Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych – bramtech.com.pl
13-07-2022 BramTECH

Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych – aluminiowych. Na co zwrócić uwagę?

Twoje drzwi zewnętrzne skrzypią lub szurają? Masz wrażenie, że utraciły szczelność? W takich sytuacjach najczęściej można szybko pozbyć się problemu. Rozwiązanie to regulacja drzwi wejściowych. Zobacz, na czym polega oraz w jaki sposób ją przeprowadzić.

Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych z aluminium – dlaczego jest taka ważna?

Aluminiowe drzwi zewnętrzne są uznawane za jedne z najsolidniejszych i najbardziej wytrzymałych. Jednym z atutów tej konstrukcji jest oczywiście sam materiał wykonania – aluminium to metal, który nie wymaga konserwacji. Jak to się jednak ma do kwestii regulacji drzwi zewnętrznych aluminiowych?

Wbrew pozorom fakt, że aluminium jest odporne na korozję, nie oznacza, że nie pojawi się potrzeba regulacji skrzydła. To zupełnie dwie różne sprawy. Owszem – drzwi wejściowe nie zaczną pokrywać się rdzą i nie trzeba ich będzie z tego powodu przemalować. Może się jednak zdarzyć, że skrzydło opadnie na zawiasach albo utraci odpowiedni docisk do ościeżnicy. A to właśnie w takich sytuacjach jest rekomendowana regulacja drzwi wejściowych.

Na czym polega regulacja drzwi wejściowych?

Prace związane z regulacją drzwi zewnętrznych aluminiowych to przede wszystkim:

  • ustawienie skrzydła na ościeżnicę – aby poruszało się płynnie i nie wadziło o próg czy podłogę, a jednocześnie nie było uniesione zbyt wysoko i by nie powstała szczelina;
  • regulacja docisku drzwi zewnętrznych – aby odpowiednio łączyły się z ościeżnicą i pozwalały zachować pożądaną szczelność skrzydła.

W praktyce zadanie sprowadza się więc do wyregulowania zawiasów w drzwiach, tak aby ustawić skrzydło w odpowiedniej pozycji.

 

Czytaj też: Drzwi zewnętrzne aluminiowe czy stalowe? Porównanie parametrów

 

Kiedy jest potrzebna regulacja zawiasów drzwi wejściowych?

Co do zasady zawiasy należy regulować wówczas, gdy drzwi zaczynają pracować niezgodnie z oczekiwaniami. Sygnałami, które mogą na to wskazywać, są:

  • skrzypienie skrzydła przy otwieraniu lub zamykaniu;
  • szuranie drzwi o podłogę czy próg;
  • „ciężkie chodzenie” skrzydła – problemy z jego otwieraniem czy zamykaniem;
  • widoczne przekrzywienie drzwi;
  • wiatr przeciskający się przez drzwi;
  •  dźwięki i zapachy z zewnątrz przedostające się przez skrzydło, a nawet widoczny prześwit.

Jeżeli dostrzeżesz którykolwiek z objawów, czas na wykonanie regulacji.

 

Zobacz też: Wypełnienie drzwi zewnętrznych – przegląd nowoczesnych rozwiązań

 

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne z aluminium?

Na początek najważniejsze: jeżeli nie masz pojęcia o naprawach i majsterkowaniu, lepiej nie podejmuj się regulacji drzwi zewnętrznych z metalu. Może się to skończyć niepotrzebną frustracją i… dodatkowymi kosztami, jeżeli pogorszysz sytuację.

Czujesz się na siłach, aby wykonać te prace samodzielnie? W pierwszej kolejności określ, z jakimi zawiasami masz do czynienia. Wyróżnia się modele czopowe, puszkowe oraz wpuszczane. Zobacz, jak postępować w każdym przypadku.

Zawias w drzwiach – bramtech.com.pl

Zwróć uwagę na to, jaki typ zawiasów jest zastosowany w Twoich drzwiach aluminiowych, aby dobrać narzędzia i metody pracy.

Instrukcja regulacji zawiasów drzwi zewnętrznych – zawiasy czopowe

Zawiasy czopowe są najczęściej stosowane w drzwiach zewnętrznych aluminiowych. Zazwyczaj są złożone z trzech elementów i wkręcane. Są one łatwo dostępne do regulacji, a przy tym pozwalają ustawić skrzydło w trzech płaszczyznach. Pamiętaj, że każdy z zawiasów pełni konkretną funkcję.

  • Zawias górny odpowiada głównie za regulację lewo-prawo. Może być ona potrzebna np. wtedy, kiedy skrzydło z trudem się otwiera lub jest przechylone. Jego dolna śruba ma za zadanie regulację docisku drzwi zewnętrznych. Tu regulacja jest niezbędna przy rozszczelnieniu skrzydła.
  • Zawias dolny pozwala przede wszystkim na regulację drzwi wejściowych góra-dół. Skup się na nim, jeśli drzwi zaczęły szurać lub pojawił się prześwit w górnej albo dolnej części. Umożliwia on także regulację drzwi po przekątnej.

 

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne na zawiasach puszkowych?

Zawiasy puszkowe, zgodnie z nazwą, są zabezpieczone specjalną puszką umieszczoną w skrzydle drzwiowym, w tak zwanym gnieździe. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż skrzydło można wyregulować bez otwierania drzwi, przy pomocy klucza imbusowego.

Każda ze śrub zawiasu odpowiada za inny parametr, kolejno: za docisk, pozycję skrzydła góra-dół i regulację po przekątnej.

 

Regulacja drzwi wewnętrznych aluminiowych z zawiasami skrzydełkowymi (wpuszczanymi)

Zawiasy skrzydełkowe, wpuszczane czy 3D również są regulowane przy pomocy klucza imbusowego w trzech płaszczyznach. Przy ich ustawianiu należy zwrócić szczególną uwagę na równomierne obciążenie każdego z nich. „Rozstrojenie” konstrukcji szybko doprowadzi do wypaczenia skrzydła.

 

Na koniec pamiętaj: regulacja to nie wszystko. Ważna jest także regularna konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych. Jeżeli masz wątpliwości, jak ją wykonać, skontaktuj się z naszymi specjalistami.