Zamknięte bramy przemysłowe – bramtech.com.pl
10-09-2022 BramTECH

Rodzaje bram przemysłowych – jakie są i gdzie się sprawdzą?

Każdy sektor w danej branży porusza gospodarkę i musi wydajnie pracować. Jedno niedopatrzenie może mieć katastrofalne konsekwencje. Właśnie ze względu na wydajność każdej firmy należy zadbać o różne detale, w tym na przykład o bramy przemysłowe. Muszą być szybkie i funkcjonalne, dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jakie są rodzaje bram przemysłowych i gdzie najlepiej sprawdzi się każda z nich? Dowiedz się więcej.

Funkcje bramy przemysłowej

Bramy przemysłowe oddzielają obszary przemysłowe, takie jak hale fabryczne, magazyny czy hale produkcyjne od terenu zewnętrznego. Są jednocześnie wejściem i wyjściem. Muszą mieć specjalne właściwości, zupełnie inne niż np. bramy wjazdowe czy garażowe służące do użytku prywatnego. Po pierwsze dlatego, że stawiane im wymagania są znacznie wyższe, a po drugie – ich konstrukcja powinna być dobrana do danej gałęzi przemysłu.

Solidna, wysokiej jakości brama przemysłowa sprawia, że ​​wszystkie maszyny i systemy produkcyjne oraz towary są w pełni chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zabezpiecza również obiekt przed swobodnym wejściem na jego teren niepowołanych osób.

W przeciwieństwie do sektora prywatnego bramy przemysłowe charakteryzują się większymi wymiarami czy innymi parametrami technicznymi. Są często otwierane i zamykane. W związku z tym muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów i komponentów wysokiej jakości. Kluczowa jest tutaj długa żywotność. Ponadto bramy przemysłowe muszą gwarantować:

  • dobrą izolację, która zapewni możliwie najmniejsze straty energii;
  • maksymalne bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i towarom;
  • oszczędność miejsca;
  • trwałość.

Wybór rodzaju bramy zależy od wielu czynników. Warto wiedzieć, kiedy sprawdzi się brama rolowana, a kiedy lepiej zamontować bramy przemysłowe przesuwne.

Brama przemysłowa rolowana – bramtech.com.pl

Każda brama przemysłowa musi spełniać konkretne zadania, np. umożliwiać dostęp do hal czy zabezpieczać maszyny i towary przed czynnikami atmosferycznymi oraz dostępem niepowołanych osób. Wybór odpowiedniej bramy powinien być przemyślany i oparty o wiedzę na temat funkcjonalności i parametrów technicznych dostępnych rozwiązań.

Rodzaje bram przemysłowych – jaką wybrać?

Oczywiście bramy przemysłowe różnią się w kilku istotnych aspektach. Oprócz wyglądu i funkcjonalności pod uwagę należy wziąć ich różne typy. Bramy przemysłowe to pojęcie zbiorcze, które obejmuje całą gamę różnych drzwi. Szczególnie popularne są bramy segmentowe przemysłowe, które zajmują niewiele miejsca. Otwierają się, podjeżdżając do góry i przesuwając pod sufitem. Brama rolowana szybkobieżna ma tę zaletę, że wyjątkowo szybko się otwiera i zamyka. Niektóre typy bram przemysłowych są wyposażone w specjalną ochronę przeciwpożarową. Aby wybrać odpowiednią, warto dowiedzieć się, jakie mamy opcje.

Czytaj też: Bramy przemysłowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Bramy segmentowe przemysłowe: niezwykle kompaktowe

Nazwa bramy wzięła się od jej budowy: brama segmentowa składa się z pojedynczych, połączonych ze sobą modułów. Dobrze izoluje i szybko się roluje. Bramy segmentowe podczas otwierania „znikają” pod sufitem, przez co zajmują mało miejsca. Idealnie sprawdzają się we wszystkich obiektach przemysłowych, które wymagają maksymalnej przestrzeni w strefie wejściowej. Bramy segmentowe przemysłowe to konstrukcje często montowane jako przejścia dla personelu, ponieważ wtedy brama nie musi być otwierana za każdym razem, gdy ktoś chce wejść lub wyjść.

Brama szybkobieżna: szybkie otwieranie i zamykanie

Ten typ bramy przemysłowej doskonale sprawdza się we wszystkich tych zakładach produkcyjnych, które wymagają częstego otwierania i zamykania drzwi. Tak jest na przykład w przemyśle spożywczym. Bramy szybkobieżne umożliwiają niezakłócony przepływ ruchu w takich miejscach, a co za tym idzie zapewniają wydajność i bezpieczeństwo użytkowania. Są dostępne w różnych wersjach jako zewnętrzne bramy wjazdowe przemysłowe do hali lub wewnętrzne z elastyczną kurtyną.

Brama przemysłowa przesuwna: ponadczasowa klasyka

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane na wjazdach do hal produkcyjnych, hangarów oraz wszędzie tam, gdzie funkcjonuje przemysł ciężki. Bramy przesuwne podwieszane są bez progu, zajmują niewiele miejsca przed i wewnątrz budynku. Po otwarciu chowają się na jedną ze ścian, dlatego są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wolna przestrzeń jest ograniczona. Dużą ich zaletą jest możliwość dopasowania wymiaru do danego otworu. Może to być brama przemysłowa 3x3, brama przemysłowa 4x4 lub nawet kilka razy szersza. Ponadto ten rodzaj drzwi charakteryzuje się wysoką dźwiękochłonnością i dobrą izolacją cieplną.

Bramy przemysłowe dwuskrzydłowe: najprostsze rozwiązanie

Ten rodzaj bramy przemysłowej znajduje zastosowanie tam, gdzie jest dużo miejsca, na przykład w hangarach lotniczych czy stoczniach. Bramy skrzydłowe dostępne są w różnych modelach, występują w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej. Są solidne, ale ich otwarcie powoduje utratę stosunkowo dużej przestrzeni użytkowej. Pojazdy zbliżające się do tak zamkniętej bramy muszą brać pod uwagę przestrzeń, którą ona zajmie po otworzeniu. Zdarza się, że jest też stosowana jako wewnętrzna brama do hali przemysłowej, ale częściej montuje się ją na wjazdach, bo ma takie same właściwości jak brama przesuwna.

Powyższe typy to tylko wybór najczęściej używanych bram przemysłowych. Istnieje wiele innych rodzajów o określonych właściwościach, które można nawet dopasować do indywidualnych potrzeb. Jeśli masz problem z doborem najlepszego rozwiązania dla swojego biznesu, skontaktuj się z nami.