Podwójny garaż i dodatkowe drzwi garażowe dwuskrzydłowe - brmatech.com.pl
25-06-2021 BramTECH

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy segmentowe? Porównanie rozwiązań

Przydomowy garaż to niesamowity komfort dla każdego zmotoryzowanego. Użytkowanie tej przestrzeni może być jeszcze wygodniejsze, gdy oprócz odpowiednio dobranej bramy zamontujesz boczne drzwi garażowe – dwuskrzydłowe lub segmentowe. Czym różnią się te rozwiązania i które warto wybrać? Sprawdź nasze porównanie i podejmij świadomą decyzję!

Drzwi garażowe – funkcjonalność i wygoda

Drzwi garażowe to dodatkowe wejście do pomieszczenia, w którym trzyma się samochody, ale często również narzędzia, sprzęt ogrodniczy, rowery i wiele innych rzeczy. Jest to idealne uzupełnienie funkcjonalnej bramy wjazdowej, które pozwala w znacznie wygodniejszy sposób korzystać z różnych funkcji garażu. Chcesz wyciągnąć tylko rower, klucz francuski albo kosiarkę? Nie musisz otwierać całej bramy tylko po to, by za chwilę ją zamknąć. Znacznie łatwiej jest wejść do garażu po prostu przez boczne drzwi garażowe dwuskrzydłowe lub segmentowe. Wpływa to również na bezpieczeństwo, a zimą pozwala ograniczyć „uciekanie” ciepła z wnętrza.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe lub segmentowe mogą być na tyle szerokie, by można było bez problemu wyciągnąć przez nie wszystko, czego potrzebujesz, a także wyjechać – np. quadem czy kosiarką-traktorkiem. Dzięki temu brama jest potrzebna tylko przy poruszaniu się samochodem. Przydają się szczególnie wtedy, gdy garaż pełni jednocześnie rolę schowka czy szopy narzędziowej. Mogą być idealnie dopasowane do bramy pod względem wizualnym. Zwykle są bardzo solidne i wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe. Możesz również zamówić drzwi garażowe dwuskrzydłowe ocieplane – nawet takie nadające się do pasywnych domów!

Drzwi dwuskrzydłowe garażowe – co warto wiedzieć?

Drzwi dwuskrzydłowe garażowe to tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie. Ich budowa nawiązuje do klasycznych rozwiernych bram garażowych. Mają podwójne skrzydła otwierane na boki. Aby wejść do pomieszczenia, wystarczy otworzyć tylko jedno z nich. Otwarcie obu skrzydeł pozwoli uzyskać bardzo szerokie wejście lub wjazd. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zaparkować w garażu rower, kosiarkę, taczkę czy nawet dziecięcy wózek. Drzwi garażowe dwuskrzydłowe na wymiar zapewnią idealne dopasowanie do Twoich potrzeb oraz parametrów budynku.

Najlepiej zamawiać je wraz z bramą, wybierając spójną stylistykę obu elementów. Producenci nierzadko proponują wiele ciekawych, estetycznych opcji wykończenia. Drzwi dwuskrzydłowe garażowe mogą się otwierać ręcznie, ale również automatycznie. Ich obsługa jest bardzo prosta, ale należy pamiętać, że otwierające się na boki skrzydła mogą nieco ograniczać przestrzeń przy wejściu do garażu. W niektórych sytuacjach konieczne może być również ich przytrzymanie w pozycji otwartej za pomocą specjalnych podpórek.

Sprawdź również: Automatyka do bram – jak działa i z czego składa się standardowy zestaw?

Drzwi garażowe segmentowe

Inną możliwością są drzwi garażowe segmentowe. To nowocześniejszy typ konstrukcji składający się z połączonych ze sobą pionowych lub poziomych prostokątnych elementów. Drzwi segmentowe garażowe otwierają się odpowiednio do góry lub w bok, dzięki temu, że segmenty przesuwają się po szynach zamontowanych na suficie lub wzdłuż ściany wewnątrz budynku. Zapewnia to maksymalną oszczędność przestrzeni i możliwość wygodniejszego manewrowania przy wejściu. Takie konstrukcje mogą być obsługiwane ręcznie lub wyposażone w automatykę.

Obecnie bardzo popularne są również segmentowe bramy garażowe, najczęściej otwierane do góry i wyposażone w automatykę. Mogą być one wyposażone w dodatkowe tradycyjne drzwi wpisane w płaszcz bramy. Pozwala to na dwojakie korzystanie z tej samej przestrzeni – do garażu można wygodnie wejść przez drzwi, bramę podnosząc tylko wtedy, gdy potrzebny jest szeroki wyjazd. Jednocześnie nie wiąże się to z koniecznością wykonywania drugiego otworu w ścianie. Takie rozwiązanie zajmuje więc minimalną ilość miejsca. Dlatego jest polecane przede wszystkim do mniejszych garaży.

Brama garażowa z dodatkowymi drzwiami - bramtech.com.pl
Jeśli nie masz miejsca na bramę i osobne drzwi garażowe dwuskrzydłowe lub segmentowe rozwiązaniem może być brama z wbudowanym wejściem. To rozwiązanie często stosowane w obiektach przemysłowych.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy segmentowe – jak wybierać?

Niezależnie od rodzaju drzwi garażowe są bardzo praktyczne. Na pewno nie pożałujesz ich instalacji, szczególnie jeśli często korzystasz z garażu i to nie tylko w celu zaparkowania w nim samochodu. Jak wybrać właściwe rozwiązanie? Wiele zależy od dostępnego miejsca. Drzwi garażowe dwuskrzydłowe zajmują go nieco więcej podczas otwierania. W mniejszych przestrzeniach lepiej sprawdzi się wersja segmentowa, która pozwoli również zmieścić więcej rzeczy w niewielkim garażu. Warto zwrócić uwagę również na koszty. Jeśli wybierzesz drzwi garażowe segmentowe, cena ich produkcji i montażu będzie zapewne nieco wyższa. Niezależnie od wybranego wariantu, zamawiając drzwi garażowe u renomowanego producenta, będziesz mógł zdecydować o ich parametrach takich jak:

  • wymiary,
  • wykończenie oraz kolor,
  • rodzaj zabezpieczenia antywłamaniowego,
  • ocieplenie itp.

Warto pamiętać, że drzwi garażowe – dwuskrzydłowe czy segmentowe – zawsze są newralgicznym punktem, jeśli chodzi o próby włamania. Dlatego powinny być bardzo solidne i świetnie zabezpieczone. Bardzo ważna jest również ich szczelna konstrukcja, bowiem to przez garaż zwykle ucieka najwięcej ciepła z domu.

Rozważasz montaż bramy oraz dopasowanej do niej drzwi garażowych? Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie – skontaktuj się z nami!