Sterowanie bramą telefonem - bramtech.com.pl
06-12-2021 BramTECH

Sterowanie bramą telefonem – co jest potrzebne, by zdalnie otwierać i zamykać bramę?

Zdalne otwieranie bramy to coraz popularniejsze, a zarazem bardzo pożądane rozwiązanie. Nie ma się czemu dziwić. Perspektywa wysiadania z samochodu po to, aby otworzyć bramę, zwłaszcza w ulewnym deszczu czy w bardzo mroźny dzień bynajmniej nie należy do przyjemnych. Piloty do bram mają jednak tę właściwość, że lubią się gubić… Wówczas przydaje się opcja otwierania bramy za pomocą smartphone’a. Co zrobić, żeby było możliwe sterowanie bramą telefonem?

Szukasz napędu do bramy, który pozwoli ją otwierać przy pomocy telefonu? Pomożemy Ci go dobrać! Sprawdź nasze rozwiązania!

Zdalne otwieranie bramy – jak to działa?

Po pierwsze i najważniejsze: aby można było zdalnie otwierać bramę, musi być ona wyposażona w napęd automatyczny. To podstawowy element, bez którego nie zadziała żadna aplikacja otwierająca bramę telefonem.

Czytaj więcej: Brama garażowa automatyczna czy ręczna – które rozwiązanie wybrać?

Jaki napęd wybrać? Przede wszystkim dobrze dopasowany do typu bramy oraz obciążenia, które ona generuje. Najlepiej zamówić napęd do bramy już na etapie jej montażu – dzięki temu zyskasz pewność jego 100% kompatybilności, a także zoptymalizujesz koszty instalacji. Wszystkie prace będzie można wykonać w tym samym czasie.

W standardzie automatyka do bram zapewnia możliwość ich zdalnego otwierania i zamykania za pośrednictwem sygnału radiowego. Dlatego do zestawu jest dołączany zazwyczaj specjalny pilot, który steruje ruchem konstrukcji.

To jednak może nie wystarczyć, dlatego coraz więcej osób decyduje się na sterowanie bramą wjazdową zdalnie, telefonem. Pilot do bramy w telefonie może być ogromnym ułatwieniem, nawet jeśli jej standardowe otwieranie następuje jednym naciśnięciem klawisza!

Sterowanie bramą wjazdową telefonem - bramtech.com.pl
Telefonem można sterować zarówno bramą wjazdową, jak i garażową.

Sterowanie bramą telefonem – dlaczego i kiedy może być przydatne?

Na pierwszy rzut oka zdalne otwieranie bramy telefonem nie jest niezbędną funkcjonalnością. W końcu, jak już wspomnieliśmy, napędy do bram, zarówno garażowych, jak i wjazdowych, są wyposażone w pilota, który radzi sobie z tym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że to urządzenie może być niewystarczające.

Kiedy otwieranie bramy aplikacją w telefonie to strzał w dziesiątkę?

Sterowanie bramą wjazdową telefonem przydaje się, m.in. gdy:

 • jest ona otwierana przez wielu użytkowników – chociaż możliwe jest zamówienie większej liczby pilotów, można się spodziewać, że prędzej czy później przynajmniej niektóre z nich zostaną zagubione, co będzie źródłem problemów. Natomiast aplikacja do otwierania bramy telefonem może być zainstalowana na nieograniczonej liczbie urządzeń i… nie da się jej „zgubić”.
 • zachodzi potrzeba zdalnego otwierania bramy na dużą odległość – wyobraź sobie np. sytuację, w której zamówiłeś do domu przesyłkę kurierską, ale kiedy dostawca przyjeżdża, Ty jesteś na zakupach. Jeżeli masz aplikację do otwierania bramy telefonem podpiętą do odpowiedniego systemu i jesteś w zasięgu sieci GSM, możesz wpuścić kuriera zdalnie na teren swojej posesji, tak aby zostawił paczkę na progu domu czy pod zadaszoną wiatą ogrodową. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż np. proszenie sąsiadów o jej odbiór;
 • chcesz zdalnie sprawdzić, czy brama jest na pewno zamknięta, bo – przykładowo – wyjeżdżałeś do pracy w dużym pośpiechu. Odpowiednio dobrany system pozwoli Ci szybko to zweryfikować i ewentualnie skorygować położenie bramy.

Dowiedz się więcej: INTELIGENTNA KAMERA – steruj bramą ze swojego smartphone’a!

Aplikacja w telefonie do otwierania bramy garażowej – bramtech.com.pl

Aplikacja na smartfona może zastąpić pilota i otwiera bramę w kilka chwil – także na dużą odległość, jeśli wybierzesz system GSM lub WiFi.

Co jest potrzebne, żeby zdalne otwieranie bramy telefonem było możliwe?

Jeśli chcesz zyskać możliwość zdalnego otwierania bramy telefonem, potrzebujesz przede wszystkim dodatkowego sterownika. To urządzenie, które kontroluje pracę mechanizmu bramy i pozwala na przekazywanie sygnałów do jej otwarcia lub zamknięcia zdalnie – nawet gdy użytkownik znajduje się bardzo daleko od domu.

