Brama garażowa segmentowa – wymiary standardowe i nietypowe na zamówienie
07-04-2021 Admin

Brama garażowa segmentowa – wymiary standardowe i nietypowe na zamówienie

Bramy garażowe segmentowe można dopasować praktycznie do każdego budynku. Dzięki odpowiednim mechanizmom otwierającym (system poziomy lub pionowy) znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku otworów o standardowych wymiarach, ale także w tych bardziej nietypowych, o różnym kształcie, również takich zwieńczonych łukiem. Jakie są standardowe wymiary bram garażowych segmentowych? Od jakiej wielkości zaczynają się rozmiary na zamówienie oraz jaka jest minimalna wysokość i szerokość funkcjonalnej bramy do garażu? Podpowiadamy!

Potrzebna Ci dobra segmentowa brama garażowa? Zamów ją prosto od producenta. Sprawdź ofertę!

Standardowe wymiary bram garażowych uwzględniają przede wszystkim typową szerokość i wysokość otworu garażowego, a także przeciętną wielkość pojazdu. Najczęściej w podstawowej kolorystyce i wyposażeniu, są dostępne u producentów od ręki. Jednak nie zawsze można skorzystać z gotowej oferty.

Produkcja bramy garażowej segmentowej na zamówienie pod indywidualny wymiar, mimo że wymaga dopłaty, nie jest rzadkością. Klienci korzystają z tej opcji coraz częściej. Zwłaszcza że takie indywidualne dopasowanie bramy do otworu zapewnia jej lepszą szczelność i sprawniejsze funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się zatem możliwym wymiarom bram garażowych.

Wymiary bram garażowych segmentowych do domu – standardowe, minimalne i optymalne

Brama garażowa – wymiary standardowe

Najpopularniejsze wśród kupujących są bramy segmentowe o szerokości od 200 do 250 cm i wysokości od 200 do 260 cm.

Standardowa brama garażowa i podział wysokości ze względu na rodzaj pojazdu

  • 210 cm – to standardowa wysokość bramy, która w zupełności wystarczy dla samochodów osobowych
  • 220 do 240 cm – taka wysokość bramy garażowej jest niezbędna, jeśli planujesz parkować samochód terenowy czy minivana
  • powyżej 240 cm – jeśli masz samochód dostawczy.

Brama garażowa segmentowa – wymiary do garażu dwustanowiskowego

Coraz częściej jeden samochód w gospodarstwie domowym to za mało, a każdy pojazd wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą czy mrozem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na postawienie obiektu dwustanowiskowego.

W takiej sytuacji trzeba zastosować większą szerokość przejazdu – dostosowaną do dwóch aut. Wymagany jest więc montaż bram segmentowych o odpowiednich parametrach.

W przypadku bram segmentowych do garażu dwustanowiskowego standardowe wysokość jest taka sama, natomiast szerokość mieści się w przedziale od 400 do 500 cm. Przy dostosowaniu tego parametru warto zwrócić uwagę na wielkość pojazdów, które znajdują się w „rodzinnych zasobach”.

Jeżeli to dwa typowe auta miejskie, ok. 400–440 cm szerokości w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak masz np. auto dostawcze czy terenówkę, otwór powinien być odpowiednio szerszy. Zapewni to optymalny komfort użytkowania. Najlepiej skonsultować tę kwestię z firmą, która wykonuje bramy garażowe segmentowe. Specjaliści podpowiedzą, co wybrać.

Brama garażowa segmentowa dwustanowiskowa – bramtech.com.pl

Jeśli masz dwa samochody, potrzebna Ci segmentowa brama garażowa o większej szerokości – minimum 400 cm.

Brama garażowa – bezpieczne wymiary minimalne

Przyjmuje się, że minimalna wysokość bramy garażowej dla samochodu terenowego wynosi od 212,5 do 225 cm. Jeśli na dachu pojazdu masz zamontowany bagażnik, to wysokość powinna sięgać min. 237,5 cm. Jeżeli zaś do garażu chcesz swobodnie wjeżdżać samochodem transportowym, to wysokość bramy powinna kształtować się na poziomie nawet ok. 300 cm.

A co z minimalną szerokością? Na rynku są dostępne małe bramy garażowe segmentowe, nawet takie o szerokości 180 cm, ale najbezpieczniej, gdy pojedyncza brama garażowa dla samochodów osobowych jest nie węższa niż 230 cm.

Brama garażowa – wymiary optymalne

Chcąc wybrać bramę garażową o optymalnych wymiarach, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • liczbę i rozmiar pojazdów, jakie mają być garażowane – im szersza brama, tym większy komfort i możliwości, gdy zmienisz samochód na większy lub przykładowo zechcesz w garażu trzymać również motocykl;
  • wysokość pojazdu – czy masz auto terenowe, czy transportowe, czy korzystasz z bagażnika na dachu;
  • umiejscowienia garażu względem wjazdu na posesję – gdy potrzebne są manewry, brama powinna być szersza; tutaj przydatna będzie również informacja o promieniu skrętu pojazdu;
  • sposób użytkowania garażu i jego przeznaczenie. Na przykład to, czy planujesz tam urządzić przydomowy warsztat albo np. spiżarnię. Warto to przewidzieć na etapie projektowania.

Brama garażowa szerokość 5 m - bramtech.pl

Brama garażowa o szerokości 5 m to optymalny wymiar w przypadku garażu dwustanowiskowego z pojedynczymi wrotami.

Właściwości termoizolacyjne bramy garażowej segmentowej a wymiary – jakie to ma znaczenie?

Chociaż o wymiarach bramy garażowej segmentowej mówi się przede wszystkim w kontekście jej szerokości, warto też przyjrzeć się grubości tej konstrukcji. Należy pamiętać, że montaż bram segmentowych jest prowadzony także z myślą o ochronie wnętrza garażu przed wilgocią i zmiennymi temperaturami.

Na co się zdecydować? Panele w bramach garażowych segmentowych mogą mieć kilka poziomów termoizolacji. Zazwyczaj mieszczą się one w wartościach pomiędzy 40 a 60 mm. Wskazują one na grubość warstwy pianki poliuretanowej, która znajduje się wewnątrz każdego panelu.

Na co wpływa większa grubość bramy segmentowej na wymiar?

Ten parametr nie wpłynie ani na komfort czy trwałość, ani na bezpieczeństwo użytkowania bramy. Im jednak grubsza warstwa materiału izolacyjnego w panelu, tym cieplejsze i szczelniejsze będzie zabezpieczenie przed zimnem, wodą czy hałasem.

Pamiętaj przy tym, że wraz z grubością paneli bram garażowych segmentowych rośnie też ich cena. Dlatego warto przedyskutować z ekspertami, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Nie zawsze większa inwestycja jest optymalna!

Brama segmentowa na wymiar – co wziąć pod uwagę

Decydując się na garaż z bramą segmentową na wymiar, należy uwzględnić:

  • głębokość wbudowaną, tzn. długość garażu – od niej będzie zależała wysokość bramy, typ prowadzenia i napędu, jakie będą zastosowane;
  • nadproże, czyli wysokość od górnego końca otworu wjazdowego po sufit garażu, które musi mieć wysokość minimum 210–290 mm;
  • węgarki, czyli wewnętrzne przestrzenie boczne od krawędzi wjazdu do ściany garażu, muszą osiągać minimum 100–110 mm szerokości, co umożliwi zastosowanie dowolnego prowadzenia ze standardowymi sprężynami skrętnymi.

Czytaj również: Brama segmentowa bez nadproża – jaki mechanizm montażu?

Brama garażowa segmentowa na wymiar – kiedy dokonać pomiaru?

Uwaga! Pomiar bramy można wykonać dopiero po wykończeniu garażu. Pozwoli to uzyskać precyzyjne dane zapewniające, że brama garażowa segmentowa na wymiar podczas dalszego użytkowania będzie szczelna i zapewni dobrą izolację cieplną.

Warto zdać się w tej kwestii na profesjonalny pomiar wykonywany przez producenta, u którego zamawiasz bramę. Eksperci uwzględnią wszystkie ważne czynniki, w tym np. to, jaki zostanie zastosowany napęd i system otwierania/zamykania.

Pamiętaj, że przy ustalaniu szczegółów znaczenie ma również estetyka gotowej konstrukcji bramy garażowej segmentowej. Ten element powinien współgrać wizualnie i pod względem proporcji z bryłą całego budynku.

Sprawdź też, jakich błędów unikać przy montażu bram segmentowych >>

Brama garażowa segmentowa na wymiar – czy można ją zamontować przy remoncie domu?

Najlepszym momentem na zaplanowanie montażu bramy garażowej segmentowej na wymiar jest etap projektowania budynku. Wówczas można idealnie dostosować przestrzeń przechowywania samochodu do własnych oczekiwań – bez godzenia się na kompromisy.

Nie oznacza to jednak, że montaż segmentowej bramy garażowej nie może być zaplanowany na późniejszym etapie. Czasami to konieczność – np. wtedy, gdy Twoja stara brama była dostosowana do jednego pojazdu, a teraz potrzebujesz szerszej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że opracowanie dobrego projektu – zgranego estetycznie i funkcjonalnie z budynkiem – może wymagać wyrzeczeń.

Może np. okazać się, że trzeba zamontować nieco węższą konstrukcję niż ta, której oczekujesz, albo trzeba dopasować określony system montażowy. To kolejna kwestia warta „przegadania” z fachowcami. Nie podejmuj decyzji technicznych samodzielnie!

Zainteresuje Cię też: Jak dobrać bramę garażową do stylu domu?

Montaż bramy garażowej segmentowej – bramtech.com.pl

Montaż bramy segmentowej garażowej najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Można go jednak również przeprowadzić w ramach remontu, choć często wiąże się to z koniecznością pójścia na kilka kompromisów.

Bramy garażowe segmentowe o nietypowych wymiarach na zamówienie

Niestandardowe wymiary bramy garażowych do domu zaczynają się od wysokości 305 cm wzwyż i szerokości powyżej 300 cm dla bram pojedynczych i 600 cm dla podwójnych.

Bramy segmentowej na wymiar zazwyczaj wymagają też garaże o nietypowych kształtach, np. z łukowym nadprożem.

Czy ponadstandardowa wysokość i szerokość bramy wpływa na jej cenę? Tak, i to nie tylko ze względu na sam rozmiar. Im brama jest większa, tym trudniejszy jest jej montaż.

Brama garażowa segmentowa na zamówienie – ile się czeka?

W BramTECH przeciętny czas oczekiwania na dostarczenie bramy garażowej produkowanej na wymiar wynosi 14 dni roboczych.


Potrzebujesz pomocy przy doborze idealnych wymiarów bramy segmentowej garażowej? Pomożemy Ci je dopasować i wykonamy konstrukcję na miarę! Skontaktuj się z nami!

Udostępnij: