe znaczenie dla ogólnego doświadczenia użytkownika – szybkość otwierania i zamykania bramy będzie zależała od jej typu i wagi. Znaczenie ma również częstotliwość użytkowania – szczególnie jeśli brama jest montowana w warunkach przemysłowych lub np. we wspólnym garażu w budynku wielorodzinnym.

Tak naprawdę do bramy segmentowej można zastosować każdy rodzaj napędu odpowiedniej mocy, ale ostatnio coraz częściej można się spotkać z mechanizmami oznaczonymi jako te przeznaczone specjalnie do tego rodzaju zastosowania. Producenci oznaczają również napędy jako te „domowe” i „przemysłowe”.

Czytaj również: Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Automat do bramy segmentowej – dopasowanie do wielkości

Automat do bramy segmentowej musi bez problemu ją unosić i opuszczać. Wymaga to zastosowania siłownika o odpowiedniej mocy. W specyfikacji produktu zazwyczaj można znaleźć zarówno maksymalną masę obsługiwanej bramy, jak i jej wymiary lub powierzchnię. W przypadku niedopasowania tych parametrów napędy bram garażowych nie działają płynnie i równo, mogą przesadnie hałasować, szarpać skrzydło i przegrzewać się. W konsekwencji często dochodzi do awarii.

Co ważne, przy wyborze napędu warto zadbać o odpowiedni zapas w zakresie maksymalnej wielkości czy wagi bramy. Dobór „na styk” jest bardzo ryzykowny. Skrzydło powinno ważyć maksymalnie 70% tego, co producent napędu określa jako maksymalną masę. Dzięki temu brama garażowa automatyczna będzie trwalsza i znacznie mniej awaryjna. Mocniejsza automatyka zwykle jest droższa, ale jest to inwestycja, która na pewno się opłaci. Dodatkowo szybsze napędy przynoszą korzyści w postaci zwiększonej wygody i efektywności (sprawniejsze otwieranie i zamykanie bramy).

Na rynku znajdziemy standardowe napędy dostosowane do różnych rozmiarów drzwi garażowych segmentowych, które zapewniają wszechstronność, kompatybilność z systemami inteligentnego domu oraz cichą i płynną pracę.

Automat bramy garażowej – domowy czy przemysłowy?

Jaki automat bramy garażowej wybrać – domowy czy przemysłowy? W niektórych sytuacjach (dom jednorodzinny, duży zakład przemysłowy) jest to raczej oczywiste, ale czasami może to nie być takie łatwe. Dlatego każdy napęd jest opisany maksymalną liczbą cykli otwierania i zamykania. Sprzęt „domowy”, który jest przewidziany na maksymalnie 20 cykli w ciągu doby, może się nadać również do wspólnego garażu dla maksymalnie kilku lokatorów budynku wielorodzinnego. Jeśli jednak w garażu jest kilkadziesiąt stanowisk, konieczne będzie zastosowanie napędu mogącego obsłużyć ponad sto cykli dziennie.

Automatyka bram garażowych – dodatkowe kryteria

Nowoczesny automat do bramy garażowej zwykle jest wyposażony w mechanizm awaryjnego otwierania, np. na wypadek awarii prądu. Ta funkcja podnosi bezpieczeństwo, umożliwiając ręczne otwieranie i zamykanie bramy nawet podczas braku zasilania. Ponadto warto zwrócić uwagę na inne dodatkowe funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika. Może to być np.:

 • dodatkowy mechanizm otwierania (na kod, kartę, odcisk palca) – dzięki któremu nie zawsze trzeba korzystać z pilota;
 • zabezpieczenie przed nagłym opadnięciem – zapewniające bezpieczeństwo nawet w momencie uszkodzenia mechanizmu;
 • czujniki optyczne lub przeciążeniowe – zapobiegające zamykaniu bramy po wykryciu przeszkody;
 • moduł zdalnego sterowania – pozwala sterować bramą na odległość, z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego;
 • sygnalizacja ostrzegawcza (np. lampa) – przydatna szczególnie wtedy, gdy wyjazd z garażu prowadzi bezpośrednio na jezdnię lub chodnik; lampa pozwala ostrzec innych kierowców lub pieszych, że ktoś aktualnie wyjeżdża lub wjeżdża do garażu;
 • sterowanie ruchem wjazdu (sygnalizacja świetlna) – niezastąpiona przy bramach prowadzących do wielostanowiskowych garaży z jednym wjazdem/wyjazdem;
 • licznik cykli roboczych lub serwisowych – pomaga kontrolować obciążenie napędu i wskazuje konieczność wykonania przeglądu serwisowego;
 • szczelność – czasami automat do bramy segmentowej musi pracować w warunkach podwyższonej wilgotności, zagrożenia zachlapaniem czy zapylenia; wówczas należy wybierać tylko modele o wysokiej klasie szczelności (IP).

stnieje wiele różnych funkcji i cech automatyki do bram, które mogą mieć duże znaczenie w codziennym użytkowaniu. Ważne jest, aby przed instalacją napędu upewnić się, że brama garażowa jest w dobrym stanie technicznym, co zapewni niezawodne i efektywne działanie systemu automatycznego.

Nie jesteś pewien, na co zwracać szczególną uwagę albo sam nie wiesz, czego potrzebujesz? Skontaktuj się z Bramtech i skorzystaj z porad naszych fachowców. Pomożemy Ci wybrać nie tylko idealną bramę, ale również pasujący do niej napęd. W naszej ofercie znajdziesz również automatykę do bram garażowych uchylnych oraz bram przesuwnych. Zapraszamy do kontaktu!