Do sterownika jest też potrzebna dedykowana aplikacja umożliwiająca sterowanie bramą garażową z telefonu – taka, która jest kompatybilna z napędem i z Twoim urządzeniem mobilnym. Najczęściej producenci sterowników udostępniają własne programy na telefony, chociaż zdarza się, że można zastosować uniwersalne oprogramowanie dostępne w sklepach Androida i iOS.

Czytaj też: Jak wybrać automat do bramy segmentowej?

Jakie są dostępne systemy sterowania bramą wjazdową telefonem?

Istnieje kilka różnych systemów, które pozwalają na sterowanie bramą wjazdową telefonem. To, jaki wybierzesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz od warunków technicznych panujących na posesji.

Podstawowa różnica pomiędzy systemami wynika z zastosowanego mechanizmu łączności z telefonem. W tym kontekście wyróżnia się systemy do zdalnego otwierania bramy telefonem:

 • z łączem GSM – w takich sterownikach stosuje się kartę SIM, podobnie jak w telefonie, a łączność jest prowadzona przez sieć mobilną. To dość proste do wdrożenia rozwiązanie, które pozwala się uniezależnić od domowej sieci WiFi. Trzeba jednak pamiętać, że jego zastosowanie wiąże się z kosztem utrzymania łącza GSM;
 • z łączem WiFi – jego zastosowanie wymaga zazwyczaj zastosowania dodatkowej anteny czy wzmacniacza sygnału, a więc urządzeń, które zapewnią niezawodne połączenie z domowym routerem. Zastosowanie takiego sterownika będzie wymagało łączenia się z domowym urządzeniem poprzez internet mobilny;
 • z zastosowaniem Bluetooth – może być wygodne, jeśli w otoczeniu Twojego domu są problemy z zasięgiem Internetu.

Zdalne sterowanie bramą za pomocą telefonu - infografika - BramTECH

Zdalne sterowanie bramą: GSM, Bluetooth czy Wi-Fi?

Wszystkie opisane powyżej systemy „dostępu” do sterownika bramy mają swoje wady i zalety. Dlatego dobór odpowiedniego sposobu łączności, który zapewnia zdalne sterowanie, zależy od Twoich preferencji i oczekiwań.

Przykładowo:

 • jeżeli interesuje Cię sterowanie bramą garażową z telefonu na dużą odległość, wybierz łącze GSM lub WiFi. W tym kontekście w ostatnich latach bardziej popularne są urządzenia drugiego typu. Powód jest prosty: obecność routera WiFi w domu stała się standardem. Dlatego nie ma konieczności podwyższania kosztów poprzez zakup oddzielnej karty SIM, która musiałaby być zastosowana w mechanizmie;
 • jeżeli zależy Ci na większym bezpieczeństwie systemu, rozsądniejsze może być łącze Bluetooth. Co istotne, ten sposób otwierania bramy jest często dostępny także dla niektórych starszych telefonów. Ograniczeniem jest natomiast to, że otwarcie konstrukcji może nastąpić tylko z bliskiej odległości, zazwyczaj do 10 m. Z jednej strony to plus, bo nie uda Ci się otworzyć garażu, kiedy przypadkiem włączysz aplikację do zdalnego sterowania np. w pracy. Z drugiej – może się zdarzyć, że będzie się trzeba „nagimnastykować”, aby „złapać połączenie” z napędem.

Dowiedz się więcej: Brama garażowa elektryczna – jak o nią dbać? Wskazówki konserwacji

Jak wygląda obsługa bramy sterowanej telefonem?

Po zamontowaniu sterownika (czego najczęściej można dokonać samodzielnie), wystarczy „sparować” go ze smartfonem, by móc zacząć korzystać z tego udogodnienia. W zależności od wybranego rozwiązania i możliwości aplikacji można m.in.:

 • ustawić automatyczne otwieranie i zamykanie bramy według predefiniowanego harmonogramu,
 • włączyć funkcję alarmu wykrywania, dzięki czemu aplikacja poinformuje Cię w momencie, kiedy ktoś wejdzie w pole widzenia kamery,
 • otwierać i zamykać bramę zdalnie z dowolnego miejsca,
 • nasłuchiwać i mówić poprzez urządzenie do osób, które znajdują się w jej pobliżu.

 

Czy pilot do bramy w telefonie znacznie podnosi koszt montażu automatyki?

Sterowanie bramą garażową z telefonu jest dodatkową funkcją powiązaną z pracą napędu. Dlatego możesz się spodziewać nieco wyższego kosztu inwestycji. Wiele jednak zależy od tego, na które konkretnie rozwiązanie się decydujesz. Zanim więc zniechęcisz się ceną, uzyskaj dokładną wycenę systemu zdalnego sterowania bramą. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję i ocenisz, czy to Ci się opłaca.

Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego systemu zdalnego otwierania bramy? Pomożemy Ci dobrać najlepszy sterownik do Twojego napędu! Skontaktuj się!