Jakie drzwi wejściowe do domu? Dobre drzwi zewnętrzne - bramtech.com.pl
29-10-2021 BramTECH

Dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – czym się kierować przy wyborze?

Drzwi wejściowe do domu to jego wizytówka oraz bariera odgradzająca domowników od zewnętrznego świata. Dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie stanowią idealne uzupełnienie kompozycji budynku. Przeglądając dostępne rozwiązania, łatwo się pogubić, ale podjęcie decyzji wcale nie musi być trudne. Podpowiadamy, jakie drzwi wejściowe do domu warto wybrać i czym się kierować przy zakupie.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – najważniejsze parametry

Komuś, kto nigdy nie musiał wybrać drzwi wejściowych do domu, może się to wydawać bardzo proste, ale w rzeczywistości jest to decyzja, której nie można podejmować pochopnie. Problemów może nastręczać już ogrom dostępnych wzorów – w końcu wygląd w tym przypadku ma duże znaczenie. Kolorystyka i styl skrzydła powinny współgrać z całą bryłą budynku i stanowić zapowiedź tego, czego można spodziewać się w środku. Tak naprawdę estetyka to jednak poboczny problem. Zastanawiając się, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać, trzeba brać pod uwagę szereg czynników wpływających na ich funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Te czynniki to przede wszystkim:

  • izolacyjność termiczna,
  • izolacyjność akustyczna,
  • poziom zabezpieczenia przed włamaniem,
  • odporność na czynniki atmosferyczne,
  • wielkość (wymiary),
  • trwałość mechaniczna.

Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych kryteriach i doborze parametrów swoich nowych drzwi.

Izolacyjność termiczna – ciepłe drzwi wejściowe

Według współczesnych kryteriów dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego to przede wszystkim drzwi ciepłe. Izolacyjność termiczna jest zwykle stawiana na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o istotność parametrów rozważanych modeli. To właśnie drzwi mogą odpowiadać nawet za 30% strat ciepła z domu. Szczelne skrzydło zapewnia więc oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie oraz zdecydowanie większy komfort domowników.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne, aby były szczelne? Najprościej jest kierować się współczynnikiem przenikania ciepła U. Każdy producent określa jego wartość dla danego skrzydła. Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Warto jednak wybrać model, który zapewnia jeszcze lepszą izolację. Zazwyczaj im niższa wartość współczynnika U, tym drzwi są droższe, ale to z całą pewnością opłacalna inwestycja. Dzięki temu można bowiem uzyskać realne oszczędności na rachunkach. Warto również wziąć pod uwagę, że dobre drzwi zewnętrzne do domu (np. drzwi panelowe) bez problemu posłużą Twojej rodzinie co najmniej przez kilkanaście lat.

Izolacyjność akustyczna – ciche drzwi zewnętrzne

Dobre drzwi zewnętrzne do domu powinny izolować jego wnętrze nie tylko od zimna, ale również od hałasu panującego na zewnątrz. Odpowiednia izolacja akustyczna sprawi, że Twój dom stanie się spokojną, komfortową oazą, nawet jeśli stoi wśród gęstej zabudowy czy przy ruchliwej drodze. Wyciszające wnętrze drzwi w połączeniu z dobrze zaizolowanymi oknami sprawią, że wszelkie nieprzyjemne dźwięki staną się zdecydowanie mniej uciążliwe.

O izolacyjności akustycznej drzwi mówi współczynnik Rw. Obecnie w większości dostępnych na rynku modeli jest równy co najmniej 30 dB. Jeśli dom znajduje się w ruchliwym otoczeniu, przy drodze, w pobliżu placu budowy lub też miejsc, w których często gromadzą się ludzie, zdecydowanie warto wybrać model o wyższej wartości tego współczynnika. Od hałasu świetnie izolują np. drzwi zewnętrzne panelowe z wypełnieniem z płyty XPS. Należy pamiętać, że w przypadku drzwi ogromne znaczenie mają również zastosowane uszczelki i sposób montażu.

Otwarte drzwi wejściowe do domu – nowoczesne drzwi zewnętrzne - bramtech.com.pl
Dobre drzwi zewnętrzne do domu mogą zapewniać ciszę, prywatność, komfort, ciepło i bezpieczeństwo. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, by dobrać drzwi idealne.

Dobre drzwi zewnętrzne do domu to drzwi bezpieczne

Oczywiście dobre drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego muszą być też bezpieczne. To jedna z najważniejszych barier, która chroni domowników i zgromadzone przez nich mienie przed nierzadko zuchwałymi i dobrze przygotowanymi przestępcami. Obecnie wszystkie dostępne na rynku drzwi zewnętrzne można zaliczyć do drzwi antywłamaniowych. Różnić się mogą jedynie klasą zabezpieczeń. W domu jednorodzinnym zaleca się montaż drzwi oznaczonych 3 lub 4 klasą antywłamaniowości (dawniejszą klasą C). Są one skonstruowane w taki sposób, by stawiać opór włamywaczowi wyposażonemu w profesjonalne narzędzia przez co najmniej 20 minut. Pomoże to więc zapobiec nawet dobrze zorganizowanym akcjom. Oczywiście nie mniej ważne są zamki, które skutecznie zaryglują skrzydło.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego – pozostałe czynniki

Gdy przyjrzysz się już parametrom technicznym drzwi do domu, warto spojrzeć również na inne czynniki. To między innymi klasa wodoszczelności oznaczana symbolami od 1A do 9A. Im wyższa cyfra, tym bardziej szczelne drzwi. Do domu jednorodzinnego absolutne minimum stanowią drzwi oznaczone klasą 3-4A.

Warto zwrócić również uwagę na ich klasę trwałości mechanicznej (0-8, gdzie wyższa cyfra oznacza większą trwałość) wyrażaną w liczbie cykli zamykania i otwierania. Jeśli zależy Ci na wyborze na lata, postaw na drzwi o co najmniej 5 klasie wytrzymałości mechanicznej (przeznaczone do „normalnego” użytkowania, zaplanowane na 100 tys. cykli otwierania i zamykania).

Jeszcze na etapie projektu domu warto przemyśleć szerokość wejścia. Drzwi zewnętrzne zgodnie z normami budowlanymi muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Już nawet dodatkowe 10 cm na szerokość daje jednak znacznie większy komfort ich użytkowania. Szersze wejście na pewno przyda się podczas wchodzenia i wychodzenia z dziećmi, będzie też przydatne podczas wnoszenia mebli. Warto również zadbać o to, aby miało co najmniej 210 cm wysokości.

Ostatnim czynnikiem jest estetyka. Obecnie wybór wzorów jest bardzo szeroki, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z wyborem odpowiadającego mu rozwiązania. Jeśli zależy Ci na nowoczesnej i różnorodnej stylistyce, warto zwrócić uwagę na drzwi panelowe aluminiowe. Technologia ich produkcji pozwala tworzyć wiele świetnie prezentujących się wzorów, a kolor można wybrać dowolnie z palety RAL, co ułatwia jego dopasowanie do pozostałych detali domu i działki.

 

To może Cię zainteresować: Wypełnienie drzwi zewnętrznych – przegląd nowoczesnych rozwiązań