Montaż bramy garażowej - BramTECH
01-09-2023 "BRACIA CHRZANOWSCY" ALEKSANDRA KOPTYRA

Cena montażu bramy garażowej – od czego zależy? Odpowiadamy!

Masz w planach montaż bramy garażowej? Cena, którą zapłacisz, to nie tylko koszt konstrukcji. Trzeba również liczyć się z dodatkowym wydatkiem na jej zamontowanie w Twoim garażu. Na jaką kwotę należy się przygotować? Od czego zależy cena montażu bramy garażowej? Dowiedz się więcej.

Koszt montażu bramy garażowej: czy jego poniesienie to konieczność?

Zastanawiasz się, czy cena montażu bramy garażowej może wynieść 0 zł? W teorii – tak. Zawsze możesz się zdecydować na zakup samej konstrukcji, a jej umieszczeniem zająć się we własnym zakresie. Jednak czy to dobre rozwiązanie? To zależy. Przede wszystkim od tego, czy na pewno poradzisz sobie z przeprowadzeniem wszystkich prac samodzielnie. Tu liczą się dobre umiejętności, precyzja i umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. 

Pamiętaj też, że samodzielny montaż bram garażowych jest możliwy wyłącznie w przypadku konstrukcji otwieranych manualnie. Jeśli wybierasz rozwiązanie wyposażone w system automatyki (co jest obecnie standardem), to i tak musisz zatrudnić fachowca co najmniej do montażu napędu elektrycznego. Dlaczego? Aby go przeprowadzić, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia SEP.

Samodzielne montowanie bramy garażowej: na pewno za darmo?

Załóżmy jednak, że decydujesz się na samodzielny montaż bramy garażowej, a na dodatek dysponujesz uprawnieniami SEP. Czy jednak wykonanie tych prac będzie darmowe? Owszem, zaoszczędzisz na tzw. robociźnie. Ale nie na materiałach. Ponadto zainwestujesz w wykonanie tych prac swój czas. Zastanów się, ile trwa montaż bramy garażowej i jak długo zajmie Ci dokończenie go we własnym zakresie. Warto przeprowadzić uczciwą kalkulację, aby nie narazić się na niepotrzebną frustrację!

Od czego zależy cena montażu bramy garażowej?

Koszt montażu bram garażowej zależy nie tylko od tego, czy prace wykonasz samodzielnie, czy zatrudnisz fachowców. Znaczenie ma jeszcze kilka innych elementów.

Sprawdź takżę: Budowa garażu - przepisy, normy, porady

Koszt bramy garażowej z montażem – może być niższy niż wydatek na fachowca z zewnątrz

Jeżeli zlecisz montaż bramy garażowej firmie, od której ją kupujesz, często możesz liczyć na lepszą cenę. Zazwyczaj usługi i produkty kupowane w pakiecie są po prostu tańsze. Wynika to choćby z tego, że fachowcy nie muszą doliczać dodatkowych kosztów dojazdu – monterzy zjawią się na posesji wraz z bramą. Dodatkowo za bramę kupioną wraz z usługą montażu zapłacisz niższą stawkę VAT – zamiast 23%, tylko 8%

Kiedy zaś zatrudniasz zewnętrznego fachowca, będzie on musiał dokonać wstępnej wyceny, specjalnie do Ciebie dojechać, a poza tym jego zysk będzie związany tylko z wykonaniem konkretnej usługi montażowej. Dlatego stawka może być wyższa.

Montaż bramy garażowej segmentowej - BramTECH

Przy montażu bramy garażowej liczą się doświadczenie ekipy pracowników oraz maksymalna precyzja. Nawet niewielki błąd może spowodować szybkie uszkodzenie mechanizmu, a w efekcie – wymusić kosztowną naprawę i dodatkowe problemy. Dlatego zwróć uwagę nie tylko na koszt montażu bramy garażowej, ale przede wszystkim na kompetencje zespołu, który ma wykonać te prace.

Typ techniki montażu bramy garażowej ma znaczenie

Z większym kosztem możesz się liczyć, np. jeśli zdecydujesz się na ciepły montaż bramy garażowej. Ma to sens, zwłaszcza jeśli chcesz przekształcić część garażu na strefę rekreacyjną czy warsztat. Wówczas będzie Ci bardziej zależeć na zachowaniu tam komfortu termicznego jak w domu przez cały rok. W takiej sytuacji trzeba się jednak liczyć z wyższą inwestycją. Potrzebne jest bowiem m.in. zastosowanie innych technologii w zakresie termoizolacji.

Czytaj więcej: Ciepły montaż bramy garażowej – na czym polega, ile kosztuje i kiedy warto go rozważyć?

Cena montażu bramy garażowej segmentowej a innych rodzajów – to również ma wpływ na koszty

Koszt montażu bramy garażowej jest warunkowany typem konstrukcji. Z różnic w budowie bram garażowych segmentowych, uchylnych czy żaluzjowych wynikają też odmienne wymagania przy ich mocowaniu. A to przekłada się np. na różnice w czasie pracy czy poziomie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które trzeba mieć.

Zasadniczo, niższa będzie cena montażu bramy garażowej segmentowej czy klasycznej uchylnej, a wyższa – konstrukcji żaluzjowej. Trzeba pamiętać, że zastosowanie tej ostatniej konstrukcji wymaga wysokiego nadproża.

Sposób otwierania a cena montażu bramy garażowej

Dodatkowy koszt będzie się również wiązał z montażem napędu do bramy. Podpięcie automatyki oznacza zestaw dodatkowych prac, które muszą przeprowadzić specjaliści – tak aby system działał bez zarzutu. Warto to wziąć pod uwagę i dopytać o dopłatę z tego tytułu. Znaczenie może mieć też typ wybranego napędu – łańcuchowy będzie tańszy, a paskowy (nowocześniejszy) droższy.

Przeczytaj także: Brama garażowa automatyczna czy ręczna – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy

Ile kosztuje montaż bramy segmentowej w praktyce?

Trudno jest podać konkretną stawkę za montaż bram garażowych. Powyższa analiza pokazuje, że na cenę wpływa bardzo wiele czynników. Można jednak orientacyjnie wskazać, że będzie to koszt na poziomie 15 – 20% wartości samej bramy. Najlepiej jednak poprosić o indywidualną wycenę. Specjaliści uwzględnią w niej nie tylko typ bramy czy zastosowanego systemu montażowego, ale także warunki techniczne na miejscu oraz dodatkowe elementy, które mają być jednocześnie zamocowane.

Z takim zestawieniem będziesz mieć jasność, ile i za co trzeba zapłacić. Zyskasz też punkt odniesienia przy kontakcie z innymi fachowcami. Dzięki temu łatwiej porównasz stawki i wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcję. 

Chcesz wiedzieć, ile dokładnie wydasz? Skontaktuj się i uzyskaj od nas precyzyjną wycenę. Odpowiemy też na wszystkie pytania techniczne i pomożemy znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie.

Udostępnij: