Brama garażowa podwójna – brama do garażu na dwa samochody - bramtech.com.pl
21-03-2022 BramTECH

Jaką bramę wybrać do garażu dwustanowiskowego?

Coraz więcej polskich rodzin dysponuje dwoma lub nawet trzema samochodami. Dlatego garaże dwustanowiskowe stają się coraz popularniejsze. Są one praktyczne nawet dla posiadaczy jednego auta, ponieważ ułatwiają przechowywanie rowerów, motocykla, narzędzi ogrodniczych czy opon. W takim przypadku dobór bramy staje się jednak nieco bardziej skomplikowany. Sprawdź, jaki wjazd powinien mieć garaż na dwa samochody.

Szybko wyprodukujemy Twoją bramę garażową na indywidualny wymiar

Skontaktuj się z nami!

Garaż dwustanowiskowy – jedna czy dwie bramy?

Pierwsze pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć, decydując się na garaż dwustanowiskowy, dotyczy tego, czy zamontować na wjeździe dwie mniejsze, czy też jedną szeroką bramę. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Jakie?

Dwie pojedyncze bramy garażowe

Zakup dwóch bram to przede wszystkim wyższa cena zakupu i montażu. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na izolację, ponieważ dwie bramy to dwa razy więcej miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne. Mała brama otwiera się jednak szybciej niż brama garażowa podwójna. Wymiary tej drugiej zazwyczaj sprawiają, że czas podnoszenia i opuszczania jest dłuższy. Dwie bramy mogą być ponadto przydatne w razie awarii jednego z mechanizmów (nie trzeba wówczas korzystać z otwierania ręcznego). Co więcej, są rzadziej eksploatowane, co pomaga przedłużyć ich trwałość.

Brama garażowa dwustanowiskowa (podwójna)

Brama podwójna zapewnia wygodny, szeroki wjazd i większą swobodę manewrów. Sama w sobie jest droższa od bramy pojedynczej, ale dzięki oszczędnościom na napędzie, prowadnicach, robociźnie, a nawet ociepleniu, ogółem jej montaż jest tańszy. W razie awarii napędu trzeba jednak korzystać z mało wygodnego otwierania ręcznego. Ponadto cięższa brama podwójna zwykle otwiera się wolniej lub wymaga montażu mocniejszego napędu. Jest eksploatowana częściej, dlatego może się szybciej zużywać. Trzeba jednak przyznać, że przy bramach wysokiej jakości nie ma to bardzo dużego znaczenia.

Jak widać, trudno wybrać jednoznacznie lepsze rozwiązanie. Wiele zależy od preferencji i konkretnej sytuacji. Da się jednak zauważyć, że bramy garażowe podwójne cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak je dobierać.

Garaż dwustanowiskowy – dwie oddzielne bramy wjazdowe - bramtech.com.pl

Dwie oddzielne bramy do garażu dwustanowiskowego mogą być wygodne w użytkowaniu, ale ich zakup i montaż jest droższy. Ponadto jedna szeroka brama zapewnia więcej miejsca na manewry podczas wjazdu i wyjazdu.

Garaż na dwa samochody – jaki typ bramy wybrać?

Kolejna ważna decyzja dotyczy rodzaju bramy do garażu na dwa samochody. Ponownie można się zdecydować na kilka opcji. W przypadku szerokiej bramy podwójnej uważane za tradycyjne modele rozwierne (skrzydłowe) raczej nie mają racji bytu, ale istnieją inne funkcjonalne rodzaje bram garażowych.

Bramy uchylne

Ten rodzaj bramy garażowej charakteryzuje prosta budowa. Podczas otwierania unosi się do góry i „chowa” pod sufitem. Ze względu na specyfikę ruchu podnoszenia wymaga jednak wolnego miejsca na podjeździe. Nie nadaje się więc tam, gdzie podjazd jest krótki. Co więcej, ich wadą takiej bramy garażowej może być stosunkowo niska szczelność. Zaletą jest za to przystępna cena.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie. Mogą być otwierane do góry (wzdłuż sufitu) lub w bok (wzdłuż ściany prostopadłej do wjazdu). Składają się z segmentów, dlatego podnoszą się pionowo do góry i nie wymagają dodatkowego miejsca na podjeździe ani w garażu. Brama garażowa segmentowa jest też bardzo szczelna.

Ten artykuł też może Cię zainteresować: Jak wybrać automat do bramy segmentowej?

Bramy rolowane

Bramy rolowane mają budowę zbliżoną do bram segmentowych, ale panele (segmenty), z których składają się drzwi, są węższe. Podczas otwierania brama jest nawijana na specjalny wał umieszczony nad wjazdem. Dzięki temu konstrukcja nie zajmuje przestrzeni pod sufitem. Bramy rolowane nie nadaje się jednak do garaży z niskim wjazdem lub nadprożem, ponieważ potrzebują określonej ilości miejsca na montaż wału.

Wszystkie wymienione typy bram mogą być funkcjonalne, wygodne i trwałe. Wszystkie współpracują również z systemami automatyki, które stają się już standardem przy wjazdach do garaży. Trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że wśród nich bramy segmentowe są najpopularniejsze.

Może Cię również zainteresować: Brama segmentowa z drzwiami - gdzie się sprawdzi najlepiej?

Brama garażowa podwójna – odpowiednie wymiary

Wymiary, jakie powinna mieć brama garażowa podwójna, są determinowane w pierwszej kolejności przez szerokość garażu dwustanowiskowego.? Mają ogromne znaczenie dla jej funkcjonalności i wygody użytkowania. Minimalna szerokość bramy garażowej podwójnej wynosi 5 m. Jednak zwykle montuje się szersze modele – szczególnie jeśli garaż dwustanowiskowy faktycznie ma służyć do parkowania dwóch samochodów, a nie np. jednego samochodu i rowerów. Szerszy wjazd zapewnia bowiem znacznie większy komfort i bezpieczeństwo manewrów. Trzeba jednak pamiętać, że wśród rozwiązań standardowych często trudno znaleźć bramę szerszą niż 5,5 m. Wysokość standardowej bramy to natomiast 2-2,2 m, choć oczywiście zdarzają się przypadki, w których lepszym wyborem jest montaż wyższego wjazdu.

Na szczęście nowoczesne bramy segmentowe można zamówić w dowolnym wymiarze, dopasowanym idealnie do wielkości otworu garażowego – takim, który zapewni wygodny wjazd i wyjazd z Twojego garażu dwustanowiskowego. Ilość, szerokość, ale i długość segmentów można dopasowywać indywidualnie, podobnie jak ich wykończenie. Dzięki temu brama może być idealnie dobrana do potrzeb nabywcy oraz jego stylu.

Sprawdź ofertę Bramtech i odkryj możliwości, jakie dają bramy segmentowe. Zapraszamy również do kontaktu, jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy przy doborze bramy do garażu na dwa samochody.