Brama garażowa segmentowa – wymiary standardowe i nietypowe na zamówienie
07-04-2021 Admin

Brama garażowa segmentowa – wymiary standardowe i nietypowe na zamówienie

Bramy garażowe segmentowe można dopasować praktycznie do każdego budynku. Dzięki odpowiednim mechanizmom otwierającym (system poziomy lub pionowy) znajdują  zastosowanie nie tylko w przypadku otworów o standardowych wymiarach, ale także w tych bardziej nietypowych, o różnym kształcie, również takich zwieńczonych łukiem. Jakie są standardowe wymiary bram garażowych segmentowych? Od jakiej wielkości zaczynają się rozmiary na zamówienie oraz jaka jest minimalna wysokość i szerokość funkcjonalnej bramy do garażu? Podpowiadamy!

Standardowe wymiary bram garażowych uwzględniają przede wszystkim typową szerokość i wysokość otworu garażowego, a także przeciętną wielkość pojazdu. Najczęściej, w podstawowej kolorystyce i wyposażeniem, są dostępne u producentów od ręki. Jednak nie zawsze możemy skorzystać z gotowej oferty. Produkcja bram garażowych na zamówienie pod indywidualny wymiar, mimo że wymaga dopłaty, nie jest rzadkością i coraz chętniej z niej korzystamy. Zwłaszcza że takie indywidualne dopasowanie bramy do otworu zapewnia jej lepszą szczelność i sprawniejsze funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się zatem możliwym wymiarom bram garażowych.

Wymiary bram garażowych segmentowych do domu – standardowe, minimalne i optymalne

Brama garażowa – wymiary standardowe

Najpopularniejsze wśród kupujących są bramy segmentowe o szerokości od 200 do 250 cm i wysokości od 200 do 260 cm. W przypadku bram segmentowych do garażu dwustanowiskowego standardowe wysokość jest taka sama, natomiast szerokość mieści się w przedziale od 400 do 500 cm.

Standardowa brama garażowa i podział wysokości ze względu na rodzaj pojazdu

  • 210 cm – to standardowa wysokość bramy, która wystarczy w zupełności dla samochodów osobowych
  • 220 do 240 cm – taka wysokość bramy garażowej jest niezbędna, jeśli planujemy parkować samochód terenowy czy minivana
  • powyżej 240 cm – jeśli posiadamy samochód dostawczy

Brama garażowa – bezpieczne wymiary minimalne

Przyjmuje się, że minimalna wysokość bramy garażowej dla samochodu terenowego wynosi od 212,5 do 225 cm. Jeśli na dachu pojazdu mamy zamontowany bagażnik to wysokość powinna sięgać min. 237,5 cm. Jeżeli zaś do garażu chcemy swobodnie wjeżdżać samochodem transportowym, to wysokość bramy powinna kształtować się na poziomie nawet ok. 300 cm

A co z minimalną szerokością? Na rynku znajdziemy małe bramy, nawet takie o szerokości 180 cm, ale najbezpieczniej, gdy pojedyncza brama garażowa dla samochodów osobowych jest nie węższa niż 230 cm.

Brama garażowa – wymiary optymalne

Jeśli chcemy wybrać bramę garażową o optymalnych dla nas wymiarach, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • liczbę i rozmiar pojazdów, jakie mają być garażowane – im szersza brama, tym większy komfort i możliwości, gdy zmienimy samochód na większy lub przykładowo będziemy chcieli w garażu trzymać również motocykl;
  • wysokość pojazdu – czy mamy auto terenowe, czy transportowe, czy korzystamy z bagażnika na dachu;
  • umiejscowienia garażu względem wjazdu na posesję – gdy potrzebne są manewry, brama powinna być szersza; tutaj przydatna będzie również informacja o promieniu skrętu pojazdu;
  • sposób użytkowania garażu i jego przeznaczenie, a to warto przewidzieć na etapie projektowania.

Brama garażowa szerokość 5 m - bramtech.pl

Brama garażowa o szerokości 5 m to optymalny wymiar w przypadku garażu dwustanowiskowego z pojedynczymi wrotami.

Brama segmentowa na wymiar – co wziąć pod uwagę

Decydując się na garaż z bramą segmentową na wymiar, powinniśmy uwzględnić:

  • głębokość wbudowaną, tzn. długość garażu, od niej będzie zależała wysokość bramy, typ prowadzenia i napędu, jakie zastosujemy;
  • nadproże, czyli wysokość od górnego końca otworu wjazdowego po sufit garażu, które musi mieć wysokość minimum 210-290 mm;
  • węgarki, czyli wewnętrzne przestrzenie boczne od krawędzi wjazdu do ściany garażu, muszą osiągać minimum 100-110 mm szerokości, co umożliwi zastosowanie dowolnego prowadzenia ze standardowymi sprężynami skrętnymi. 

Uwaga! Pomiar bramy wykonujemy dopiero po wykończeniu garażu. Uzyskujemy w ten sposób precyzyjne wymiary, zapewniające, że brama garażowa podczas dalszego użytkowania będzie szczelna. Warto zdać się w tej kwestii na profesjonalny pomiar wykonywany przez producenta, u którego zamawiamy bramę.

Sprawdź też, jakich błędów unikać przy montażu bram segmentowych >>

Bramy garażowe segmentowe o nietypowych wymiarach na zamówienie

Niestandardowe wymiary bramy garażowych do domu zaczynają się od wysokości 305 cm wzwyż i szerokości powyżej 300 cm dla bram pojedynczych i 600 cm dla podwójnych. 

Bramy segmentowej na wymiar zazwyczaj wymagają też garaże o nietypowych kształtach, np. z łukowym nadprożem. 

Czy ponadstandardowa wysokość i szerokość bramy wpływa na jej cenę?

Tak, i to nie tylko ze względu na sam rozmiar. Im brama jest większa, tym trudniejszy jest jej montaż. 

Brama garażowa segmentowa na zamówienie – ile się czeka?

W Bramtech przeciętny czas oczekiwania na dostarczenie bramy garażowej produkowanej na wymiar wynosi 14 dni roboczych.


Potrzebujesz segmentowej bramy garażowej na wymiar? Skonfigurujemy i wyprodukujemy dla Ciebie idealne drzwi garażowe. Skontaktuj się z nami!

 

 

 

Udostępnij: