Otwieranie bramy przesuwnej na napęd elektryczny - bramtech.com.pl
24-05-2021 BramTECH

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Brama przesuwna to komfortowe rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze przy mniejszym metrażu posesji. W takiej konstrukcji skrzydło bramy nie otwiera się na zewnątrz czy do środka, ale przesuwa się po specjalnej prowadnicy w bok. Dlatego jest chętnie wybierana na posesje prywatne oraz komercyjne. Najczęściej kupowane są bramy automatyczne. Pojawia się więc pytanie, jaki napęd do bramy przesuwnej sprawdzi się najlepiej. Odpowiadamy.

Brama przesuwna – dlaczego warto ją wybrać?

Konstrukcja bramy przesuwnej:

  • pozwala zaoszczędzić miejsce na posesji – skrzydło może się nawet „wsunąć w mur” ogrodzenia i po otwarciu stać się niemal niewidoczne. Nie zajmuje zatem dodatkowego miejsca,
  • zwiększa bezpieczeństwo użytkowania – nie ma ryzyka, że otwarta na oścież brama np. zahaczy o przejeżdżający obok pojazd czy sama zostanie uszkodzona w ten sposób,
  • zapewnia możliwość szybkiego otwierania i zamykania – zwłaszcza gdy jest wyposażona w dobry napęd do bramy przesuwnej.

Nie bez znaczenia jest również estetyka – tego typu bramy są zazwyczaj minimalistyczne oraz eleganckie, przez co ich montaż dodaje prestiżu posesji. Trzeba zatem tylko pamiętać, aby wybrać odpowiedniej jakości napęd do bramy przesuwnej, a wszystko będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Czytaj więcej: Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Na początek najważniejsze: nie istnieje jeden, idealny napęd bramy przesuwnej – taki, który współgrałby z każdym możliwym skrzydłem i prowadnicami. Dlatego za każdym razem konieczne jest dobranie automatyki do konkretnej konstrukcji – tak aby mechanizm działał płynnie, szybko i bez problemów. Przy dobieraniu konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Napęd bramy przesuwnej a częstotliwość użytkowania

Oszacuj, jak często w ciągu doby będzie otwierane i zamykane skrzydło drzwiowe. W przypadku budynku jednorodzinnego ta liczba najczęściej nie przekracza 10-15 użyć. Gdy jednak w grę wchodzi konstrukcja użytkowana na terenie komercyjnym czy przemysłowym, można się spodziewać powyżej 50 cykli na dobę.

To bardzo ważne, ponieważ każdy napęd bramy przesuwnej ma określoną żywotność, a więc przewidzianą liczbę cykli, które będzie w stanie obsłużyć. Dlatego np. dobranie automatyki domowej do bramy stosowanej w apartamentowcu szybko skończy się koniecznością jej wymiany.

Sprawnie działający napęd bramy przesuwnej - bramtech.com.pl

Odpowiednio dobrany napęd bramy przesuwnej zapewnia jej niezawodne działanie przez lata.

Ciężar bramy ma znaczenie

Każdy napęd do bramy przesuwnej ma na liście parametrów określony maksymalny ciężar skrzydła, jaki jest w stanie efektywnie obsłużyć. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ skrzydło o zbyt dużej masie doprowadzi do szybkiego uszkodzenia się automatyki lub po prostu spowolni pracę napędu. Zaleca się, aby wybrać napęd, który może udźwignąć ok. 20-30% większy ciężar niż faktyczna masa bramy – dzięki temu automatyka nie pracuje non-stop na pełnych obrotach, przez co dłużej funkcjonuje bez ryzyka awarii.

Funkcjonalność napędu bramy przesuwnej

Napęd elektryczny do bramy przesuwnej zwykle oferuje dodatkowe funkcjonalności, które podnoszą komfort użytkowania bramy. Dobrym przykładem są tutaj np. system wykrywania przeszkód, mechanizm awaryjnego otwierania (np. na kluczyk, do którego zamek jest dyskretnie wbudowany w konstrukcję) czy spowalnianie bramy na końcowym odcinku. Zastanów się, które z nich będą Ci przydatne. Pamiętaj, że każdy taki element wpływa na końcową cenę napędu bramy przesuwnej.

Napęd bramy przesuwnej – jakiej firmy?

Dobry napęd do bramy przesuwnej to taki, który został wytworzony przez renomowanego producenta. W ślad za prestiżową marką idą zazwyczaj dobre opinie, a przede wszystkim – kompleksowe wsparcie techniczne. Możesz liczyć na dogodne warunki gwarancji, a przede wszystkim na długoletnią, niezaburzoną pracę całego mechanizmu.

Szybki napęd do bramy przesuwnej – czy prędkość ma znaczenie?

Istotna jest prędkość, z jaką będzie działać napęd do bramy przesuwnej. W teorii im szybciej, tym lepiej. W praktyce – niekoniecznie, ponieważ w grę wchodzi jeszcze bezpieczeństwo działania konstrukcji. Zbyt szybko zamykające się skrzydło, może spowodować wypadek. Dlatego należy do tej kwestii podejść z rozsądkiem.

Napęd bramy przesuwnej – cena

Nie da się ukryć, że cena również ma znaczenie w kontekście wyboru napędu bramy przesuwnej. Jednak warto pamiętać, że „najtańsze” wcale nie musi być najkorzystniejsze finansowo. Często jest tak, że modele mało znanych marek z Azji, które kuszą bardzo dobrą ceną, są niewydajne lub bardzo awaryjne. W efekcie, chociaż płacisz za nie niewiele na początku, później wydajesz kolejne środki na naprawę lub wymianę mechanizmu. Nie warto w ten sposób przepłacać!

Pomożemy Ci dobrać odpowiedni napęd elektryczny do bramy przesuwnej

Wybór odpowiedniego napędu do bramy przesuwnej nie jest prostym zadaniem. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Dlatego nie warto podejmować tej decyzji samodzielnie. Lepiej skontaktować się z fachowcami, którzy przy okazji podpowiedzą np. jak podłączyć napęd do bramy przesuwnej lub sami zrealizują wszystkie prace. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zapraszamy!