Brama do garaży zbiorczych – bramtech.com.pl
30-11-2022 BramTECH

Bramy do garaży zbiorczych – jak dobrać?

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe w miastach i aglomeracjach coraz większego znaczenia nabierają garaże zbiorcze. Są one często budowane w podziemiach budynków mieszkalnych i komercyjnych, ale również na terenach obiektów przemysłowych. Skutkuje to zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi płynnie działających systemów drzwiowych. Jak dobrać odpowiednią bramę do garaży zbiorczych? Sprawdź!

Bramy do garaży zbiorczych – co to takiego?

Każdy garaż wyposażony jest w otwór, który umożliwia wjazd i wyjazd pojazdów oraz ruch pieszych. Brama garażowa służy do jego zamykania, by zapewnić bezpieczeństwo znajdującym się wewnątrz ruchomościom, a także zadbać o odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniu.

Wśród wielu rodzajów zamykanych skrzydeł wyróżnia się modele przeznaczone do montażu w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych (garaże w blokach), w obiektach usługowych, handlowych, produkcyjnych, halach itp. Są to właśnie większe gabarytowo bramy przeznaczone do garaży zbiorczych, które ogólnie można określić jako bramy garażowe przemysłowe. Ceny takich rozwiązań są na pewno wyższe niż wersje do domów jednorodzinnych. Wpływa na to nie tylko kwestia wielkości, ale również rodzaj panelu garażowego oraz zastosowanych systemów otwierania i zamykania.

Jak dobrać bramy do garaży zbiorczych?

Podczas wyboru solidnej bramy garażowej, która ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia wjazdu i wyjazdu z garażu zbiorczego, trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące normy europejskie. Jest ich około 50. Dotyczą m.in. aspektów technicznych i specyficznych wymagań, jakie musi spełnić porządna brama.

Podstawowe wytyczne z zakresu kwestii mechanicznych zgodne z normą PN-EN 13241-1:2005 uwzględniają m.in.:

 • wytrzymałość mechaniczną: bramy muszą być odporne na uderzenia i naprężenia związane z normalną eksploatacją;
 • trwałość mechaniczną: skrzydło powinno otworzyć się i zamknąć przez tyle cykli, ile zapewnia producent (+10%);
 • oszklenia lub wypełnienia z elementów szklanych nie powinny stanowić większego zagrożenia w razie stłuczenia;
 • ochronę przed zgnieceniem, ścinaniem i wciągnięciem przez bramę;
 • bezpieczeństwo używania zastosowanego napędu elektrycznego.

Brama przemysłowa do garaży zbiorczych – bramtech.com.pl
Garaże zbiorcze buduje się nie tylko na terenach obiektów mieszkalnych. Często to właśnie do budynków przemysłowych potrzebne są solidnie wykonane bramy, które wytrzymają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset cykli otwarć i zamknięć dziennie.

Dlatego podczas doboru bramy do garaży zbiorczych trzeba zwrócić szczególną uwagę na to:

 • jak często będzie otwierana i zamykana;
 • czy można z niej bezpiecznie korzystać;
 • jakie systemy automatyzacji można wdrożyć;
 • jak wygląda konserwacja.

Należy również wziąć pod uwagę trwałość materiału oraz to, czy projekt bramy pasuje do architektury budynku. Ponadto warto pomyśleć o inwestycji w systemy zapewniające większy komfort, takie jak bramy szybkobieżne. Cena takiego rozwiązania jest wyższa niż bramy z napędem tradycyjnym. Jednak warto w nie zainwestować, gdy liczy się szybki i wygodny dostęp do garażu.

Czytaj także: Montaż bram segmentowych – najczęściej popełniane błędy

Brama przemysłowa – cena, rodzaje i przeznaczenie

Cena automatycznej bramy garażowej będzie uzależniona od rodzaju wybranego systemu otwierania. Mogą to być wersje:

 • uchylne: skrzydło umieszczone na poziomych prowadnicach po otwarciu składa się i chowa równolegle do sufitu. Są to rzadko stosowane rozwiązania jako bramy przemysłowe. Ceny ich kupna i montażu zachęcają, ale do garaży zbiorczych lepiej zdecydować się na nowocześniejsze modele.
 • roletowe: zwijają się wokół osi i chowają u góry, nie zajmując przestrzeni pod sufitem. Znane też jako bramy rolowane. Cena? Tutaj wiele zależy od konfiguracji skrzydła pod względem wymogów funkcjonalnych i estetycznych. Jeżeli system będzie potrzebował dopasowania do wymagań budynku lub uwzględni specyficzny układ przeszkleń, koszt na pewno będzie wyższy. Takie rozwiązania świetnie wpisują się w estetykę nowoczesnej architektury obiektów handlowych, mieszkalnych i usługowych.
 • segmentowe: składają się z podnoszonych pionowo segmentów. Są bardzo popularnym typem skrzydła instalowanym w obiektach przemysłowych, zwłaszcza jako brama do hali. Cena, jaką trzeba zapłacić za bramy garażowe segmentowe, jest niższa niż na przykład za te w wersji roletowej.

Jaki jest koszt montażu bramy przemysłowej?

Podczas montażu bramy przemysłowej należy uwzględniać nie tylko instalację systemu otwierania, ale również podłączenie elektryczne (w przypadku systemu automatycznego). Gdy po zakupie nowej bramy garażowej zaistnieje konieczność demontażu starej, to prace związane z jej rozmontowaniem mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wtedy też należy doliczyć usługę wywiezienia zużytego elementu, który zostanie potraktowany jako odpad.

Koszt montażu bramy przemysłowej może wzrosnąć, gdy osadzenie skrzydła w konstrukcji budynku okaże się skomplikowane lub trzeba będzie zainstalować dodatkowe usprawnienia, np. moduł wi-fi lub fotokomórkę.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego systemu i interesuje Cię koszt zakupu bramy do garaży zbiorczych, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.