Bramy przemysłowe segmentowe - bramtech.com.pl
30-04-2021 BramTECH

Bramy przemysłowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór bramy garażowej zawsze jest wyzwaniem. Podjęcia decyzji z pewnością nie ułatwia ogrom rozwiązań dostępnych na rynku.  W przypadku bram przemysłowych ma to szczególnie duże znaczenie. Pracują one bowiem w warunkach intensywnego obciążenia. Jak wybierać bramy przemysłowe i jakie ich cechy są najważniejsze? Sprawdź, aby nie popełnić kosztownego błędu!

 

Funkcje i zastosowanie bram przemysłowych

Bramy przemysłowe montuje się w halach, magazynach, fabrykach, garażach i tym podobnych obiektach. Pełnią one przede wszystkim funkcje ochronne, zabezpieczając teren firmy przed wtargnięciem niepowołanych osób, kradzieżą itp. Od bram garażowych stosowanych w domach często odróżniają je rozmiary i masa. Przemysłowe bramy segmentowe, co do zasady, są większe i cięższe, a ponadto wyjątkowo solidne i trwałe. Muszą być trudne do sforsowania, a przy tym bezpieczne w użytkowaniu. W wielu firmach ogromne znaczenie będzie miała również wygoda ich obsługi. Ponadto zdarza się, że bramy przemysłowe stanowią rodzaj wizytówki firmy – solidne i trwałe na pewno robią dobre wrażenie i pomagają budować wizerunek profesjonalnego kontrahenta.

 

Bramy przemysłowe – jak wybierać?

Każda brama magazynowa czy też przemysłowa musi być dobierana indywidualnie – to, że jakieś rozwiązanie sprawdza się w jednym miejscu, nie oznacza, że będzie odpowiednie w innym. Istotny jest nie tylko precyzyjny dobór wymiarów, ale również technologii, sposobu otwierania, intensywności użytkowania itd. Istnieje wiele czynników, które wpływają na funkcjonalność czy trwałość bramy przemysłowej. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, na co należy zwracać szczególną uwagę.

 

Rodzaj bramy przemysłowej

Istnieje wiele rodzajów bram przemysłowych różniących się konstrukcją. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą bramy segmentowe oraz bramy rolowane.

Dobór odpowiedniego rozwiązanie zależy m.in. od parametrów budynku oraz przestrzeni wokół niego. Najpopularniejsze bramy przemysłowe segmentowe potrzebują stosownej przestrzeni pod sufitem, ponieważ podczas otwierania to właśnie tam „chowa się” całe skrzydło bramy. Od wysokości budynku oraz konstrukcji dachu zależy dobór systemu prowadzenia bramy segmentowej. Może to być: 

  • prowadzenie standardowe,
  • skośne, wzdłuż konstrukcji dachu,
  • pionowe, gdzie płaszcz bramy podnosi się do góry.

 

Zobacz też szczegółowe schematy opisujące ww. systemy prowadzenia bramy segmentowej przemysłowej.

 

Alternatywą dla bramy segmentowej może być brama rolowana, która sprawdzi się nawet w przypadku niewielkiej ilości miejsca i nawet wówczas, gdy rozmiar bramy przekracza standardowe wymiary, np. 6 m x 5 m.

Brama magazynowa rolowana - bramtech.com.pl

Obecnie najczęściej montuje się bramy przemysłowe segmentowe lub też rolowane. Za takim wyborem przemawia możliwość wygodnego otwierania i zamykania nawet na ograniczonej przestrzeni oraz funkcjonalność konstrukcji.

 

Wytrzymałość konstrukcji i estetyka

Bramy przemysłowe muszą być przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Są przystosowane do intensywnej, długotrwałej eksploatacji. Najczęściej stosuje się materiały takie jak stal i aluminium, które łączą bardzo dobrą trwałość z odpornością na czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na łatwość obróbki pozwalają też na tworzenie bram o zróżnicowanym designie – można zamówić model z przetłoczeniami, różnymi przeszkleniami w wielu układach oraz dowolnym kolorze z palety RAL. Dzięki temu brama przemysłowa może być zgodna z systemem identyfikacji wizualnej firmy.

 

Prędkość otwierania i zamykania – szybkobieżne bramy przemysłowe

W wielu firmach stosuje się szybkobieżne bramy przemysłowe. Są one zaprojektowane z myślą o częstym użytkowaniu. Wyróżnia je przede wszystkim krótki czas otwierania i zamykania. Ułatwia to pracę zakładu oraz pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Tego typu bramy mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Odpowiednio wykonane spełniają najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności.

 

Izolacyjność cieplna bramy przemysłowej

Duże znaczenie może mieć również izolacyjność termiczna bramy przemysłowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku bram prowadzących do chłodni i mroźni lub oddzielających obszary, w których istotne jest utrzymanie określonych, zróżnicowanych temperatur. Na rynku obecne są modele o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Możliwe jest również znalezienie bramy o doskonałej izolacyjności akustycznej.

 

Bezpieczne bramy przemysłowe

 

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych czynników, na który trzeba zwracać uwagę, wybierając bramy przemysłowe. Producent powinien zaoferować kilka rodzajów zabezpieczeń, z których można korzystać pojedynczo lub w pakiecie. Do najczęściej montowanych mechanizmów należą:

  • system zapobiegający przypadkowemu opadnięciu bramy,
  • wyłącznik przeciążeniowy,
  • fotokomórka uniemożliwiająca zamknięcie bramy w przypadku pojawienia się przeszkody.

Dzięki temu można uniknąć wielu groźnych wypadków i sytuacji zagrożenia.

 

Automatyka i sterowanie

Każda brama przemysłowa powinna być też wygodna w obsłudze i możliwie funkcjonalna. Istotny jest prawidłowy dobór nie tylko samego modelu, ale również systemu automatyki i sterowania. Najlepiej zdać się na fachowców, którzy pomogą zadbać o odpowiednie parametry całego zestawu.

 

Niezawodne bramy przemysłowe – producent

Gdzie znajdziesz najlepsze bramy przemysłowe? Oczywiście u renomowanego producenta. Decydując się na współpracę, zwróć uwagę na szeroką dostępność zróżnicowanych rozwiązań i możliwość indywidualnego doboru parametrów. Dla wielu inwestorów ważny będzie również termin realizacji. Wybierając bramy przemysłowe, cennik nie powinien stanowić najważniejszego kryterium, ale warto porównać oferty rynkowe, by wybrać tę najkorzystniejszą pod względem całokształtu – nie tylko ceny, ale również jakości czy obsługi posprzedażowej.

 

Szukasz solidnej, niezawodnej bramy o idealnie dopasowanych parametrach? Skontaktuj się z firmą Bramtech. Jako ceniony producent zaproponujemy Ci właściwe rozwiązanie.

 

Udostępnij: