Współczynnik przenikania ciepła U – czym jest i czy ma znaczenie przy wyborze bramy garażowej?
Brama garażowa zabezpiecza nie tylko przed kradzieżą pojazdu. Stanowi również barierę, która chroni Twój pojazd i inne rzeczy przechowywane w garażu przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi czy wilgocią. Dlatego zanim zdecydujesz się kupić konkretny model, koniecznie sprawdź współczynnik przenikania ciepła U. Dowiedz się, za co odpowiada ten parametr i jaką wartość powinien przyjąć.
Współczynnik przenikania ciepła U, czyli co?
Zanim weźmiemy pod lupę parametry bram garażowych, warto wyjaśnić, czym jest tytułowy współczynnik U i jakie ma znaczenie.
Otóż współczynnik przenikania U określa stopień, w jakim energia termiczna przenika przez bariery termiczne. Mówiąc prościej, ten parametr wskazuje na to, jak dobrze brama garażowa będzie chronić przed stratami ciepła, a zatem – na jej poziom izolacji. Uwaga! Im niższa wartość U, tym lepiej.
Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła U?
Współczynnik U wskazuje na to, jak dużo energii (w watach) przenika przez 1m2 bariery, gdy amplituda temperatur po obu stronach przegrody (np. bramy garażowej) wynosi 1 K (kelwin).
Dlatego wzór na współczynnik przenikania ciepła U to: U=W/(m2 x K).
Warto przy tym pamiętać, że inny – poza U – współczynnik przenikania ciepła to tzw. współczynnik lambda. Jest on stosowany m.in. do określania parametrów materiałów do termoizolacji, np. płyt styropianowych. Wskazuje on prędkość, z jaką ciepło przez nie przepływa. Jednak w odniesieniu do bram garażowych stosuje się opisany wcześniej współczynnik U.
Współczynnik U dla bram garażowych: o czym decyduje?
O współczynniku U mówi się zazwyczaj w odniesieniu do okien czy drzwi. Jednak również przy wyborze bramy garażowej nie powinno się traktować tego parametru po macoszemu. Dlaczego?
- Po pierwsze z uwagi na przepisy prawa. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, musi spełniać określone wymogi, tj. tzw. WT 2021, wynikające z aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi współczynnik U bramy garażowej nie może przekraczać 1,3 W/(m2*K). Jeśli będzie wyższy, możesz nie uzyskać pozwolenia na wymianę. Podobny wymóg odnosi się do współczynnika U dla drzwi.
- Po drugie, ze względów pragmatycznych. Im niższy współczynnik U (a co za tym idzie – im mniej ciepła przedostaje się przez bramę), tym szczelniejszy będzie Twój garaż.
Jeśli garaż jest częścią bryły domu, musi spełniać wymogi WT 2021. A to oznacza, że współczynnik przenikalności ciepła U bramy garażowej musi wynosić nie więcej niż 1,3 W/(m2*K). To identyczna wartość jak ta odnosząca się do drzwi wejściowych.
Co daje odpowiedni współczynnik U bramy garażowej?
Co wynika z odpowiednio dobranego współczynnika przenikania ciepła U? Szereg korzyści praktycznych! Najważniejsze to:
- brak problemu z oszronionymi szybami samochodu zimą – to szczególnie ważne przy dużych mrozach;
- mniejsze nagrzewanie się garażu i auta latem – dzięki temu, wchodząc do samochodu w lipcu czy sierpniu, nie będziesz pospiesznie włączać klimatyzacji;
- lepsze zabezpieczenie przestrzeni przed wilgocią – pamiętaj, że może ona doprowadzić do powstania korozji;
- ograniczenie kosztów ogrzewania budynku – cenne ciepło uciekające z garażu zimą może oznaczać konieczność „podkręcenia” ogrzewania. Warto tego uniknąć.
Czytaj również: Uszczelnienie bramy garażowej – kiedy i jak trzeba to zrobić?
Czy zawsze trzeba sprawdzać współczynnik U dla bram garażowych?
Z punktu widzenia przepisów prawa współczynnik U dla bram garażowych ma znaczenie, kiedy garaż jest częścią bryły budynku mieszkalnego. Wszystkie jego elementy muszą spełniać wymogi WT 2021. Jeżeli budujesz odrębny obiekt, w teorii nie musisz się o to martwić. Jednak w praktyce brama o słabych parametrach termoizolacyjności nie zapewni optymalnej ochrony Twojemu pojazdowi, kosiarce, rowerowi i innym przechowywanym rzeczom. Dlatego dobrze go zawsze sprawdzić przed złożeniem zamówienia.
Brama garażowa – współczynnik U to ważne kryterium wyboru
Jak zatem widzisz, współczynnik U to jeden z tych parametrów, którego nie można ignorować, przyglądając się ofertom bram garażowych. Kiedy sprawdzasz propozycje:
- upewnij się, że ten parametr jest podawany w odniesieniu do całej bramy, a nie np. dotyczy jedynie izolacyjności skrzydła czy pojedynczego panelu. Liczą się właściwości kompletnej konstrukcji;
- pamiętaj, że są dostępne modele bram garażowych o współczynniku przenikania ciepła U lepszym niż warunki minimum wynikające z WT 2021. Dlatego jeżeli zależy Ci na szczególnie dobrej termoizolacji – np. gdy mieszkasz w górach albo budujesz dom pasywny, koniecznie zapytaj o dostępne możliwości.
Warto również zwrócić uwagę na to, że na ostateczną przenikalność cieplną bramy garażowej wpływ ma także jej montaż. Jeśli konstrukcja nie zostanie prawidłowo osadzona, nawet najlepsze komponenty mogą nie zdołać zapobiec „hulaniu wiatru” po Twoim garażu. Dlatego tak ważne jest podjęcie współpracy z zaufanymi specjalistami.
Potrzebujesz pomocy przy dobraniu bramy garażowej o odpowiednim współczynniku U? Zgłoś się do nas. Jako producent, znajdziemy rozwiązanie, które będzie dopasowane do specyfiki Twojego budynku. Zadzwoń lub napisz!