Dwie bramy garażowe przemysłowe do niskiego nadproża – bramtech.com.pl
10-09-2022 BramTECH

Bramy garażowe przemysłowe do niskiego nadproża – jaki system prowadnic wybrać?

Niskie nadproża w obiektach przemysłowych wymagają specjalnych bram garażowych, które nie zajmują zbyt dużo miejsca pod sufitem. Dzięki obecności na rynku kompaktowej konstrukcji systemu prowadnic możesz wybrać te, które nadają się również do wąskich lub niskich garaży bez nadproża. Jaki system wybrać? Sprawdź!

Niskie nadproże – brama garażowa na specjalnych warunkach

Otwór w ścianie, np. na bramę, zawsze stanowi zagrożenie dla fizyki budynku. Dlatego potrzebne jest solidne podparcie, by mur nie „zwisał” nad wylotem i się nie zawalił. Ramy drzwiowe nie wystarczają do zachowania statyki. Niezbędna jest solidna podpora, czyli nadproże. Można je sobie wyobrazić jako mocną belkę, która leży nad otworem ściennym bramy, drzwi lub okna. Rozkłada ciężar, który na niej spoczywa, równomiernie po obu stronach wnęki.

W garażach standardowo zaleca się stosowanie ok. 25-30 cm wysokości nadproża lub minimum 20 cm, by pod sufitem można było swobodnie zamontować prowadnice i mechanizm podnoszący bramę garażową. Niestety nie zawsze warunki architektoniczne sprzyjają takiemu rozwiązaniu. Zdarza się, że budynek ma niską konstrukcję, która sprawia, że otwór wjazdowy do garażu sięga aż do jego sufitu. Jednak taka sytuacja występuje częściej w starym budownictwie, ponieważ nowe projekty są raczej przystosowane do aktualnych rozwiązań. Niemniej nawet w takim niezbyt komfortowym przypadku można znaleźć odpowiedni produkt, jakim jest brama garażowa. Niskie nadproże nie stanowi problemu. Wystarczy dopasować do niego odpowiedni system prowadnic.

Najprostsza brama garażowa do niskiego nadproża

W garażu z niskim nadprożem sprawdzi się prosta konstrukcja, która nie wymaga montowania dodatkowego mechanizmu pod sufitem. Niestety, każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Można zdecydować się na:

  • dwuskrzydłową bramę garażową – nadproże o niskiej wysokości lub jego brak nie stanowią tu żadnego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebne jest dodatkowe miejsce na otworzenie skrzydeł drzwiowych, a poza tym wjazd powinien znajdować się na płaskim terenie. Każda pochyłość może sprawić, że użytkowanie takiej bramy będzie kłopotliwe;
  • uchylną bramę przemysłową do garażu z niskim nadprożem – nie otwiera się pionowo, więc potrzebuje miejsca przed wyjazdem. Może być więc problematyczna na wąskim terenie. Na pewno wizualnie prezentuje się lepiej niż model dwuskrzydłowy i przypomina rozwiązania segmentowe;
  • bramę garażową rolowaną – można ją zamontować nawet przy niskim nadprożu, ale wówczas kasetę z mechanizmem prowadzącym należy umieścić na zewnątrz obiektu. Taka brama zwija się w rulon i nie zajmuje miejsca po otworzeniu. Problem w tym, że cały jej mechanizm może być podatny na zniszczenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Sprawdź też: Rodzaje bram przemysłowych – jakie są i gdzie się sprawdzą?

To są standardowe rozwiązania, które nie zawsze chętnie wykorzystują firmy nastawione na nowoczesność i te, które pragną ograniczyć koszty serwisu bram garażowych. Dlatego z myślą o nich na rynek wprowadzono nowe rozwiązanie.

Brama segmentowa: niskie nadproże to żadne wyzwanie

Bramy przemysłowe segmentowe do dobre rozwiązanie, gdy mamy do czynienia z niskim nadprożem i zależy nam na funkcjonalności. Są uniwersalne i mogą przesuwać się do sufitu. Wówczas stosuje się system prowadnic wyposażony w sprężyny naciągowe zamiast sprężyn skrętnych, które są następnie umieszczane z tyłu szyn prowadzących. Są to najczęściej podwójne sprężyny naciągowe, każda z dwoma linkami obciążającymi, które można wykorzystać do otwierania i zamykania skrzydła drzwi równie łatwo i wygodnie.

Montaż bramy przemysłowej segmentowej – bramtech.com.pl

Może się wydawać, że montaż bramy przemysłowej przy niskim nadprożu może stanowić problem. Nic bardziej mylnego – wystarczy dobrać odpowiedni typ bramy, np. segmentową i dobrany do niej systemem prowadnic.

Dla nowoczesnych systemów otwierania i zamykania bramy segmentowej w garażu przemysłowym problemem nie jest nawet niskie nadproże. W wielu przypadkach odpowiednie prowadnice można montować już wtedy, gdy ściana nad otworem wjazdowym ma nawet mniej niż 10 cm wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały mechanizm nie ogranicza światła wjazdu, a wysoki standard wykonania wszystkich modeli skrzydeł drzwiowych gwarantuje komfort, doskonałą izolację termiczną, łatwość użytkowania i bezpieczeństwo.

Brama garażowa do niskiego nadproża – rozwiązania dopasowane do budynku

Nie każdy projekt architektoniczny jest tak jasny, by laik mógł dopasować odpowiedni system prowadnic i model bramy do swojego obiektu przemysłowego. Dlatego, jeśli masz do czynienia z nietypową konstrukcją lub zmagasz się z wątpliwościami, który model wybrać, skontaktuj się z naszym doradcą. Fachowiec pomoże Ci dopasować odpowiednią bramę oraz wydajny mechanizm, który sprawdzi się nawet w budynku z niskim nadprożem.