Montaż drzwi zewnętrznych - bramtech.com.pl
14-09-2023 "BRACIA CHRZANOWSCY" ALEKSANDRA KOPTYRA

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne – krok po kroku

Wstawianie drzwi wewnętrznych to zadanie, które wykonuje się najczęściej po zakończeniu tzw. prac mokrych podczas budowy domu. Chociaż może się wydawać prostsze i mniej istotne niż np. przeprowadzenie termoizolacji ścian i dachu, ma równie duże znaczenie. Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych to gwarancja ochrony budynku przed intruzami, a także przed utratą ciepła czy nadmiernym hałasem. Jak zatem prawidłowo je osadzić? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.

Montaż drzwi zewnętrznych w nowo budowanym domu – pierwsze kroki

Zanim przystąpisz do montażu drzwi wejściowych w nowym domu, konieczne jest przygotowanie ościeża i montaż ościeżnicy. Zakres prac jest w tym przypadku szerszy niż gdy wykonujesz wymianę drzwi zewnętrznych w już istniejącym budynku. Wówczas należy osadzić ościeżnicę i stworzyć nadproże.

Montaż drzwi wejściowych – jak zmierzyć ościeże?

W pierwszym kroku zmierz ościeże. Jego rozmiar powinien być dostosowany do wymiarów wstawianej ościeżnicy, a co za tym idzie – do wstawianych drzwi zewnętrznych. Powinno być nieco dłuższe i szersze od wspomnianej konstrukcji. Najczęściej wystarczy pozostawienie luzów rzędu 1-1,5 cm po każdej stronie.

Pamiętaj także, że ościeże wymaga opracowania – należy je oczyścić i wstępnie wyrównać. Duże ubytki w murze mogą utrudniać wykonanie prac, a także sprzyjać powstawaniu mostków termicznych.

Wykonanie nadproża

Same drzwi zewnętrzne zazwyczaj są osadzane jeszcze przed tym, jak zostanie wykończona podłoga w nowym domu. Trzeba jednak uwzględnić te dodatkowe warstwy – tak aby konstrukcja nie „szurała” po podłodze ani nie zacinała się. Dlatego zaleca się wykonanie precyzyjnych pomiarów. Najczęściej powinno być ono osadzone na wysokości 2,22 m, jednak należy ją dostosować choćby do grubości warstwy izolacyjnej połogi czy pozostałych warstw wylewki oraz posadzki, a także wymiarów wstawianych drzwi zewnętrznych. Pamiętaj, że zbyt niski lub wąski otwór może być poważnym problemem drzwi wejściowe są wprawdzie zwykle wyposażone w regulowany kaseton, ale ma on ograniczenia co do zakresu wprowadzanych zmian.

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne – miejsce osadzenia ościeżnicy

Należy również zadecydować, jak będzie osadzona ościeżnica drzwi wejściowych w przekroju muru. Wybór technologii determinuje konstrukcja ściany – a dokładniej liczba warstw konstrukcji. To od niej zależy rozkład temperatury, do którego należy dostosować miejsce umieszczenia „ramy” drzwi.

I tak:

  • przy ścianie jednowarstwowej zaleca się umieszczenie ościeżnicy w połowie grubości muru;
  • przy ścianie dwuwarstwowej najlepszym rozwiązaniem jest osadzenie tego elementu blisko zewnętrznej krawędzi, na granicy pomiędzy ociepleniem a warstwą nośną;
  • przy ścianie trójwarstwowej ościeżnicę wstawia się w warstwę termoizolacyjną – najczęściej robi się to przy pomocy przyspawanych do niej płaskowników, które są następnie przymocowane do muru z wykorzystaniem kołków rozporowych. Alternatywnie, jeśli wstawianie drzwi zewnętrznych odbywa się podczas budowy domu, można zastosować kształtownik z materiałem termoizolacyjnym, wzbogacony o pręty albo płaskowniki, które działają jak kotwy. Można też zamocować ościeżnicę do warstwy konstrukcyjnej muru z wykorzystaniem węgarka, jednak jest to najrzadziej stosowane rozwiązanie.

Zastosowanie odpowiedniej techniki osadzenia ościeżnicy jest niezwykle ważne! Warto zwrócić uwagę na precyzyjne:

  • ustabilizowanie konstrukcji (z zachowaniem poziomów i pionów) przy pomocy listew rozporowych na czas osadzenia konstrukcji;
  • umieszczenie kotew montażowych;
  • wypełnienie przestrzeni pianką montażową – należy zastosować tę niskoprężną, która z czasem zwiększy objętość i dobrze wypełni wszystkie szczeliny. Warto wcześniej okleić futrynę taśmą malarską.

Montaż ościeżnicy do drzwi

Osadzenie drewnianych listew rozporowych pozwala ustabilizować ościeżnicę w otworze drzwiowym na czas montażu i ustabilizowania się piany.

Wymiana drzwi zewnętrznych bez wymiany futryn – jak różni się od prac z wykonaniem nowej ościeżnicy?

Czy wymiana drzwi zewnętrznych bez wymiany futryn jest w ogóle możliwa? W teorii – tak. Jednak w praktyce wiąże się to z poważnymi wyzwaniami. Należy przede wszystkim pamiętać, że taka ościeżnica musi:

  • idealnie trzymać pion oraz poziom;
  • być precyzyjnie dopasowana do wymiarów nowych drzwi – zarówno pod kątem szerokości, jak i wysokości;
  • mieć taki sam rozstaw zawiasów.

Jakiekolwiek odstępstwa mogą sprawić, że drzwi nie będą prawidłowo osadzone. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych framug, opracowanie ościeża i osadzenie nowej ościeżnicy, w pełni dopasowanej do mocowanego skrzydła.

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne – osadzenie skrzydła

Kiedy framuga będzie już osadzona i wypełniona pianką montażową, konieczne jest odczekanie minimum 24 godzin, aby materiały dobrze się związały. Po tym czasie można przystąpić do montażu drzwi zewnętrznych, a zatem do osadzenia skrzydła. Jak to zrobić?

  • Zamontuj do ościeżnicy dołączone zawiasy.
  • Przygotuj skrzydło – zamontuj w nim klamki oraz szyldy.
  • Zawieś drzwi na zawiasach.

Po wykonaniu tych czynności możesz usunąć nadmiar pianki montażowej, kliny, a także taśmę malarską. Na koniec wyreguluj zawiasy – tak aby skrzydło chodziło płynnie, a przestrzeń między nim a futryną nie przekraczała 0,5 mm. Konieczne może być także dodatkowe uszczelnienie skrzydła przy pomocy silikonu lub specjalnych uszczelek z tworzywa termoplastycznego.

Kiedy konstrukcja będzie w pełni stabilna, pozostanie jeszcze wykończenie otaczających drzwi ścian. Chodzi o wykonanie obróbki tynkarskiej otworu drzwiowego i ewentualnie pomalowanie futryny lub montaż listew maskujących.

Czytaj też: Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych – aluminiowych. Na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje montaż drzwi zewnętrznych?

Chociaż wykonanie powyżej opisanych prac nie wydaje się skomplikowane, w rzeczywistości ich realizacja wymaga doświadczenia, nieco siły, a także precyzji. Dlatego warto zastanowić się, ile kosztuje wstawienie drzwi zewnętrznych przez fachowców. Może się okazać, że koszt takiej usługi nie jest wygórowany, a inwestycja w nią pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, a przede wszystkim – zyskać pewność, że skrzydło zostanie prawidłowo osadzone. Współpraca ze specjalistami sprawi też, że nie trzeba się będzie martwić tym, ile trwa wymiana drzwi wejściowych. Eksperci to zadanie wykonają sprawnie i bez niepotrzebnych przestojów.

Chcesz wiedzieć, ile będą kosztować solidne drzwi wejściowe z montażem? Zgłoś się do nas po bezpłatną wycenę bez zobowiązań. Czeka na Ciebie ponad 50 wzorów skrzydeł drzwiowych, które dostosujemy do potrzeb Twojego budynku. Skontaktuj się już dzisiaj!

Udostępnij: