Duża brama przemysłowa z przeszkleniami - bramtech.com.pl
26-08-2021 BramTECH

Bramy przemysłowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odpowiednio dobrana brama to wygoda i niezawodność. Jej rodzaj jest szczególnie ważny wszędzie tam, gdzie otwiera się ją i zamyka wielokrotnie w ciągu dnia. To dlatego właśnie wybór bramy przemysłowej bywa tak trudny. Mogą od niego zależeć płynność i wygoda codziennej pracy, a każda niedogodność jest w tym przypadku znacznie bardziej uciążliwa. Dowiedz się, jak wybierać bramy przemysłowe!

Czym charakteryzują się bramy przemysłowe?

Bramy przemysłowe zdecydowanie różnią się od bram montowanych np. w domach jednorodzinnych, choć na pierwszy rzut oka czasami wyglądają podobnie. Służą do montażu w halach, zakładach przemysłowych czy magazynach. Zwykle mają zdecydowanie większe wymiary od standardowych bram – umożliwiając wjazd i wyjazd dużych pojazdów, maszyn, towarów czy sprzętu. Są również cięższe.

Charakterystyczna dla bram przemysłowych jest intensywna eksploatacja – zwykle są one otwierane i zamykane wielokrotnie w ciągu dnia, podczas gdy przydomowy garaż otwiera się najwyżej kilka razy dziennie. Sprawia to, że zarówno sama brama, jak i napęd muszą być bardzo wytrzymałe. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania starannie dobranych materiałów i typów konstrukcji. Ważna jest między innymi odporność na korozję, dlatego stosuje się takie materiały jak aluminium czy ocynkowana stal. Obecnie nabywcy zwracają też szczególną uwagę na termoizolację. Dlatego nowoczesne bramy przemysłowe mają panele wypełnione np. pianką poliuretanową. Jeśli natomiast stosuje się przeszklenia, coraz częściej są to nie pojedyncze, a podwójne lub potrójne szyby.

W przypadku zakupu bramy przemysłowej należy się kierować nieco innymi przesłankami niż przy wyborze standardowego modelu do domowego garażu. Najważniejsze są w tym przypadku:

 • wytrzymałość,
 • bezpieczeństwo użytkowania,
 • wygoda eksploatacji,
 • niezawodność.

Brama przemysłowa powinna pomagać w zachowaniu ciągłości pracy zakładu, a nie przeszkadzać! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, na jakie parametry i cechy zwracać uwagę, by wybrany model spełnił wszystkie powyższe warunki.

 

Brama przemysłowa – zastosowanie

Brama przemysłowa to konstrukcja, którą można wykorzystać w obiektach o zróżnicowanej charakterystyce i rozmaitym przeznaczeniu. Na jej montowanie decydują się przede wszystkim inwestorzy tworzący obiekty o dużej powierzchni. Są to przede wszystkim:

 • magazyny i centra logistyczne – w nich dobra brama przemysłowa znajdzie zastosowanie np. w każdym doku załadunkowym; najlepiej w tej roli sprawdzają się bramy segmentowe;
 • zakłady produkcyjne różnego rodzaju.

 

Bramy segmentowe w dokach załadunkowych – bramtech.com.pl

Bramy segmentowe to naturalny wybór do doków załadunkowych.

 

Zastosowanie bram przemysłowych w innych obiektach

Z bram przemysłowych segmentowych mogą skorzystać także mniejsze biznesy. Dlatego takie konstrukcje znajdują zastosowanie np. w:

 • warsztatach samochodowych i na stacjach diagnostycznych;
 • myjniach samochodowych;
 • sklepach samoobsługowych – od strony przyjmowania dostaw towarów;
 • dużych garażach na maszyny rolnicze czy sprzęt budowlany.

W standardzie są one również montowane np. w remizach strażackich czy hangarach na lotniskach. Jak zatem widać, w każdej sytuacji, gdy potrzebna jest solidna konstrukcja odporna na intensywne eksploatowanie, brama przemysłowa to najlepsze zabezpieczenie.

 

Bramy przemysłowe segmentowe, rolowane, skrzydłowe – jaki rodzaj wybrać?

Zanim zaczniesz skupiać się na parametrach, powinieneś wybrać rodzaj bramy przemysłowej. Modele skrzydłowe to wybór tradycyjny, choć można też powiedzieć, że przestarzały. Ich konstrukcja stwarza pewne ograniczenia. Otwierające się na boki skrzydła utrudniają manewrowanie przy wjeździe oraz wyjeździe. Atutem będzie jednak na pewno możliwość montażu automatyki oraz wmontowania w drzwi furtki serwisowej ułatwiającej wejście i wyjście bez konieczności otwierania obu skrzydeł bramy.

Obecnie znacznie częściej montuje się jednak bramy przemysłowe segmentowe. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, ponieważ otwierają się do góry. Dzięki konstrukcji płaszcza składającej się z odrębnych, połączonych ze sobą paneli, brama płynnie się podnosi i „chowa” pod sufitem za sprawą specjalnych prowadnic. Tego typu modele w zasadzie zawsze montuje się razem z napędem, który umożliwia wygodną i bezpieczną obsługę.

 

To może Cię zainteresować: Napęd do bramy przemysłowej – jakie powinien mieć parametry?

 

Kolejnym dość popularnym typem są bramy rolowane. Mają one podobną konstrukcję do bram segmentowych. Poszczególne panele konstrukcji są jednak węższe, co pozwala podnoszonej bramie zwijać się nad wjazdem w rulon – najczęściej chowany w kasecie. Dzięki temu nie ma konieczności montażu charakterystycznych dla bram segmentowych prowadnic umieszczonych pod sufitem lub (rzadziej) pionowo nad wjazdem. Takie rozwiązanie bywa korzystne tam, gdzie liczy się każdy fragment przestrzeni wewnątrz hali czy magazynu.

 

Brama przemysłowa segmentowa - bramtech.com.pl

Bramy przemysłowe segmentowe są praktyczne i nowoczesne. Od zewnątrz prezentują się estetycznie i pasują do industrialnej stylistyki. Odpowiednio wykonany model na pewno będzie też bardzo solidny i trwały – dlatego warto współpracować z renomowanym producentem.

Czytaj więcej: Rodzaje bram przemysłowych

Systemy bram przemysłowych – który wybrać?

Kiedy w grę wchodzi brama przemysłowa, warto także zwrócić uwagę na system jej montażu. Powinien być dopasowany do konstrukcji budynku, w którym będzie wykonywana instalacja. Przy jego doborze istotną kwestią jest np. wysokość, na której znajduje się strop, oraz lokalizacja prowadnic na „zwijające się” segmenty.

Poza konstrukcjami dostępnymi w standardzie można wyróżnić systemy takie jak:

 • niski, w tym niski wzdłuż konstrukcji dachu;
 • obniżony;
 • pionowy;
 • z przewyższeniem (HL).

Który będzie najlepszy dla Twojego obiektu? Najlepiej, jeśli decyzję podejmiesz wspólnie z naszym doradcą. Przeanalizujemy parametry budynku, gdzie ma nastąpić montowanie bramy, i dobierzemy elementy konstrukcji, które znajdują zastosowanie w tym przypadku. Dopasujemy lokalizację prowadnic tak, aby pracowały płynnie, a jednocześnie nie utrudniały montażu innych elementów na suficie – to ważne np. w warsztatach samochodowych.

Brama przemysłowa segmentowa w warsztacie – bramtech.com.pl

W warsztacie samochodowym dobrze sprawdzi się przeszklona brama segmentowa – pozwoli wpuścić do wewnątrz naturalne światło. Dzięki temu atmosfera pracy w obiekcie będzie bardziej komfortowa dla mechaników. Natomiast wbudowane w skrzydło drzwi pozwala dostać się do wnętrza bez konieczności otwierania bramy.

 

Bezpieczne bramy przemysłowe

Bezpieczeństwo powinno być jednym z najważniejszych czynników przy wyborze bramy przemysłowej – szczególnie takiej, która będzie intensywnie użytkowana. Najlepiej, jeśli mechanizm jest wyposażony w kilka różnych rodzajów zabezpieczeń. Najważniejsze z nich to:

 • fotokomórka – wykrywająca przeszkody znajdujące się pod bramą i zapobiegająca jej zamknięciu w takim przypadku;
 • awaryjne otwieranie – mechanizm umożliwiający otwarcie konstrukcji nawet w przypadku awarii automatyki lub przerw w dostawie energii;
 • system zapobiegający przypadkowemu opadnięciu skrzydła – zapobiegający wypadkom;
 • wyłącznik przeciążeniowy – zatrzymujący bramę w przypadku napotkania oporu przy zamykaniu.

Połączenie kilku różnych zabezpieczeń pozwoli zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem człowieka lub mienia.

Szybkobieżne bramy przemysłowe – czy warto?

Niektóre bramy przemysłowe są określane jako szybkobieżne. Oznacza to, że są przystosowane do szybkiego otwierania i zamykania. Są wyposażone w mechanizmy o dużej mocy, które zapewniają również niezawodność działania. Z pewnością warto zainwestować w bramę szybkobieżną, jeśli ma być ona wprawiana w ruch wielokrotnie podczas dnia pracy. Najczęściej tego typu rozwiązania stosuje się wewnątrz obiektów przemysłowych – do rozdzielania pomieszczeń, w których panują stałe, odmienne warunki temperaturowe. Dzięki nim praca jest wygodna i sprawna, a jednocześnie utrzymanie odpowiednich temperatur w poszczególnych pomieszczeniach staje się łatwiejsze i tańsze.

Bramy przemysłowe – producent i cena 

Nie ma się co oszukiwać, wiele osób szukając bramy przemysłowej, zwraca uwagę przede wszystkim na cennik. Atrakcyjna cena może być jednak pułapką, dlatego dokładnie sprawdzaj parametry, przede wszystkim takie jak:

 • grubość panelu – świadcząca o wytrzymałości bramy i solidności konstrukcji;
 • rodzaj wypełnienia panelu – wpływający na solidność oraz izolacyjność cieplną bramy;
 • współczynnik przenikalności cieplnej – informujący o poziomie izolacyjności termicznej;
 • maksymalna liczba cykli otwierania i zamykania – należy ją dopasować do intensywności użytkowania bramy;
 • rodzaj zastosowanych zabezpieczeń i rozwiązań awaryjnych – wpływających na bezpieczeństwo pracowników.

Warto również zwracać uwagę na producenta. Zwykle inwestycja w droższą bramę jest zdecydowanie bardziej opłacalna, szczególnie jeśli będzie to model pochodzący od renomowanej firmy. Szukaj elementów wykonywanych na zamówienie w zakładach specjalizujących się w tego typu produktach. Sprawdź również, jakie warunki i okres obowiązywania gwarancji wiążą się z zakupem u danego wytwórcy. Warto również pamiętać, że kupując bezpośrednio u producenta, można liczyć na najkorzystniejszą cenę i indywidualne dopasowanie parametrów. Dlatego zyskujesz podwójnie!

 

Dowiedz się więcej: Od czego zależy cena bramy przemysłowej?

 

Szukasz sprawdzonego, polskiego producenta bram przemysłowych? Skontaktuj się z nami. U nas zamówisz bramę przemysłową segmentową lub rolowaną (również w wersji szybkobieżnej) w dowolnej konfiguracji parametrów oraz w szerokiej gamie kolorów, przetłoczeń i przeszkleń.