Klamka z krótkim szyldem – bramtech.com.pl
09-02-2023 BramTECH

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Podpowiadamy!

Klamka do drzwi zewnętrznych to nie tylko funkcjonalny element, ale także swego rodzaju wizytówka domu lub mieszkania. Dlatego podczas jej dobierania warto zwracać uwagę zarówno na użyteczność i wygodę obsługi, jak też na estetykę. Sprawdź, jakie rodzaje klamek zewnętrznych masz do wyboru i jak je dopasować do drzwi.

Klamka do drzwi zewnętrznych – mały, ale istotny element

Zamek do drzwi wejściowych z klamką nie jest elementem, na który zwraca się szczególną uwagę podczas zakupu lub wymiany drzwi wejściowych. Najczęściej wybiera się przypadkowy produkt, który pasuje do skrzydła pod względem konstrukcyjnym.

Nie jest to do końca wskazane podejście, ponieważ klamka zewnętrzna stanowi dominujący element drzwi i przykuwa uwagę. Dlatego warto zadbać także o to, by prezentowała się estetycznie i była wizualnie dopasowana do wyglądu skrzydła.

Duże znaczenie ma również wygoda użytkowania. Choć za klamkę w drzwiach zewnętrznych chwyta się stosunkowo rzadko, to jej zakup jest inwestycją na wiele lat. Jeśli ten element będzie wygodny, poprawi komfort codziennego życia i nie będzie sprawiał problemów podczas otwierania i zamykania drzwi. Zobacz, jakie rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych masz do wyboru.

Przeczytaj również: Dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego - czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje klamek a wielkość szyldu lub rozety

Szukasz klamki do drzwi metalowych lub drewnianych? Zwróć uwagę nie tylko na sam kształt i wygląd elementu, za który się chwyta, ale również na szyld i rozetę. Są to części, które przylegają bezpośrednio do drzwi.

Klamki zewnętrzne z szyldem

Takie produkty zwykle mają formę zamka do drzwi wejściowych z klamką, czyli łączą w sobie uchwyt do otwierania i zamykania drzwi oraz miejsce na klucz. Szyld jest wydłużony, dlatego umożliwia umieszczenie w nim dodatkowego otworu.

Możesz kupić jeden funkcjonalny produkt zamiast dwóch. Jest to nie tylko oszczędne, ale najczęściej pozytywnie wpływające na estetykę rozwiązanie. Szyldy są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Mogą mieć tradycyjny lub nowoczesny wygląd. Do wyboru masz też niemal nieograniczoną paletę kolorów.

Jak je dobierać? Jeśli szukasz klamki do drzwi nowoczesnych, postaw na minimalistyczny szyld, który zapewni im harmonijny wygląd bez zbędnych zdobień. Do drzwi drewnianych lepiej wybrać klamkę zewnętrzną klasyczną, na przykład w kolorze starego złota, który świetnie komponuje się z naturalnym drewnem.

Klamki do drzwi wejściowych z rozetą

Jeśli szukasz klamki do drzwi wejściowych z gałką, to najprawdopodobniej zamiast szyldu będzie ona wyposażona w rozetę. Jest to okrągły płaski element otaczający klamkę i przylegający do drzwi. Najczęściej nie znajdziesz w niej dziurki od klucza, dlatego zamek musisz dokupić oddzielnie.

Rozety mogą mieć różną wielkość, jednak zwykle są niewielkie. Świetnie prezentują się z gałkami, ale mogą również stanowić element tradycyjnych klamek.

Jak dobierać rozety klamek zewnętrznych? Takie elementy najczęściej mają nowoczesną formę, dlatego świetnie się sprawdzą, jeśli szukasz klamki do drzwi aluminiowych lub stalowych. Pamiętaj o tym, by rozetę z zamkiem dopasować wizualnie do tej, w której znajduje się klamka. Najlepiej wybrać produkty z tej samej serii, by zachować spójność stylistyczną.

Klamka z rozetą – bramtech.com.pl

Wygląd klamki powinien być dopasowany do stylu, w jakim utrzymane jest skrzydło drzwi. Warto zwracać uwagę na materiał, z którego ją wykonano, oraz kolor.

Klamki do drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ skutecznie chronią dom lub mieszkanie przed ingerencją postronnych osób. Jak dobierać do nich klamki zewnętrzne?

Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ większość specjalnie wzmacnianych skrzydeł jest oferowana od razu z klamkami i zamkami. Nie musisz zatem dokupywać ich oddzielnie.

Jeśli jednak kupiłeś drzwi bez klamki zewnętrznej, zastosuj takie same zasady jak w przypadku każdego innego skrzydła. Powinna być ona wygodna w użytkowaniu, estetyczna i spójna stylistycznie z wyglądem drzwi i ich otoczenia.

Warto przy tym stosować poniższe wskazówki.

  • Klamki do drzwi zewnętrznych z gałką najlepiej wyglądają w skrzydłach nowoczesnych – aluminiowych i stalowych.
  • Do tradycyjnych drzwi drewnianych lub drewnopodobnych warto dobrać klamkę zewnętrzną z szyldem w klasycznej formie, najlepiej od razu z zamkiem.
  • Klamka do drzwi antywłamaniowych powinna być z nimi kompatybilna, aby nie obniżała właściwości zabezpieczających. Jej montaż nie może polegać na rozwiercaniu skrzydła. Zawsze należy wykorzystać istniejące otwory montażowe.

Jak zamontować klamkę do drzwi zewnętrznych?

Montaż klamki w drzwiach zewnętrznych nie jest trudny. Kupując taki produkt, otrzymujesz w zestawie elementy mocujące. Jeśli wymieniasz klamkę na nową, umieszczasz ją w gotowych otworach, które znajdują się w skrzydle drzwi. Zwracaj uwagę na rozstaw śrub, ponieważ w każdej klamce może on być nieco inny.

Aby przeprowadzić montaż klamki w drzwiach zewnętrznych, postępuj według poniższej instrukcji.

  1. Odkręć lub zdejmij elementy maskujące z korpusu szyldu lub rozety.
  2. Wstaw trzpień, ustawiając rozcięcie poziomo, w równej odległości po każdej stronie.
  3. Przytrzymując trzpień, wsuń klamkę z jednej strony, a następnie unieruchom ją, dokręcając trzpień za pomocą załączonego w zestawie klucza.
  4. Tak samo zamocuj drugą połówkę klamki.
  5. Nawierć otwory w drzwiach i przykręć korpusy szyldów.
  6. Zakręć lub wciśnij elementy maskujące.

Myślisz nad zakupem lub wymianą drzwi zewnętrznych i chcesz dobrać do nich pasujące elementy? Nie wiesz, jaki produkt wybrać? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci doradzimy.