Garaż z nowoczesną szarą bramą garażową – bramtech.com.pl
17-07-2023 BramTECH

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy

Budujesz dom i zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestie parkowania samochodu? Głównym dylematem jest zwykle to, czy lepiej sprawdzi się garaż w bryle budynku czy osobno. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto świadomie podjąć decyzję o organizacji miejsca postojowego. Sprawdź, co wziąć pod uwagę i która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Dom z garażem czy bez?

Być może zastanawiasz się, czy garaż (wolnostojący albo w bryle budynku) jest Ci w ogóle potrzebny. W końcu budowa pomieszczenia do parkowanie to dodatkowy, znaczący dla budżetu koszt, a ponadto wymaga przestrzeni, którą można wykorzystać do innych celów.

Weź jednak pod uwagę, że zadaszone miejsce do parkowania daje wiele korzyści. Przede wszystkim Twój pojazd jest chroniony przed:

  • kradzieżą,
  • dostępem niepowołanych osób, np. wandali,
  • wpływem czynników atmosferycznych (w tym głównie wilgoci),
  • zdarzeniami losowymi, np. upadkiem konaru, który uszkodzi karoserię.

Garażowane auto pozostaje przez długi czas w znacznie lepszym stanie niż to parkowane „pod chmurką”. Dzięki temu możesz uzyskać za nie wyższą cenę, jeśli postanowisz je sprzedać. Ponadto garaż wolnostojący lub znajdujący się w bryle budynku umożliwi Ci wygodne wykonywanie prac konserwacyjnych lub drobnych napraw.

To także większy komfort podczas pakowania bagaży czy po prostu codziennego wsiadania i wysiadania z pojazdu. Szczególnie jeśli wybierzesz garaż w bryle budynku, z którego możesz bezpośrednio wejść do części mieszkalnej.

Właśnie dlatego większość budujących dom decyduje się zainwestować w zadaszone miejsce parkingowe. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym wyborem jest garaż w bryle budynku czy osobno.

Garaż w bryle budynku – dlaczego warto?

Jakie korzyści można odnieść, kiedy garaż jest w bryle budynku? Jest ich co najmniej kilka.

Główną z nich jest oszczędność powierzchni na działce. Garaż wolnostojący obok domu zajmuje sporo miejsca, dlatego nie sprawdzi się na wąskich i niewielkich posesjach. Zaprojektowanie go jako integralną części obiektu pozwoli zyskać cenną przestrzeń – nad miejscem postojowym można urządzić pokój lub taras.

Kolejną zaletą jest oszczędność materiałów budowlanych. Kiedy garaż jest w bryle budynku, jego wykonanie jest tańsze niż postawienie wolnostojącego obiektu.

Mniej kosztuje również jego ogrzewanie. Ponadto nawet nieogrzewany garaż w bryle budynku redukuje straty ciepła. Stanowi on bufor pomiędzy częścią mieszkalną a otoczeniem, dlatego chroni pomieszczenia przed wychłodzeniem. Zaleca się, aby miejsce do parkowania wbudowane w bryłę domu umieszczać od strony północnej, gdzie straty ciepła są największe.

Nie można pominąć także kwestii komfortu. Kiedy garaż jest bryle budynku i jest połączony z częścią mieszkalną bezpośrednim przejściem, można uniknąć przebywania na zewnątrz podczas niesprzyjającej pogody. Wygodnie przeniesiesz zakupy, bagaże czy fotelik z dzieckiem wprost do domu. Nie musisz przechodzić przez podjazd i „wystawiać się” na deszcz, śnieg czy niską temperaturę.

Sprawdź też: Budowa garażu – przepisy, normy, porady

Czy garaż w bryle budynku ma wady?

Warto wspomnieć o tym, że takie rozwiązanie zawsze wiąże się z ograniczeniem powierzchni mieszkalnej. Ponadto podczas projektowania garażu zawsze należy zadbać o odpowiednią wentylację, która zapewni sprawne odprowadzanie spalin samochodowych i nie dopuści, by przedostawały się do pozostałej części domu.

Niektórzy wskazują także na kwestie estetyczne. Dom bez wbudowanego garażu może prezentować się lepiej. Bramy garażowe zwykle mają spore rozmiary i mogą dominować wizualnie bryłę budynku. Jeśli się tego obawiasz, warto wybrać model, który będzie dopasowany estetycznie do obiektu i nie zaburzy jego stylistyki. W ofercie BramTECH znajdziesz szeroki wybór takich produktów.

Garaż z nowoczesną szarą bramą garażową – bramtech.com.pl

Garaż w bryle budynku daje dużą wygodę i pozwala zaoszczędzić na kosztach budowy i ogrzewania obiektu. Ma jednak pewne wady – przede wszystkim ogranicza powierzchnię mieszkalną budynku.

Garaż wolnostojący obok domu – kiedy warto się na niego zdecydować?

Garaż wolnostojący, zwłaszcza gdy planujesz dwustanowiskowy, nie zmniejszy powierzchni użytkowej Twojego domu pomimo swoich pokaźnych rozmiarów. To świetne rozwiązanie, jeśli – oprócz miejsca do parkowania – potrzebujesz przestrzeni do majsterkowania, przechowywania narzędzi ogrodniczych czy sprzętu biwakowego. Kiedy garaż jest w bryle budynku, zwykle nie można sobie na to pozwolić z racji ograniczonych wymiarów pomieszczenia.

Garaż wolnostojący daje także dość spore możliwości projektowe. Można dobudować go później, nawet kiedy dom jest już ukończony. Pozwala to rozłożyć na kilka etapów prace budowlane i związane z nimi koszty. Co więcej, garaż wolnostojący obok domu może zostać wykonany z różnych materiałów. Możesz postawić solidny murowany budynek lub prowizoryczny blaszak – w zależności od swoich potrzeb.

Minusy garażu wolnostojącego

Garaż wolnostojący obok domu nie sprawdzi się na każdej działce. Jeśli jest wąska, jego postawienie może być sporym problemem. Trzeba liczyć się również z tym, że zajmie sporą powierzchnię, którą można by przeznaczyć na przykład na rabaty ogrodowe czy altankę. Jest więc polecany głównie na większe posesje, gdzie ilość miejsca nie stanowi ograniczenia.

Pamiętaj również, że duży garaż wolnostojący dwustanowiskowy, którego powierzchnia przekracza 35 m², wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń. Musisz więc uwzględnić także koszt projektu i zatrudnienia kierownika budowy.

Którą opcję warto wybrać? Czy lepiej sprawdzi się garaż w bryle budynku czy osobno? To zależy od konkretnych potrzeb. Warto wziąć pod uwagę wyżej opisane zalety i wady każdej z możliwości i zweryfikować je pod względem własnych oczekiwań.

Jeśli szukasz idealnej bramy do Twojego garażu, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.