Montaż zabezpieczeń bramy garażowej - bramtech.com.pl
06-12-2021 BramTECH

Zabezpieczenia bramy garażowej, o które warto zadbać na etapie zakupu i podczas eksploatacji

Zabezpieczenie bramy garażowej to ważna kwestia zarówno w kontekście samego bezpieczeństwa użytkowania bramy, jak i ochrony, którą musi zapewnić pojazdowi i pozostałej „zawartości” garażu. Zobacz, w jakie elementy zwiększające bezpieczeństwo powinna być wyposażona brama garażowa, by skutecznie spełniała swoją rolę.

Zabezpieczenie bramy garażowej – przed czym dokładnie powinny chronić konkretne elementy?

O zabezpieczeniach bramy garażowej można mówić w dwóch istotnych kontekstach.

Po pierwsze, chodzi o wszystkie kwestie, które są związane z bezpieczeństwem korzystania z tego elementu. Ważne jest, aby brama garażowa pracowała w przewidywalny sposób, a ryzyko, że np. samowolnie się zamknie i w efekcie zniszczy auto albo wyrządzi komuś krzywdę, było równe zeru.

Po drugie, zabezpieczenie bramy garażowej to mechanizmy, które będą przeciwdziałać dostaniu się niepożądanych osób do garażu, a zatem ochrona antywłamaniowa. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym kontekstom.

Bezpieczeństwo korzystania z bramy garażowej

Konstrukcja nowoczesnych bram garażowych wysokiej jakości co do zasady powinna być wzbogacona o szereg elementów, które gwarantują bezpieczne użytkowanie. Podstawa to w pełni sprawny mechanizm podnoszenia drzwi garażowych. Aby działał bez zakłóceń, a cały proces przebiegał w pełni bezpiecznie, konieczna jest m.in. regularna kontrola stanu:

  • linek do bramy garażowej – są to stalowe liny, które podtrzymują całą konstrukcję i umożliwiają przesuwanie się poszczególnych segmentów bramy do góry i w dół,
  • sprężyn do bramy garażowej – kiedy się poluzują, może być utrudnione całkowite zamknięcie skrzydła bramy. To stwarza zagrożenie również w kontekście włamania, a także utraty właściwości izolacyjnych garażu.

W kontekście bezpieczeństwa użytkowania równie ważna jest też automatyka do bram. Awaria mechanizmu otwierania i zamykania także może stwarzać niebezpieczeństwo. Dlatego warto się upewnić u sprzedawcy, jakie elementy tego typu są montowane – powinny być one zgodne z wymaganiami technicznymi obowiązującymi na terenie UE.

Bramy garażowe antywłamaniowe – jakie zabezpieczenia są niezbędne?

Brama garażowa antywłamaniowa jest skonstruowana w taki sposób, aby jej sforsowanie było utrudnione – wymagało poświęcenia czasu oraz wysiłku fizycznego i najczęściej generowało również hałas. Prawidłowe zabezpieczenie bramy garażowej to przede wszystkim:

  • zamek antywłamaniowy – podstawowe zabezpieczenie bramy garażowej

Do wyboru są zarówno proste, tradycyjne zamki do bramy garażowej, które są otwierane i zamykane kluczem (zamki kluczykowe). Można też skorzystać z elementu wzbogaconego o automatykę – to np. automatyczne ryglowanie bramy w szynie napędu. Warto przy tym pamiętać, że decyzję dotyczącą wyboru zamka lepiej podejmować na etapie wyboru/zakupu bramy, ponieważ później jego wymiana może być już niemożliwa (ew. upewnić się, że model bramy, którą kupujemy, daje taką możliwość w przyszłości).

Brama garażowa z fotokomórką - bramtech.com.pl
Zamki antywłamaniowe kluczykowe klasy C uchodzą za relatywnie tanie i skuteczne zabezpieczenie bramy garażowej. Jednak jeśli zdecydujesz się na garaż otwierany z pilota, dodatkowo utrudnisz robotę włamywaczom, ponieważ ten typ zamka jest trudniejszy do sforsowania niż tradycyjny.

  • Blokada dociskowa

Jeżeli Twoja brama garażowa ma działać „na pilota”, co samo w sobie stanowi dodatkowe zabezpieczenie (pod warunkiem wybrania bezpiecznego systemu sterowania), warto zastosować w niej dodatkową blokadę dociskową przytrzymującą bramę w pozycji zamkniętej. To zapobiegnie łatwemu wyważeniu bramy, nawet jeśli złodziej wykorzysta w tym celu, np. łom.

Czytaj więcej: Jak wybrać automat do bramy segmentowej?

  • Fotokomórka do bramy garażowej z funkcjonalnościami dodatkowymi

Fotokomórka do bramy garażowej może działać na kilka sposobów. Z jednej strony to standardowy element wpisujący się w poprzednio opisaną kategorię zabezpieczeń – a zatem zwiększający bezpieczeństwo eksploatacji. Klasyczna fotokomórka ma za zadanie zablokować zamknięcie bramy w sytuacji, gdy w jej świetle znajduje się przeszkoda – takie rozwiązanie sprawi, że np. mechanizm nie zamknie się, jeśli w świetle bramy „utknie” auto lub np. stanie bawiące się dziecko.

Z drugiej strony fotokomórka może pełnić dodatkowe funkcje – współpracować z systemem alarmowym i np. reagować na ruch poprzez zapalanie światła, a nawet uruchomienie sygnału alarmowego. Możliwości jest wiele, a dobór odpowiedniego systemu warto skonsultować ze specjalistami.

Dobrze zabezpieczona brama to ta wykonana z solidnych materiałów

Poza wyżej wspomnianymi elementami zabezpieczającymi bramę garażową, ważna jest również jej konstrukcja, która utrudni lub uniemożliwi wypchnięcie bramy z prowadnic lub przecięcie jej płaszcza. Przy wyborze warto zatem dopytać sprzedawcę o dodatkowe wzmocnienia bramy garażowej.

Jeżeli potrzebujesz bramy, która dodatkowo będzie stanowiła doskonałą barierę dla wiatru i mrozu zimą oraz wysokich temperatur latem – skontaktuj się z naszymi ekspertami. Wyprodukujemy model, który idealnie wpisze się w Twoje potrzeby i będzie pracować niezawodnie przez lata.