Budynek przemysłowy z automatycznymi bramami - bramtech.com.pl
26-08-2021 BramTECH

Napęd do bramy przemysłowej – jakie powinien mieć parametry?

Montaż automatycznej bramy to przede wszystkim obietnica komfortu użytkowania. Konieczny jest jednak prawidłowy dobór mechanizmów. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciężkich i często używanych konstrukcji. Jak wybrać napęd do bramy przemysłowej, by był niezawodny i ułatwiał codzienną pracę? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Sprawdź!

Napędy do bram – główne kryteria wyboru

Obecnie napędy do bram przemysłowych są standardem, ponieważ znacznie ułatwiają pracę, czyniąc jej obsługę wygodniejszą. Popularność tego typu rozwiązań w różnych zastosowaniach sprawia, że na rynku można znaleźć ich bardzo szeroki wybór. Napęd do bramy przemysłowej należy wybierać na podstawie kilku głównych kryteriów. Marka, renoma producenta czy cena mają oczywiście znaczenie, ale w pierwszej kolejności powinno się brać pod uwagę przede wszystkim:

 • rodzaj bramy (segmentowa, skrzydłowa itd.),
 • wielkość i ciężar bramy,
 • częstotliwość użytkowania,
 • warunki pracy.

Już na tej podstawie można się domyślić, że optymalny napęd do bramy przemysłowej będzie się różnił dość znacząco od napędu nadającego się do montażu w przydomowym garażu.

Jaki typ napędu do bramy przemysłowej segmentowej, skrzydłowej, uchylnej

Rodzaj bramy decyduje o tym, jaki typ siłownika powinien być zastosowany. Producent zawsze określa, do jakiego rodzaju bramy jest przeznaczone dane urządzenie. Każdy typ siłownika pracuje nieco inaczej, co związane jest ze sposobem otwierania bramy. Napęd do bramy przemysłowej segmentowej „wciąga” kolejne segmenty po szynie za pomocą wału. Poszczególne modele mogą dość znacząco różnić się konstrukcją, ale zasada ich działania zawsze jest podobna.

Napędy do bram dwuskrzydłowych składają się z centrali sterującej oraz dwóch oddzielnych siłowników – po jednym na każde skrzydło. Hydrauliczne siłowniki sterują położeniem skrzydeł bramy poprzez rozkładanie się i składanie. Wymiary i konstrukcja ramienia muszą być dostosowane nie tylko do ciężaru i wymiarów bramy (im większa brama, tym dłuższe ramię), ale również wymaganego kąta jej otwarcia.

Brama przemysłowa segmentowa - automatyka - bramtech.com.pl

Bramy przemysłowe segmentowe wymagają zastosowania innego zestawu automatyki niż np. bramy skrzydłowe. W tym przypadku skrzydło podnoszone jest bowiem do góry po prowadnicach.

Napędy do bram przemysłowych – dopasowanie do wielkości i ciężaru

Odpowiedni dobór napędu do bramy musi koniecznie uwzględniać jej ciężar. Modele przemysłowe charakteryzują się zazwyczaj dużymi rozmiarami i mocnymi konstrukcjami. Moc silnika musi być dopasowana do tych parametrów. Producent napędu zazwyczaj określa zarówno maksymalną masę bramy, jak i jej wymiary lub powierzchnię, co ułatwia dobór właściwego urządzenia.

Przed zakupem trzeba się dokładnie zapoznać ze specyfiką wybieranych urządzeń, sprawdzając zalecenia producenta. Co ważne, nie należy dobierać silników „na styk”. Brama powinna ważyć nie więcej niż 70% maksymalnej obsługiwanej masy według ustaleń producenta napędu. Dzięki zachowaniu odpowiedniego „zapasu” mechanizm będzie pracować płynnie i niezawodnie, wydłuży się także czas jego eksploatacji. Dlatego nawet jeśli mocniejszy napęd jest droższy, zwykle jego zakup okazuje się bardziej opłacalny.

Częstotliwość użytkowania – napęd do bramy przemysłowej

Częstotliwość użytkowania jest również niezwykle ważna przy wyborze napędu bramy przemysłowej. W końcu im intensywniejsza praca mechanizmu, tym szybciej się on zużywa. W środowisku przemysłowym zwykle jest to co najmniej 50 cykli na dobę. Oznacza to konieczność zastosowania odpowiednio dopasowanej konstrukcji. Wśród parametrów określających cechy napędu do bramy przemysłowej znajdziesz maksymalną ilość cykli dobowych (częstotliwość użytkowania). Koniecznie zwróć uwagę na tę liczbę!

Warunki pracy – napęd do bramy garażowej przemysłowej

W przypadku bram wjazdowych usytuowanych na zewnątrz należy zwrócić uwagę między innymi na odporność na warunki atmosferyczne. Wybierając napęd do bramy garażowej przemysłowej, można pomyśleć, że nie ma to większego znaczenia, ale w tym przypadku warunki pracy również mogą być trudne. Często w zakładach przemysłowych problemem może być np. zapylenie. Wszystkie elementy mechanizmu muszą być wówczas tak skonstruowane, by zapobiec dostawaniu się pyłów do ich wnętrza.

Dostępne są też napędy do bram przemysłowych przystosowane do pracy w warunkach podwyższonej wilgotności. Szczelność napędów określa kod IP. Przykładowo, podstawową ochronę przed pyłem, kurzem i wodą zapewni urządzenie zakwalifikowane do klasy IP44, ale w miejscach bardziej narażonych na tego typu czynniki zdecydowanie lepiej zamontować urządzenie zaliczane do klasy IP67 (całkowita ochrona przed zapyleniem oraz ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie).

Zajrzyj też do naszego artykułu o najczęściej popełnianych błędach przy montażu bram.

Napęd bramy przemysłowej – na co jeszcze zwracać uwagę?

Aby napęd do bramy garażowej przemysłowej skutecznie wspierał pracę zakładu, należy również zwrócić uwagę na kilka drobniejszych czynników. Ważna będzie np. prędkość otwierania i zamykania bramy – podczas intensywnej pracy każda sekunda może być na wagę złota. Producenci zwykle podają ją jako wartość w metrach na sekundę lub minutę. Wiele typów napędów pozwala też na płynną i łatwą regulację prędkości pracy (w określonym zakresie – zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów na sekundę), co może się okazać bardzo przydatne.

Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Najczęściej stosowanym mechanizmem ochronnym jest fotokomórka, która zatrzymuje bramę w przypadku wykrycia obiektu na jej drodze. Można jednak również zastosować dodatkowe zabezpieczenia – np. lampy ostrzegawcze, przycisk STOP itp. Napędy do bram segmentowych przemysłowych są też obecnie standardowo doposażane w mechanizm awaryjnego otwierania (przydatny np. podczas awarii prądu). Warto jednak sprawdzić, czy wybrana automatyka ma takie zabezpieczenie.

Ponadto istotne mogą być funkcje centrali sterującej. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • wbudowany wyświetlacz i rodzaj wyświetlanych na nim informacji,
 • przyciski sterujące lub pilot zdalnego sterowania,
 • możliwość regulacji parametrów,
 • licznik cykli (roboczych lub serwisowych),
 • możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń sterujących,
 • możliwość podłączenia dodatkowych zabezpieczeń,
 • możliwość integracji napędu z systemem automatyki, zabezpieczeń itp.

Bardzo ważne są również parametry głównego zasilania napędu. Dostępne są silniki jednofazowe (230V) i trójfazowe (400V), a także z możliwością podłączenia zarówno do jednej, jak i do trzech faz. Warto przy tym pamiętać, że wśród napędów o najwyższej mocy znajdują się wyłącznie te trójfazowe.

Masz dodatkowe pytania w zakresie doboru napędu do bramy przemysłowej? Skorzystaj z fachowej porady naszych ekspertów. Skontaktuj się z Bramtech!