Sterowanie bramą telefonem - bramtech.com.pl
06-12-2021 BramTECH

Sterowanie bramą telefonem – co jest potrzebne, by zdalnie otwierać i zamykać bramę?

Zdalne otwieranie bramy to coraz popularniejsze, a zarazem bardzo pożądane rozwiązanie. Nie ma się czemu dziwić. Perspektywa wysiadania z samochodu po to, aby otworzyć bramę, zwłaszcza w ulewnym deszczu czy w bardzo mroźny dzień, bynajmniej nie należy do przyjemnych. Piloty do bram mają jednak tę właściwość, że lubią się gubić… Wówczas przydaje się opcja otwierania bramy za pomocą smartphona. Co zrobić, żeby było możliwe sterowanie bramą telefonem?

Zdalne otwieranie bramy – jak to działa?

Po pierwsze i najważniejsze: aby można było zdalnie otwierać bramę, musi być ona wyposażona w napęd automatyczny. To podstawowy element, bez którego nie zadziała żadna aplikacja otwierająca bramę telefonem.

Jaki napęd wybrać? Przede wszystkim dobrze dopasowany do typu bramy oraz obciążenia, które ona generuje. Najlepiej zamówić napęd do bramy już na etapie jej montażu – dzięki temu zyskasz pewność jego 100% kompatybilności, a także zoptymalizujesz koszty instalacji. Wszystkie prace będzie można wykonać w tym samym czasie.

W standardzie automatyka do bram zapewnia możliwość ich zdalnego otwierania i zamykania za pośrednictwem sygnału radiowego. Dlatego do zestawu jest dołączany zazwyczaj specjalny pilot, który steruje ruchem konstrukcji. To jednak może nie wystarczyć, dlatego coraz więcej osób decyduje się na sterowanie bramą wjazdową zdalnie, telefonem.

Sterowanie bramą wjazdową telefonem - bramtech.com.pl
Telefonem można sterować zarówno bramą wjazdową, jak i garażową.

Sterowanie bramą telefonem – dlaczego i kiedy może być przydatne?

Na pierwszy rzut oka zdalne otwieranie bramy telefonem nie jest niezbędną funkcjonalnością. W końcu, jak już wspomnieliśmy, napędy do bram, zarówno garażowych, jak i wjazdowych, są wyposażone w pilota, który radzi sobie z tym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że to urządzenie może być niewystarczające.

Sterowanie bramą wjazdową telefonem przydaje się, m.in. gdy:

  • jest ona otwierana przez wielu użytkowników – chociaż możliwe jest zamówienie dużej liczby pilotów, można się spodziewać, że prędzej czy później przynajmniej niektóre z nich zostaną zagubione, co będzie źródłem problemów,
  • zachodzi potrzeba zdalnego otwierania bramy na dużą odległość – wyobraź sobie np. sytuację, w której zamówiłeś do domu przesyłkę kurierską, ale kiedy dostawca przyjeżdża, Ty jesteś na zakupach. Jeżeli masz aplikację do otwierania bramy telefonem podpiętą do odpowiedniego systemu, możesz wpuścić kuriera zdalnie na teren swojej posesji, tak aby zostawił paczkę na progu domu czy pod zadaszoną wiatą ogrodową. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż np. proszenie sąsiadów o jej odbiór;
  • chcesz zdalnie sprawdzić, czy brama jest na pewno zamknięta, bo przykładowo wyjeżdżałeś do pracy w dużym pośpiechu. Odpowiednio dobrany system pozwoli Ci to szybko zweryfikować i ewentualnie skorygować położenie bramy.

Dowiedz się więcej: INTELIGENTNA KAMERA – steruj bramą ze swojego smartphone’a!

Co jest potrzebne, żeby zdalne otwieranie bramy telefonem było możliwe?

Jeśli chcesz zyskać możliwość zdalnego otwierania bramy telefonem, potrzebujesz przede wszystkim dodatkowego sterownika. To urządzenie, które kontroluje pracę mechanizmu bramy i pozwala na przekazywanie sygnałów do jej otwarcia lub zamknięcia zdalnie – nawet gdy użytkownik znajduje się bardzo daleko od domu.

Do sterownika jest też potrzebna dedykowana aplikacja – taka, która jest z nim kompatybilna. Najczęściej producenci sterowników udostępniają własne programy na telefony, chociaż zdarza się, że można zastosować uniwersalne oprogramowanie dostępne w sklepach Androida i iOS.

Jakie są dostępne systemy sterowania bramą wjazdową telefonem?

Istnieje kilka różnych systemów, które pozwalają na sterowanie bramą wjazdową telefonem. To, jaki wybierzesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz od warunków technicznych panujących na posesji.

Podstawowa różnica pomiędzy systemami wynika z zastosowanego mechanizmu łączności z telefonem. W tym kontekście wyróżnia się systemy do zdalnego otwierania bramy telefonem:

  • z łączem GSM – w takich sterownikach stosuje się kartę SIM, podobnie jak w telefonie, a łączność jest prowadzona przez sieć mobilną. To dość proste do wdrożenia rozwiązanie, które pozwala się uniezależnić od domowej sieci WiFi. Trzeba jednak pamiętać, że jego zastosowanie wiąże się z kosztem utrzymania łącza GSM;
  • z łączem WiFi – jego zastosowanie wymaga zazwyczaj zastosowania dodatkowej anteny czy wzmacniacza sygnału, a więc urządzeń, które zapewnią niezawodne połączenie z domowym routerem. Zastosowanie takiego sterownika będzie wymagało łączenia się z domowym urządzeniem poprzez internet mobilny.

W ostatnich latach bardziej popularne są urządzenia drugiego typu – powód jest prosty: obecność routera WiFi w domu stała się standardem.

Jak wygląda obsługa bramy sterowanej telefonem?

Po zamontowaniu sterownika (czego najczęściej można dokonać samodzielnie), wystarczy „sparować” go ze smartfonem, by móc zacząć korzystać z tego udogodnienia. W zależności od wybranego rozwiązania i możliwości aplikacji, można m.in.:

  • ustawić automatyczne otwieranie i zamykanie bramy według predefiniowanego harmonogramu,
  • włączyć funkcję alarmu wykrywania, dzięki czemu aplikacja poinformuje nas w momencie kiedy ktoś wejdzie w pole widzenia kamery,
  • otwierać i zamykać bramę zdalnie, z dowolnego miejsca,
  • a także nasłuchiwać i mówić poprzez urządzenie do osób, które znajdują się w jej pobliżu.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego systemu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać najlepszy sterownik do Twojego napędu!