Zamknięte drzwi wejściowe – bramtech.com.pl
23-08-2022 BramTECH

Otwieranie drzwi zewnętrznych – jakie ustawienie drzwi wybrać?

Bardzo częstym dylematem, przed jakim stają osoby remontujące lub budujące dom, jest kwestia otwierania drzwi. Prawdopodobnie nie zwracasz uwagi na to, po której stronie skrzydła jest klamka ani czy otwiera się ono na zewnątrz czy do wewnątrz. Jednak w praktyce kierunek otwierania i zamykania drzwi zewnętrznych wpływa na komfort ich użytkowania. Sprawdź, jakie ustawienie skrzydła drzwiowego wybrać.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz – przepisy

Większość drzwi wejściowych jest zbudowana tak, by otwierać się do wewnątrz. Przede wszystkim dotyczy to domów w zabudowie szeregowej, mieszkań, ale także niektórych obiektów czy sklepów. Głównym powodem stosowania takiego rozwiązania jest kwestia korzystania z prawa przestrzeni publicznej. Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz zawsze w jakimś stopniu zajmują określoną ilość miejsca. Przestrzeń ta jest zwykle własnością osoby trzeciej, na przykład chodnik należy do miasta lub gminy, a korytarz bloku mieszkalnego jest częścią wspólną. Drzwi otwierane na zewnątrz zajmują więc miejsce, do którego prawa własności zwykle nie mają właściciel lub najemca lokalu.

Mimo to przepisy budowlane nie regulują tego, czy drzwi zewnętrzne otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz mogą być montowane w konkretnym miejscu, czy też nie. Większą wagę przywiązuje się w tym wypadku do kwestii bezpieczeństwa. Według przyjętych norm skrzydło wejściowe nie może tarasować drogi ewakuacyjnej lub pożarowej ani ograniczać swobody poruszania się po wspólnym ciągu komunikacyjnym.

Sposób otwierania drzwi ma też znaczenie w poszczególnych przypadkach. Na przykład:

 • łazienki dla osób niepełnosprawnych i osób o specjalnych potrzebach powinny mieć drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz – takie rozwiązanie ułatwia manewrowanie wózkiem inwalidzkim i zwiększa dostępność miejsca wewnątrz pomieszczenia,
 • drzwi ewakuacyjne w wyjściu awaryjnym muszą otwierać się na zewnątrz – ułatwia to natychmiastową ucieczkę dużej liczby osób,
 • drzwi otwierane na zewnątrz są również montowane w małych strefach wejściowych w przestrzeni komercyjnej – nie zajmują wtedy dużo miejsca.

 

Czytaj też: Drzwi zewnętrzne aluminiowe czy stalowe? Porównanie parametrów

 

Drzwi wejściowe do domu otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz? Co wybrać?

Jeśli masz tę swobodę i możesz wybrać kierunek otwierania drzwi zewnętrznych, warto przemyśleć ten wybór. Trzeba też uwzględnić wady oraz zalety każdego rozwiązania.

Drzwi zewnętrzne otwierające się do wewnątrz:

 • nie zajmują przestrzeni wspólnej (np. chodnika);
 • to rozwiązanie, które sprawdza się w większych i szerszych przedpokojach;
 • zajmują metraż w małym przedpokoju;
 • mogą kolidować ze znajdującymi się wewnątrz meblami;
 • nie wymagają wychylania się poza próg, co jest istotne, gdy pada deszcz lub śnieg;
 • ich montaż nie wiąże się z koniecznością dodatkowego uszczelnienia przed wiatrem lub montowania okapnika i systemu odprowadzania wody.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz:

 • pasują do korytarzy, w których jest bardzo mało miejsca;
 • pozwalają stworzyć w pomieszczeniu dodatkowe miejsce do przechowywania, np. ustawić wieszak na płaszcze, stojak na parasole lub szafkę na buty;
 • łatwiej je otworzyć, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr;
 • mają lepszą szczelność, dzięki czemu tworzą się mniejsze przeciągi;
 • są dopasowane do standardów bezpieczeństwa i ewakuacji;
 • wymagają zainstalowania daszku lub zabezpieczenia przed opadami.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz – bramtech.com.pl

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz zajmują mniej miejsca wewnątrz pomieszczeń. Są też bardzo praktyczne w sytuacjach niebezpiecznych. W razie zagrożenia możesz wyjątkowo szybko otworzyć drzwi i wyjść z domu.

 

Drzwi wejściowe lewe czy prawe?

W fazie wyboru skrzydła wejściowego trzeba też określić, czy powinno otwierać się na lewo, czy na prawo. Jak to sprawdzić?

 • Drzwi zewnętrzne prawe: skrzydło ruchome montowane jest na ramie z zawiasami po prawej stronie. Klamka znajduje się po lewej stronie.
 • Drzwi zewnętrzne lewe: skrzydło ruchome montowane jest na ramie z zawiasami po lewej stronie. Klamka znajduje się po prawej stronie.

Jeśli nie jesteś jeszcze w stanie zdecydować się na odpowiedni kierunek otwierania, zwróć uwagę na plan budynku, umeblowanie i prawo- lub leworęczność domowników. Przed wyborem skrzydła otwieranego na prawo lub lewo warto przyjrzeć się rozplanowaniu ścian w domu. Czy na prawo od drzwi znajduje się mur? Wtedy warto wybrać format prawy, by skrzydło łączyło się bezpośrednio z tą ścianą i nie zajmowało niepotrzebnie miejsca.

Zwróć też uwagę na wygodę otwierania drzwi wejściowych. Jesteś praworęczny? Jeśli to możliwe, powinieneś kupić drzwi lewe, w tym wypadku najwygodniejsze do otwierania. Podczas wybierania skrzydła wejściowego pomyśl również o przyszłym wyposażeniu. Jest to istotna kwestia zwłaszcza wtedy, gdy drzwi będą otwierać się do wewnątrz. Czy po prawej stronie będzie znajdować się szafa? Wtedy lepiej wybrać format lewy, by skrzydło drzwiowe nie stanowiło bariery odgradzającej od mebla.

Jeśli masz problem i nie wiesz, czy kupić drzwi zewnętrzne otwierane do środka, czy na zewnątrz, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij: