Automatyka do bram skrzydłowych - bramtech.com.pl
30-04-2021 BramTECH

Napęd do bramy skrzydłowej – jak go dobrać i prawidłowo zamontować?

Dzisiaj automatyczne otwieranie bramy wjazdowej każdego typu nie jest już postrzegane za luksus, ale w zasadzie stało się standardem. Coraz więcej właścicieli posesji, którzy dotychczas nie korzystali z automatyki, decyduje się na montaż napędu do bramy. Poprawnie dobrany i zamontowany napęd do bramy skrzydłowej zapewni niezawodne działanie przez długie lata. Co jest najważniejsze przy wyborze takiego systemu i jego komponentów?

Dobierzemy niezawodny napęd do bramy każdego typu!

Skontaktuj się z nami!

Napędy do bram dwuskrzydłowych niesamowicie ułatwiają wjazd i wyjazd z posesji. Dzięki nim otwieranie i zamykanie wrót odbywa się całkowicie automatycznie – wystarczy naciśnięcie guzika, znajdującego się najczęściej na pilocie zdalnej obsługi. Taką możliwość docenia się szczególnie podczas niepogody. Dzięki automatyce nie trzeba wysiadać z auta i zmagać się z wiatrem, deszczem czy śniegiem. Co ważne, napęd bramy skrzydłowej można uruchomić jeszcze przed podjechaniem do niej, co usprawni wjazd na posesję. To wyjątkowo praktyczne wszędzie tam, gdzie podjazd jest krótki, a znajdująca się przy nim droga często uczęszczana – dzięki temu samochód w minimalnym stopniu blokuje ruch.

Automatyka do bram skrzydłowych – dlaczego poprawny dobór jest tak ważny?

Aby jednak automatyka do bram skrzydłowych działała płynnie, sprawnie oraz była wygodna w użytkowaniu, musi być odpowiednio dobrana. W przypadku zakupu nieprawidłowych komponentów brama może się zacinać nawet podczas codziennego użytkowania. Siłownik do bramy dwuskrzydłowej o niewystarczającej mocy może sobie nie poradzić z jej otwieraniem i zamykaniem w wietrzne dni, a w skrajnych przypadkach nawet się połamać. Tylko poprawny dobór automatyki do parametrów bramy (i jej prawidłowy montaż) zapewnia trwałość i bezpieczeństwo działania całego systemu – wybrane komponenty muszą być bowiem dopasowane do określonych obciążeń.

Jaki napęd do bramy skrzydłowej?

Dobierając napęd do bramy skrzydłowej, pod uwagę trzeba wziąć wielkość bramy i jej parametry. To spore wyzwanie, nawet dla fachowca, ponieważ zmiennych jest sporo. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Napęd do bramy skrzydłowej – po pierwsze długość skrzydła

W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę długość skrzydła bramy. Każdy siłownik jest stworzony z myślą o konkretnej maksymalnej długości skrzydła. Zdecydowanie lepiej wybrać komponent nieco „na wyrost”, szczególnie w przypadku w pełni zabudowanych bram. Ażurowy design skrzydła sprawia, że jest ona mniej podatna na podmuchy wiatru, ale pełne skrzydła będą wymagały zastosowania mocniejszego napędu.

Ciężar bramy skrzydłowej

Kolejnym kryterium jest waga pojedynczego skrzydła bramy. Można ją sprawdzić u producenta. Wszystkie napędy do bram wjazdowych skrzydłowych mają określoną maksymalny ciężar wrót, który są w stanie obsłużyć. Jednak podobnie jak w przypadku długości, nie należy operować tuż przy granicy. Najlepiej gdy maksymalny ciężar dla danego siłownika jest większy o ok. 25% od ciężaru skrzydła bramy. Dzięki temu cały mechanizm będzie znacznie trwalszy i mniej podatny na awarie.

Napęd do bramy skrzydłowej – siłownik - bramtech.com.pl

Długość i rodzaj siłownika zależą przede wszystkim od wymiarów i ciężaru skrzydła. Każdy napęd do bramy skrzydłowej trzeba dobierać nieco „na wyrost”.

Intensywność użytkowania

W zależności od tego, gdzie jest zamontowana automatyka do bram dwuskrzydłowych, intensywność jej użytkowania może być bardzo zróżnicowana. Przy domu jednorodzinnym brama może się otwierać i zamykać zaledwie kilka razy w ciągu dnia. Natomiast wjazd na osiedle czy teren firmy może być używany nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. Co do zasady siłowniki są podzielone na dwie grupy:

  • przeznaczone do pracy przydomowej (poniżej 50 cykli otwierania i zamykania na dobę),
  • przeznaczone do pracy intensywnej (powyżej 50 cykli na dobę).

W kontekście intensywności eksploatacji bramy siłowniki możemy też podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej w nich technologii:

  • do użytku domowego zwykle stosuje się napęd mechaniczny,
  • przy intensywnym użytkowaniu zaś napęd hydrauliczny.

Siłowniki skonstruowane z myślą o intensywnej pracy są wyposażone również w znacznie wytrzymalsze komponenty znoszące bardzo duże obciążenia. Dzięki temu automatyka do bram skrzydłowych może działać sprawnie przez bardzo długi czas.

Szerokość słupka i kąt otwarcia bramy

Napęd bramy skrzydłowej musi być również dopasowany do szerokości słupka. Na szerokich słupkach zawias jest oddalony od krawędzi, a sam siłownik dłuższy. Dzięki temu brama może się swobodnie zamykać i otwierać w pełnym zakresie. Nieco inaczej będzie zaś zbudowany napęd do bramy skrzydłowej na wąski słupek, gdzie nie każdy mechanizm mógłby się zmieścić. Należy również pamiętać o dopasowaniu długości siłownika do kąta otwarcia bramy – im większy kąt otwarcia, tym dłuższy powinien być siłownik.

Sprawdź również: Automatyka do bram - jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Jak zamontować napęd do bramy skrzydłowej?

Prawidłowy montaż napędu bramy skrzydłowej jest tak samo ważny jak jego dobór. Oczywiście krokiem zero jest instalacja elektryczna – aby w ogóle automatyka bramowa mogła działać, trzeba poprowadzić odpowiednie okablowanie. Gdy ten etap mamy za sobą, możemy przejść do kolejnych kroków montażu.

Kluczowe jest dopasowanie położenia punktów mocowania siłownika. Od tego czynnika zależy maksymalny kąt otwarcia bramy, ale prawidłowe mocowanie zapewnia też optymalne warunki pracy. Ogólna zasada głosi, że siłownik powinien być ustawiony pod jak największym kątem do płaszczyzny skrzydła. Warto przy tym pamiętać, że szerszy kąt otwarcia zawsze w większym stopniu obciąża mechanizm, dlatego, jeśli nie jest to potrzebne, nie warto montować napędu umożliwiającego wyjątkowo szerokie otwieranie bramy.

Jeśli standardowy montaż jest utrudniony, można zastosować napęd podziemny do bramy skrzydłowej. Stosuje się go m.in. przy bardzo wąskich słupkach. Montaż takiego systemu jest nieco bardziej skomplikowany, ale wykonany prawidłowo zapewni bezproblemowe działanie systemu. Dodatkowo taki napęd do bramy skrzydłowej jest praktycznie niewidoczny. Zdarza się więc, że jest to rozwiązanie wybierane przy wyjątkowo dekoracyjnych bramach.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy?

Koszty montażu siłownika do bramy skrzydłowej to wydatek rzędu kilkuset złotych, a czasami nawet i ponad 1000 zł. Wszystko zależy od:

  • stopnia skomplikowania prac (w tym tych związanych z przygotowaniem do instalacji oraz późniejszej konfiguracji/programowania systemu); 
  • modelu montowanego siłownika;
  • ewentualnej konieczności poprowadzenia dodatkowych instalacji (może się to wiązać również z dodatkowym zaangażowaniem elektryka);
  • konfiguracji całego systemu;
  • kosztów dojazdu fachowca na miejsce. Znaczenie będzie miał też sam stan techniczny bramy oraz jej poprawne osadzenie – jeśli te obszary będą wymagały poprawy, aby napęd działał poprawnie i bezpiecznie, całkowity koszt montażu napędu wzrośnie. Jeśli napęd montujemy do bramy przesuwnej, koszty będą jeszcze wyższe, ponieważ wymaga ona montażu dodatkowych elementów.

Najlepszym sposobem na to, by automatyka do bram skrzydłowych działała bezproblemowo, jest oczywiście profesjonalny dobór i montaż systemu. Jeśli szukasz fachowców, którzy pomogą ci dopasować napęd nawet do starszej bramy, skontaktuj się z nami. Proponujemy również szeroki wybór bram wraz z automatyką do zastosowania przydomowego i intensywnego.

 

Udostępnij: