Brama segmentowa – wjazd do garażu - bramtech.com.pl
24-09-2021 BramTECH

Brama segmentowa bez nadproża lub z niskim nadprożem – jaki mechanizm montażu?

Sposób montażu bramy nie zawsze jest oczywisty. W praktyce dość często utrudniają go rozmaite przeszkody architektoniczne – takie jak zbyt niskie nadproże. Wówczas nie ma wystarczającej ilości miejsca dla standardowego mechanizmu podnoszącego bramy segmentowej. Jak można rozwiązać taki problem? Czy brama segmentowa bez nadproża może zostać zamontowana?

Potrzebujesz niestandardowej bramy segmentowej do swojego garażu? Zaprojektujemy i wykonamy ją na wymiar.

Skontaktuj się!

Jaka brama segmentowa do niskiego garażu – dlaczego niskie nadproże jest problemem?

Nadproże to – ujmując rzecz najprościej – fragment ściany znajdujący się nad otworem wjazdowym (a także wejściowym lub okiennym). W przypadku standardowych bram garażowych otwieranych do góry, takich jak najpopularniejsze obecnie bramy segmentowe, rekomendowana wysokość nadproża to ok. 25-30 cm lub minimum 20 cm. Tyle miejsca jest potrzebne na umieszczenie pod sufitem mechanizmu podnoszącego i prowadnic dla bramy.

Dość często zdarza się jednak, że otwór wjazdowy sięga aż do sufitu garażu. Najczęściej jest tak w starszych budynkach, których projekty nie były przystosowane do nowoczesnych bram. Istnieje kilka wyjść takiej sytuacji. Co ważne, niskie nadproże lub jego brak wcale nie oznaczają, że trzeba się pożegnać z marzeniami o wygodnej w użytkowaniu i bezpiecznej bramie garażowej!

Czytaj też: Jak przygotować otwór pod bramę garażową?

Brama garażowa bez nadproża/przy niskim nadprożu – uchylna lub dwuskrzydłowa

Jeśli problemem jest niskie nadproże lub jego brak, można po prostu wybrać bramę, która nie wymaga montażu żadnego mechanizmu pod sufitem. Klasycznym wyborem jest brama dwuskrzydłowa, np. aluminiowa, choć jej użytkowanie również może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli wjazd do garażu znajduje się na spadku. Wówczas otwarcie bramy na oścież będzie niemożliwe. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu konieczny jest zabezpieczenie wystarczającej ilości miejsca na podjeździe przed garażem, tak aby bezpiecznie zmieściło się na nim auto oraz otwarta skrzydło bramy.

W przypadku bram garażowych bez nadproża lub z niskim nadprożem można zastosować również model bramy uchylnej. Choć podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga większej ilości miejsca przed wjazdem, ponieważ w przeciwieństwie do modeli segmentowych nie otwiera się pionowo. Wizualnie może za to przypominać nowoczesną bramę garażową segmentową i prezentować się bardzo estetycznie.

Rolowana brama garażowa – niskie nadproże lub jego brak to żaden problem

Jeszcze innym rozwiązaniem jest rolowana brama garażowa. Niskie nadproże nie musi być wtedy problemem – wystarczy zastosować pewien trik. To w zasadzie odmiana modelu segmentowego. Poszczególne panele są jednak zdecydowanie węższe, a płaszcz bramy zamiast podnosić się wzdłuż prowadnic podwieszonych poziomo pod sufitem, zwija się w rulon. Zazwyczaj mechanizm zwijania umieszcza się wewnątrz budynku – wówczas potrzebne jest nadproże. Dostępne są jednak również modele, których kasetę z mechanizmem umieszcza się na zewnątrz. Wówczas należy się jednak liczyć z niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, dlatego warto zadbać o to, by kaseta była możliwie szczelna i solidnie wykonana.

Brama segmentowa rolowana do kasety na zewnątrz budynku  – rozwiązanie do garażu bez nadproża – bramtech.com.pl
Rolowana brama segmentowa, której płaszcz nawija się na wał ukryty w zamontowanej na zewnątrz kasecie, to dobre rozwiązanie do garażu z niskim nadprożem lub w ogóle bez nadproża – nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, nie wymaga też dodatkowej przestrzeni na podjeździe.

Sprawdź też: Montaż napędu bramy – najczęstsze błędy

Bramy segmentowe i niskie nadproże – specjalny mechanizm

Powyższe rozwiązania Ci nie odpowiadają? A może z jakichś powodów również nie mogą być zastosowane? To nie koniec możliwości. W Twoim garażu może nadal zagościć brama garażowa segmentowa. Niskie nadproże wymaga jedynie zastosowania pewnych sztuczek. W takiej sytuacji masz do wyboru dwa sprawdzone rozwiązania!

Bramy segmentowe i niskie nadproże – specjalny mechanizm

Producenci doskonale wiedzą, jakim zainteresowaniem cieszą się bramy segmentowe. Zdają sobie również sprawę, z jakimi problemami montażowymi zmagają się niekiedy ich nabywcy. Dlatego stale pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest brama segmentowa na niskie nadproże. W niektórych przypadkach wystarczy zaledwie 8 – 10 cm ściany nad otworem wjazdowym, by zamontować taki system. Sprężyny skrętne montowane są w takim przypadku z tyłu, na końcu prowadnic poziomych, dzięki czemu mechanizm otwierania nie zmniejsza światła wjazdu. Dla porównania, gdy sprężyny skrętne są umieszczane z przodu, minimalna wysokość to 20 cm zarówno dla bramy ręcznej, jak i automatycznej.

Uwaga! W przypadku montażu sprężyn na końcu prowadnic, należy jednak liczyć się z tym, że w głębi pomieszczenia pod sufitem musi być wystarczająca przestrzeń, by pomieścić cały mechanizm. Dodatkowo jeśli myślimy o bramie pracującej z przekładnią łańcuchową, to trzeba wziąć pod uwagę, że w głębi garażu, po lewej lub prawej stronie, będzie zwisał łańcuch.

Brama segmentowa bez nadproża – to możliwe

Brama segmentowa bez nadproża również może być zainstalowana. Wymaga to jednak zmniejszenia światła wjazdu. Jest to alternatywa dla sztucznie obniżanego nadproża, które może być po prostu niefunkcjonalne i niewystarczająco wytrzymałe. W takim przypadku mechanizm ukrywa się za maskownicą, która zapewnia jego ochronę oraz estetyczny wygląd wjazdu. Montowanie bramy garażowej w ten sposób jest nieco droższe, ale pozwala uzyskać bardzo dobry efekt.

Wygodna brama garażowa niezależnie od warunków

Nawet nietypowe uwarunkowania architektoniczne nie są przeszkodą do tego, by korzystać z wygodnej i nowoczesnej bramy garażowej. Twoja sytuacja jest nietypowa? Nie wiesz, na co się zdecydować? Skontaktuj się ze specjalistami Bramtech i uzyskaj odpowiedź na wszystkie swoje pytania. Pomożemy Ci skonfigurować parametry bramy i zadbamy o jej prawidłowy montaż niezależnie od warunków. Zapraszamy!