Wymiana bramy garażowej – bramtech.com.pl
15-12-2022 BramTECH

Lepiej wymienić bramę garażową czy naprawić? Doradzamy

Czy wiesz, że Twoja brama garażowa może być otwierana nawet ponad 1000 razy w ciągu roku? Tak (relatywnie) intensywna eksploatacja sprawi, że nawet najlepsza konstrukcja prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji pojawia się ważne pytanie: co ma większy sens – wymiana bramy garażowej czy naprawa starej? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zobacz, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Wymiana bramy garażowej czy naprawa – jedna dobra odpowiedź nie istnieje

Udzielenie konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej opłaca się serwis bramy garażowej, czy jej wymiana, jest trudne. Powód? Aby określić najlepszy kierunek działania, trzeba szczegółowo ocenić sytuację. Brama garażowa jest kosztowną konstrukcją, w którą inwestuje się raz na długie lata. Dlatego trzeba się dobrze przyjrzeć jej stanowi technicznemu i oszacować koszty wymiany bramy garażowej oraz jej reperacji.

W tej kwestii nie warto podejmować gwałtownych i nieprzemyślanych decyzji – rozsądne rozpatrzenie wszystkich możliwości przyniesie więcej korzyści!

Serwis bramy garażowej czy wymiana – najważniejsze kryteria

Jakie czynniki wziąć pod uwagę, decydując o tym, czy lepsza będzie wymiana bramy garażowej, czy jej naprawa? Oto te najistotniejsze.

Wiek bramy garażowej

Twoja brama garażowa ma 20–30 lat? Jeśli tak, jej okres świetności dawno minął i najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana na nową. Inwestycja w konstrukcję wpisującą się w aktualne standardy przyniesie więcej korzyści niż podejmowanie prób naprawy. Pamiętaj, że obecnie dostępne bramy są:

  • niezwykle estetyczne, przez co łatwo je dostosować do koloru elewacji budynku;
  • solidne – dzięki temu są mało podatne na działania złodziei. Po zamontowaniu wybranego modelu nie grozi Ci też problem taki jak nieszczelność bramy garażowej. Konstrukcja sprawdzi się zarówno w czasie upałów, jak i mrozów;
  • wygodne do otwierania i zamykania – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na montaż automatyki bramowej;
  • dostępne w wielu wariantach – różnią się m.in. sposobem otwierania i zamykania. Dlatego dobierzesz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, np. pod względem ilości przestrzeni dookoła garażu.

Jeśli natomiast masz model, który służy dopiero od kilku lat, najpewniej możliwa będzie naprawa bramy garażowej. Cena usługi będzie zależeć od tego, który element bramy wymaga naprawy i jak duże są ewentualne uszkodzenia.

Stopień uszkodzenia bramy garażowej

Konstrukcja została uszkodzona w wyniku wypadku samochodowego? A może padła ofiarą wandali czy uległa zniszczeniu w pożarze? W takich sytuacjach rozwiązanie jest tylko jedno: wymiana bramy garażowej. Naprawa jest wówczas niemożliwa lub nieopłacalna.

Podobnie jest w przypadku, kiedy w kilkuletniej bramie panelowej uszkodzeniu ulegnie kilka segmentów konstrukcji. Wówczas ich wymiana i montaż mogą być czasochłonne oraz kosztowne. Ponadto trudno będzie dobrać panele w dokładnie takim samym odcieniu – zwłaszcza że ten oryginalny na pewno zdążył już choć trochę wyblaknąć.

Serwis bramy garażowej - bramtech.com.pl
Serwis bramy garażowej czasami jest niemożliwy lub bardziej kosztowny niż wymiana konstrukcji na nową. Dlatego warto dogłębnie rozważyć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Nieszczelna brama garażowa to kolejny przypadek, w którym warto rozważyć wymianę. Konstrukcja nie zapewnia odpowiedniej termoizolacji, przynosi poważne straty ciepła, szczególnie w sezonie grzewczym? Przy obecnych kosztach ogrzewania inwestycja w nową bramę oznacza znacznie mniejszy wydatek!

Usterki związane z użytkowaniem bramy garażowej

Inaczej jest w sytuacji, gdy usterka jest niewielka. Przykład? Kiedy potrzebne są nowe sprężyny do bramy garażowej lub gdy mechanizm otwierania lekko się blokuje lub skrzypi, specjalista najpewniej poradzi sobie z problemem. Zrobi to szybko i za niewygórowaną opłatą.

Czytaj też: Najczęstsze awarie napędu bramy garażowej – jak im zapobiegać i jak naprawić?

Co więcej, część napraw czy prac konserwacyjnych możesz wykonać samodzielnie. Dobry przykład to malowanie bramy garażowej. Może być potrzebne np. wtedy, gdy niektóre elementy ulegną korozji. Aby je przeprowadzić i odświeżyć wygląd konstrukcji, wystarczy:

  • zeszlifować powierzchnię segmentów bramy przy pomocy papieru ściernego i pozbyć się rdzy i odprysków lakieru;
  • umyć powierzchnię wodą z detergentem i spłukać czystą wodą albo zastosować myjkę rotacyjną;
  • sięgnąć po odpowiednią farbę do malowania bramy garażowej – powinien być to preparat na bazie żywic poliuretanowych i akrylowych, który jest odporny na wilgoć, zadrapania, zróżnicowane temperatury i promieniowanie UV. Można go aplikować przy pomocy pędzla czy wałka malarskiego albo specjalistycznego pistoletu.

Tak zregenerowana brama może się dobrze prezentować przez kolejnych kilka lub więcej lat.

Koszty montażu bramy garażowej vs wydatki na naprawę

Kiedy rozważasz, czy wymienić bramę garażową, czy ją naprawić, sprawdź orientacyjne koszty obu rozwiązań. Ten dylemat jest szczególnie poważny, gdy uszkodzenie konstrukcji jest dość duże, ale mimo to istnieje szansa na jej reperację. Wówczas, zamiast opierać się na domysłach, warto po prostu porównać skalę wydatków.

Jak to zrobić? Najlepiej zgłosić się po wycenę do fachowców. Skontaktuj się z serwisem, który wykonuje naprawy bram garażowych. Cena usługi zostanie Ci podana po oględzinach dokonanych przez fachowca. Dobrym rozwiązaniem jest też skonsultowanie się z producentem bram garażowych. Może okazać się, że bezpośrednia współpraca z taką firmą i skorzystanie ze wsparcia poleconej przez nią ekipy montażowej przełożą się na znacznie niższy koszt.

Pamiętaj też, że inwestycja w wymianę bramy garażowej na konstrukcję nowego typu może oznaczać ograniczenie kosztów eksploatacji. Wystarczy, że od początku zadbasz o nią zgodnie z zaleceniami konserwacyjnymi, a unikniesz poważnych i drogich usterek w przyszłości.

Chcesz o tym porozmawiać? Po wycenę możesz zgłosić się do BramTECH – nasi doradcy podpowiedzą, co robić. Sprawdź bez zobowiązań – zadzwoń lub napisz!