Jak przygotować otwór pod bramę garażową?
16-07-2021 BramTECH

Jak przygotować otwór pod bramę garażową?

Proces montażu bramy garażowej zaczyna się od etapu przygotowania otworu. Jest to bardzo ważny krok, który będzie determinował dopasowanie bramy, a więc jej szczelność, bezpieczeństwo czy płynność otwierania i zamykania. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź, jak przygotować otwór pod bramę garażową i uniknąć późniejszych problemów z dopasowaniem oraz montażem bramy.

O bramach i ich montażu wiemy wszystko – sprawdź naszą ofertę bram segmentowych!

Jaki otwór na bramę garażową – pomiar otworu

Zanim przejdziesz do jakichkolwiek prac, musisz wiedzieć, jakie parametry powinien mieć otwór na bramę garażową. Dokładnie sprawdź wymiary dostępnych bram i zadbaj o to, by zamówiony rodzaj idealnie pasował do otworu. W projekcie budowy jego wymiary zazwyczaj są określone, dlatego nie musisz samodzielnie się zastanawiać, jak szeroki wjazd zastosować. Jaki otwór jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania bramy garażowej i swobodnego korzystania z tego pomieszczenia?

Standardowe wymiary bram garażowych – szerokość i wysokość otworu

Najczęściej stosuje się bramy o wysokości od 200 do 260 cm oraz szerokości od 200 do 250 cm.

W przypadku garażu podwójnego z jedną bramą powinna ona mieć szerokość 400-500 cm. Zapewnia to wygodę użytkowania w większości przypadków.

Jeśli masz wysoki samochód z bagażnikiem na dachu, minimalna wysokość garażu powinna wynosić 237,5 cm. Możliwe jest również wykonanie wyższego otworu na bramę garażową, jeśli wewnątrz chcesz trzymać np. samochód dostawczy.

Jak zmierzyć otwór na bramę garażową

Użyj miarki lub taśmy mierniczej, aby zmierzyć szerokość otworu na kilku różnych wysokościach. Warto dokładnie odnotować te wymiary, aby uwzględnić ewentualne nierówności w murze garażu.

Następnie zmierz wysokość otworu od najwyższego punktu do najniższego, tutaj także zrób pomiary w kilku miejscach. To zagwarantuje, że brama będzie idealnie dopasowana do różnych wysokości otworu.

Ponadto zwróć uwagę na ewentualne przeszkody, takie jak nawis dachu czy inne elementy konstrukcyjne, które mogą wpłynąć na swobodne otwieranie i zamykanie bramy.

W miarę możliwości wykonaj także pomiary głębokości otworu, aby dostosować bramę do całkowitej przestrzeni dostępnej w garażu. Dokładne pomiary pozwolą na dostosowanie bramy do konkretnych wymagań i zapewnią płynne i bezproblemowe funkcjonowanie systemu garażowego. Pamiętaj, że precyzyjne pomiary są kluczowe dla późniejszej instalacji i satysfakcji z nowej bramy garażowej.

Otwór bramy garażowej – o co zadbać na etapie wykończenia?

Po pierwsze należy zaznaczyć, że montaż bramy garażowej powinno się przeprowadzać zawsze po zakończeniu prac wykończeniowych. W ten sposób można się upewnić, że mechanizmy odpowiedzialne za jej otwieranie i zamykanie nie zostaną uszkodzone oraz odpowiednio przygotować otwór wjazdowy. To, w jaki sposób zostanie wykończone wnętrze garażu, będzie miało wpływ na możliwość prawidłowego montażu bramy.

Staranne przygotowanie otworu pod bramę garażową

Ściany wewnętrzne (przede wszystkim nadproże) i sufit powinny być równo wytynkowane – szczególnie jeśli potrzebny będzie montaż prowadnic, a więc np. w przypadku wyboru tak popularnej bramy segmentowej. Wszelkie ubytki i krzywizny są niedopuszczalne – perfekcyjne wykończenie jest kluczowe.

