Brama garażowa automatyczna czy ręczna – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy
Jesteś na etapie wybierania bramy garażowej? Jeśli tak, zastanów się nad tym, w jaki sposób powinna się otwierać, a dokładniej – czy myślisz o inwestycji w model z automatyką. Na co się zdecydować: ręczne zamykanie bramy garażowej czy może automatyczne? Porównaj oba rozwiązania i podejmij świadomą decyzję.
Brama garażowa: automatyczna czy ręczna – czym się od siebie różnią?
Zarówno bramy garażowe automatyczne, jak i ręczne odgrywają tę samą rolę. Mają zabezpieczyć garaż i znajdującą się w nim zawartość – tak przed złodziejami, jak i przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Oba typy konstrukcji mogą być także równie estetyczne i dopasowane do specyfiki garażu.
Różnica między nimi polega oczywiście na tym, jak działa mechanizm zamykania. Automatyczna brama garażowa otwiera się bez Twojej „fizycznej” ingerencji – najczęściej, gdy naciśniesz odpowiedni przycisk na pilocie lub np. użyjesz aplikacji zintegrowanej z systemem smart home. Natomiast ręczne otwieranie bramy garażowej staje się koniecznością, kiedy nie ma w niej zamontowanej automatyki.
Czytaj również: Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?
Czy ręczne zamykanie bramy garażowej można zamienić na automatykę?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że decyzję o tym, czy zainwestować w napęd do bramy garażowej, czy nie, można podjąć w dowolnym momencie. I rzeczywiście, da się doposażyć konstrukcję bramową w automatykę na późniejszym etapie użytkowania. Jest to jednak nieco bardziej problematyczne.
Konieczne jest dostosowanie garażu do obecności tego elementu. Trzeba m.in.:
- wyznaczyć miejsce na dodanie siłowników elektrycznych;
- doprowadzić zasilanie;
- wyprowadzić przewody do przełączników.
Dlatego, jeśli montaż napędu niezbędnego, aby brama garażowa ręczna zmieniła się w automatyczną, przeprowadzisz np. kilka lat po osadzeniu samej konstrukcji, może to być czasochłonne i kosztowne.
Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć tych wyzwań, jest przystosowanie garażu do ewentualnego późniejszego montażu automatyki już na etapie budowy. Jeżeli instalacja będzie gotowa, pozostanie tylko wybrać odpowiedni napęd i wykonać jego montaż.
Przy montażu automatycznej bramy garażowej trzeba uwzględnić nie tylko miejsce na poprowadzenie segmentów, ale również zasilania elektrycznego, a także na napęd. Dlatego warto to zrobić na jak najwcześniejszym etapie, aby zoptymalizować koszty i zmniejszyć nakład pracy.
Brama garażowa ręczna czy automatyczna – porównanie
Co zatem wybrać – ręczne otwieranie bramy garażowej czy model z napędem? Porównajmy oba rozwiązania pod kątem czynników, które mogą mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie.
Komfort użytkowania ręcznej i automatycznej bramy garażowej
Użytkowanie automatycznej bramy garażowe segmentowej (lub innej) jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Powód jest prosty: otworzysz ją i zamkniesz bez wysiadania z samochodu. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk na pilocie, aby konstrukcja uniosła się i umożliwiła Ci wjazd lub wyjazd. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby zrozumieć, jak znaczna to oszczędność czasu i nerwów. Wyobraź sobie, jak wiele możesz zyskać, jeśli korzystasz z garażu co najmniej kilka razy dziennie!
Poza tym obsługa bramy garażowej automatycznej nie wymaga użycia siły fizycznej. A to może mieć znaczenie, np. gdy wyślesz po coś do garażu dziecko lub zmagasz się z chorobą czy niepełnosprawnością.
Oczywiście brama garażowa ręczna jest wyposażona w odpowiednio dobrany siłownik hydrauliczny. Jej otwieranie również nie wymaga dużego wysiłku. Jest on jednak znacznie większy niż ten potrzebny do… obsłużenia pilota.
Ręczna i automatyczna brama garażowa – cena
Inwestycja w napęd automatyczny podnosi koszt inwestycji w bramę garażową – co do tego nie ma wątpliwości. Pamiętaj jednak, że jeśli na początku zdecydujesz się na ręczne zamykanie bramy garażowej, a potem zechcesz dokupić automatykę, łączny koszt może być jeszcze wyższy. Dlatego jeśli już teraz rozważasz nabycie napędu, lepiej zrobić to „za jednym zamachem”. Najprawdopodobniej będzie taniej.
Brama garażowa automatyczna vs ręczna – bezpieczeństwo
Obawiasz się, co stanie się z segmentową automatyczną bramą garażową, jeśli np. nagle zabraknie prądu? Spokojnie, nadal będzie można otworzyć ją ręcznie – dzięki awaryjnemu mechanizmowi. Dlatego nie dojdzie do sytuacji, w której nie będziesz w stanie wyjechać autem do pracy, bo nie otworzysz bramy.
Nie trzeba też obawiać się przypadkowego otwarcia lub zamknięcia skrzydła w momencie, kiedy w pobliżu bramy stoi samochód. Chroni przed tym specjalna fotokomórka, która blokuje mechanizm, jeśli w świetle bramy znajduje się jakaś osoba albo przedmiot.
Zwróć uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt bezpieczeństwa – istotny, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Jeżeli w Twoim domu jest zamontowana ręczna brama garażowa, na czas jej otwierania musisz opuścić samochód. Zapewne nie będziesz dodatkowo tracić czasu na zamykanie go, prawda? Możesz wówczas paść ofiarą kradzieży albo stworzyć zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Podsumowując, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepsza jest brama garażowa automatyczna, czy ręczna. Decyzję podejmij po zastanowieniu się, jakie aspekty użytkowania tej konstrukcji są dla Ciebie najważniejsze. A jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz poznać koszty obu rozwiązań, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, co jest bardziej opłacalne – bez zobowiązań!