Naprawa napędu do bramy garażowej - bramtech.com.pl
23-05-2022 BramTECH

Najczęstsze awarie napędu bramy garażowej – jak im zapobiegać i jak naprawić?

Napęd do bramy garażowej to „serce” mechanizmu jej otwierania i zamykania. Dzięki niemu możesz wygodnie sterować skrzydłem, bez wychodzenia z pojazdu. Co jednak, kiedy automatyka przestaje działać? Oto najczęstsze przyczyny takiej sytuacji i zestaw wskazówek, które pomogą sobie z nią poradzić.

Awaria napędu bramy garażowej – i co dalej?

Naciskasz przycisk pilota do bramy i… nic się nie dzieje? Zanim wezwiesz serwisantów lub zaczniesz się zastanawiać nad samodzielną naprawą, wykonaj poniższe kroki.

  1. Sprawdź, czy nie doszło do awarii prądu – jeśli nie ma zasilania, napęd nie ruszy. W takiej sytuacji możesz spróbować otworzyć bramę ręcznie.
  2. Jeżeli korzystasz z pilota, upewnij się, czy nie wyczerpały się w nim baterie. To może być źródło problemu, zwłaszcza jeśli od jakiegoś czasu działał on bardziej „opornie”. Możesz też sprawdzić, czy napęd otwiera się przy zastosowaniu innej metody – np. przez aplikację na smartfona, o ile z takiej korzystasz.
  3. Zobacz, czy możesz otworzyć bramę ręcznie. Jeżeli się to nie udaje – problem może tkwić w samej konstrukcji mechanicznej skrzydła, a nie w napędzie do bramy garażowej.

Jeśli skorzystałeś już z powyższych wskazówek, a brama nadal ani drgnie, to znak, że rzeczywiście napęd bramy garażowej mógł ulec uszkodzeniu.

Napęd bramy garażowej: co najczęściej się psuje?

Jakie mogą być przyczyny tego, że napędy do bram skrzydłowych czy przesuwnych nie działają? Oto te, które zdarzają się z największą częstotliwością.

Zabrudzenie fotokomórki

Jednym z ważnych elementów napędu do bramy garażowej jest fotokomórka. To czujnik odpowiadający za wykrywanie przeszkód – aby skrzydło nie zamknęło się i np. nie przytrzasnęło pojazdu, który wyjeżdża z garażu. Aby prawidłowo pracował, nie może być zanieczyszczony.

Dlatego jeżeli zauważysz, że np. brama nie domyka się do końca, mimo że w jej świetle nie ma przeszkody – zacznij od przeczyszczenia tego elementu. To może być rozwiązanie problemu!

Źle wyregulowany albo uszkodzony wyłącznik krańcowy lub przeciążeniowy

Niewłaściwa regulacja tego elementu to częsty błąd popełniany podczas montażu napędu bramy garażowej. W takiej sytuacji skrzydło będzie się zatrzymywać w złym miejscu. W efekcie może np. dojść do jego niepełnego otwarcia. Rozwiązaniem może być „dostrojenie” tego podzespołu.

Mogło jednak również dojść do uszkodzenia przewodu lub styku do tego wyłącznika. Wówczas konieczna jest wymiana całego elementu. To zadanie powinno być wykonane przez serwisanta.

Naprawa napędu bramy garażowej - bramtech.com.pl

W przypadku problemów z wyłącznikiem krańcowym i podobnych usterek może pomóc regulacja tych elementów. Aby jednak ją wykonać, potrzebna jest specjalistyczna diagnostyka. Dlatego zadanie warto powierzyć serwisantowi.

 

Awaria silnika napędu bramy garażowej

Jeżeli słyszysz charakterystyczne buczenie napędu do bramy przesuwnej czy segmentowej lub w ostatnim czasie zauważyłeś wzrost zużycia prądu przez ten element (np. dzięki systemowi smart home) – problemem może być silnik. Co dokładnie? Winowajcami mogą być np. zużyte szczotki, przekładnie lub magnesy. Szczegółową diagnostykę i naprawę pozostaw ekspertom.

Uszkodzone przewody napędu do bramy garażowej

Uszkodzeniu – także mechanicznemu – mogą ulec np. przewód zasilający, ten prowadzący do siłownika czy fotokomórki. Świadczyć o tym mogą zakłócenia w pracy bramy – np. „rwane” otwieranie czy zamykanie, nieświecące się diody lub zupełny brak reakcji napędu na próbę uruchomienia.

W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności skontrolować styki przewodów – problemem może być ich zaśniedzenie. Często konieczne jest dokonanie wymiany tych elementów.

Naprawa napędu bramy garażowej: samodzielnie czy z serwisem?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jeżeli Twoja brama garażowa i jej napęd są jeszcze objęte gwarancją, lepiej od razu zgłosić się do serwisu. Samodzielne próby reperacji mogą się zakończyć utratą ochrony i narazić Cię na dodatkowe koszty.

Jeżeli jednak gwarancja już się zakończyła, drobne naprawy – np. związane z wymianą wyłącznika krańcowego – możesz wykonać samodzielnie. Oczywiście pod warunkiem, że masz ku temu odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Jeżeli nie, lepiej nie ryzykować i poprosić o pomoc profesjonalistów. Im naprawa bramy garażowej zajmie niewiele czasu, a Ty zyskasz pewność, że mechanizm działa niezawodnie i bezpiecznie.

Jak zapobiegać awariom napędu bramy garażowej?

Napęd bramy garażowej, podobnie jak każdy inny element tego typu, z czasem ulega zużyciu. Mogą się więc pojawić usterki. Są jednak sposoby na to, aby ograniczyć to ryzyko. Warto przede wszystkim:

  • postawić na wysokiej jakości automaty do bram garażowych – markowe rozwiązania od sprawdzonych producentów to gwarancja dłuższej żywotności,
  • zapewnić sobie profesjonalny montaż napędu do bramy garażowej – jego poprawna konfiguracja oraz uruchomienie sprawią, że będzie pracować płynnie, poprawnie i nie ulegnie przedwczesnemu wyeksploatowaniu,
  • zadbać o regularną konserwację bramy garażowej i jej użytkowanie zgodnie z instrukcjami.

 

Czytaj też: Montaż napędu bramy – najczęstsze błędy

 

Potrzebujesz pomocy przy montażu napędu do bramy lub masz problem z jego poprawnym działaniem? Skontaktuj się z ekspertami BramTECH i zobacz, jak możemy Ci pomóc!