Przed montażem bramy należy również wykończyć posadzkę, upewniając się, że jest równa. Dzięki temu brama będzie mogła się płynnie otwierać i szczelnie zamykać. Jeśli nie jest możliwe całkowite wykończenie garażu przed montażem bramy, należy przynajmniej zadbać, aby otwór na bramę garażową i sąsiadujące z nim płaszczyzny były gotowe. Dopuszczalne jest jedynie częściowe wykończenie posadzki. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzanie wszelkich prac wykończeniowych już po zamontowaniu bramy będzie zdecydowanie trudniejsze. Wymaga to bowiem zachowania szczególnej ostrożności.

Montaż płaszcza bramy garażowej we wcześniej przygotowanym otworze - bramtech.com.pl
Otwór na bramę garażową  musi być wykończony przed jej montażem, podobnie jak ściany oraz sufit w pomieszczeniu. Zapobiegnie to uszkodzeniom mechanizmu bramy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej funkcjonowanie.

 

Czytaj również: Montaż bram segmentowych – najczęściej popełniane błędy

Ocieplenie otworu bramy garażowej – nie pomijaj tego kroku!

Konieczne jest również ocieplenie otworu bramy garażowej (w tym wnętrza ościeża). Dzięki temu można uniknąć „uciekania” znacznych ilości ciepła. To właśnie przy bramie najczęściej powstają bowiem mostki termiczne. Jest to szczególnie ważne w ogrzewanym garażu. Montaż ocieplenia po montażu bramy będzie mniej skuteczny, a często może również negatywnie wpłynąć na jej działanie.

Aby ocieplenie otworu bramy garażowej było skuteczne, należy je wykonać w pierwszej kolejności. Wówczas otwór pod bramę garażową powinien być o kilka centymetrów szerszy od bramy. Następnie wykonuje się ocieplenie, np. za pomocą polistyrenu lub styropianu, dbając o zachowanie odpowiednich wymiarów otworu. Dopiero tak przygotowany otwór można zatynkować i wykończyć.

To może Cię zainteresować: Ciepły montaż bramy garażowej - kiedy warto go rozważyć i jak przeprowadzić?

Sprawdź wymiary otworu pod bramę garażową – zrób prosty test

Prowadząc prace wykończeniowe, należy się upewnić, że nie wpłyną one na zaburzenie wielkości otworu. Musi on być idealnie dopasowany do bramy garażowej. Poza pomiarem wysokości i szerokości można przeprowadzić również prosty test, który pozwoli sprawdzić wymiary otworu pod bramę garażową. Wystarczy zmierzyć obie przekątne otworu – odległość od lewego górnego do prawego dolnego i od prawego górnego do lewego dolnego rogu. Można do tego użyć nierozciągliwego sznurka. Wymiary powinny być idealnie równe. Jeśli nie są, koniecznie trzeba je skorygować. W przeciwnym razie najprawdopodobniej wystąpią bowiem problemy z montażem bramy.

Otwór na bramę garażową – nie zapomnij o instalacjach

Współcześnie montowane bramy garażowe prawie zawsze wyposażone są w napęd. Zapewnia to zdecydowanie wygodniejszą obsługę i większe bezpieczeństwo. Trzeba jednak wówczas pamiętać o doprowadzeniu do garażu instalacji elektrycznej. Należy już na wstępie ustalić, w którym miejscu system automatyki będzie podłączony do domowej instalacji oraz wykonać w tym miejscu gniazdko – zapewni to bezpieczne i estetyczne wykończenie. Zasilanie jest konieczne już na etapie montażu. Jeśli o tym zapomnisz, później trzeba będzie kuć ściany lub sufit, by doprowadzić potrzebne przewody.

Podsumowując – odpowiednie przygotowanie otworu pod bramę w garażu jest warunkiem jej poprawnego montażu. A jedynie prawidłowo zamontowana brama garażowa ma szansę bezawaryjnie funkcjonować, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę korzystania z garażu przez wiele następnych lat.

Zobacz nasze realizacje bram garażowych w domach jednorodzinnych i nie tylko!

Udostępnij: