Wypełnienie drzwi zewnętrznych – przekrój drzwi wejściowych - bramtech.com.pl
29-10-2021 BramTECH

Wypełnienie drzwi zewnętrznych – przegląd nowoczesnych rozwiązań

Budując dom, zwykle zwracamy uwagę m.in. na jego bryłę, konstrukcję, prawidłową izolację cieplną, usytuowanie względem stron świata i oczywiście na parametry stolarki okiennej… pomijając nieco parametry stolarki drzwiowej. To ona właśnie niejednokrotnie stanowi „słaby punkt” obiektu i decyduje o szybszym wychładzaniu się pomieszczeń. Odpowiednie wypełnienie drzwi zewnętrznych pozwala znacznie zredukować straty ciepła. Dowiedz się, jakie rozwiązanie warto wybrać.

Zwróć (wreszcie) uwagę na wypełnienie drzwi!

Drzwi wejściowe (zewnętrzne) to niewątpliwie wizytówka domu. Dlatego ich wybór może być trudniejszy niż się wydaje. Trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na ich wzór czy kolor. Bardzo ważne są również ich parametry cieplne i akustyczne. Dobra izolacja drzwi pomoże zadbać o to, by dom był cichym i komfortowym miejscem. Pomoże również zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i zredukować wysokość rachunków. O tych parametrach w znacznym stopniu decyduje wypełnienie drzwi. Istnieje kilka rodzajów materiałów wykorzystywanych do tego celu.

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane drzwi mogą obniżyć straty ciepła nawet o 30-40%. To właśnie wejście i brama do garażu stanowią bowiem najczęściej „słabe punkty” w ociepleniu domu. O stopniu izolacji termicznej informuje współczynnik U. Od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). W domach energooszczędnych i pasywnych zaleca się jednak montaż modeli o U nie większym niż 0,8 W/(m²·K).

Wypełnienia drzwiowe – rodzaje

Niegdyś drzwi produkowało się niemal wyłącznie z płyty wiórowej. Dziś takie rozwiązanie w zasadzie nie jest już stosowane. Powodem jest nie tylko niewystarczająca izolacja – płyta wiórowa jest również podatna na wchłanianie wilgoci i związane z tym odkształcenia. Dlatego jeśli jest wykorzystywana, to tylko w drzwiach wewnętrznych.

Obecnie najczęściej produkuje się drzwi zewnętrzne aluminiowe, stalowe lub drewniane z wypełnieniem z jednego z materiałów termoizolacyjnych. Na jakie wypełnienie drzwiowe możesz się zdecydować?

  • Styropian (polistyren) to klasyczny materiał izolacyjny. Jest niedrogi, łatwy i szybki w produkcji. Izoluje przyzwoicie, ale przegrywa pod względem parametrów z większością nowocześniejszych rozwiązań.
  • Płyty  XPS (polistyren ekstrudowany, styrodur) to nieco inna wersja wypełnienia styropianowego. Są one wykonywane ze spienionego polistyrenu, dzięki czemu otrzymują lepsze parametry w zakresie termoizolacji. To jeden z popularniejszych obecnie materiałów – cienki, lekki, szczelny i stosunkowo niedrogi.
  • Wełna mineralna jest obecnie również stosowana coraz rzadziej ze względu na większą dostępność nowocześniejszych materiałów. Jest dość tania i zapewnia bardzo dobre parametry ppoż., ale znacznie zawyża wagę skrzydła. Parametry termiczne drzwi wypełnionych wełną są dobre.
  • Pianka poliuretanowa (PUR) to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. To materiał droższy, ale zapewniający bardzo dobrą izolację. Wypełnienie drzwi pianką poliuretanową jest tak skuteczne, ponieważ materiał rozpręża się podczas aplikacji, wypełniając każdą, nawet najdrobniejszą szczelinę.
  • Aerożel to jeden z najnowocześniejszych produktów stosowanych do wypełnienia drzwi. Jest to bardzo cienki materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Przekładki aerożelowe pomiędzy dwiema płytami (np. XPS) zapewniają znaczne polepszenie parametrów skrzydła.

Poszczególne rozwiązania wpływają również na estetykę drzwi. Podobne parametry izolacyjne można uzyskać, używając różnych materiałów, ale wymaga to zastosowania warstw izolacji o różnej grubości. Przykładowo wypełnienie drzwi zewnętrznych wełną mineralną może sprawić, że będą mieć grubość nawet ponad 10 cm i bardzo dużą masę. Tymczasem drzwi wypełnione np. pianką poliuretanową są cieńsze, a do tego lżejsze.

Wypełnienie drzwi z przeszkleniami – czy mogą być szczelne?

Drzwi z przeszkleniami cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem. Są bowiem estetyczne, a dodatkowo pomagają doświetlić wiatrołap i zyskać widok na to, co dzieje się przed domem. Wbrew pozorom takie drzwi również mogą być bardzo szczelne. Dostępne obecnie na rynku modele spełniają wymagania termoizolacyjności – ich współczynnik U nie przekracza wartości 1,3 W/(m²·K). Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych pakietów szybowych tworzonych nawet z trzech tafli szkła i wypełnionych gazem szlachetnym. To konstrukcja stosowana również w nowoczesnych oknach. Wszystkie połączenia elementów również są dobrze uszczelnione.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z przeszkleniem – widok od wewnątrz - bramtech.com.pl
Istnieje wiele sposobów na stylowe wkomponowanie przeszkleń w wypełnienie drzwi zewnętrznych. Wcale nie musi to również oznaczać pogorszenia ich parametrów – wystarczy zwrócić uwagę na to, jaki pakiet szybowy zastosowano w danym modelu.

Jak wybrać wypełnienie drzwi zewnętrznych?

Ogromny wybór różnorodnych rozwiązań może przytłaczać, ale dobrze jest mieć świadomość, że obecnie większość sprzedawanych drzwi spełnia standardowe normy w zakresie termoizolacyjności. Przy podejmowaniu decyzji można więc kierować się przede wszystkim estetyką, trwałością czy ceną. Warto jednak zainwestować w model o jak najlepszych parametrach izolacyjnych. Często dopłata do lepszego skrzydła jest niewielka, a zapewnia znacznie większy komfort i oszczędności w perspektywie kolejnych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jeśli nie jesteś pewien, z jakim wypełnieniem drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu – skontaktuj się z nami. W Bramtech produkujemy drzwi zewnętrzne, w tym z doświetlami, dopasowane do indywidualnych preferencji klienta, m.in. z wypełnieniem odpowiednim do domów energooszczędnych i pasywnych.