Standardowe drzwi zewnętrzne – bramtech.com.pl
12-10-2022 BramTECH

W jaki sposób czytać parametry drzwi zewnętrznych?

Drzwi do domów uważane są za te elementy, które pozwalają chronić wnętrze i jednocześnie zapewniać prywatność mieszkańcom. Decydując się na wybór skrzydeł wejściowych, trzeba mieć na uwadze pewne czynniki, które pozwalają uzyskać idealne połączenie między pięknem, funkcjonalnością i dopasowaniem. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Dowiedz się więcej!

Wymiary drzwi wejściowych – podstawa dopasowania

Czynnikiem, który należy dokładnie przeanalizować, jest wielkość otworu, w którym zostaną zamontowane drzwi. Wszystko musi być dobrze zmierzone, co pozwoli uniknąć nieszczelności lub słabego zabezpieczenia. Wielkości podawane przez producentów mogą dotyczyć wysokości i szerokości:

  • skrzydła z ościeżnicą,
  • samych drzwi,
  • światła przejścia, czyli otworu wewnątrz ościeżnicy.

Przed złożeniem zamówienia na konkretny model trzeba upewnić się, czego dotyczą podane dane. Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych to 110 × 210 cm. Taka szerokość drzwi wejściowych – po odjęciu wymiarów ościeżnicy – zapewnia przejście 100 cm. Na rynku są też dostępne modele niestandardowe, które pasują do specjalnych projektów architektonicznych. Na przykład w sytuacji, gdy budynek łączy otwartą przestrzeń parteru z pierwszą kondygnacją, wysokość drzwi wejściowych będzie większa niż standardowa.

Produkcja drzwi wejściowych – bramtech.com.pl

Składając zamówienie u producenta, można nie tylko indywidualnie ustalić parametry drzwi zewnętrznych pod otwór w murze, ale również od podstaw zaprojektować ich wygląd.

Współczynnik U dla drzwi zewnętrznych

W opisie parametrów drzwi wejściowych powinna znaleźć się informacja o właściwościach termoizolacyjnych. Izolacyjność termiczna drzwi to ważny aspekt, jeśli nieruchomość ma być bardziej wydajna pod względem cieplnym. Dzieje się tak, ponieważ dobrej jakości drzwi wejściowe działają jak bariera, która zatrzymuje zimno przychodzące z zewnątrz. To sprawia, że optymalna temperatura ​​utrzymywana jest w pomieszczeniach przez cały rok.

O izolacyjności termicznej informuje współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych, określany jako U. Jego największą wartość precyzują przepisy. Nie może on przekraczać 1,3 W/(m²·K). Warto jednak wybrać modele o mniejszej przepuszczalności, by jak najwięcej ciepła zatrzymać wewnątrz domu. Wpływ na utrzymanie komfortu cieplnego ma nie tylko konstrukcja skrzydła, ale także użyte do jego produkcji materiały. Im solidniej wykonane i bardziej szczelne drzwi zewnętrzne, tym izolacja będzie lepsza.

Kwestia akustyki – ważne parametry drzwi zewnętrznych

Dobra szczelność dźwiękowa skrzydeł zewnętrznych może mieć duże znaczenie w codziennym życiu. Izolacja akustyczna drzwi wejściowych ma pełnić funkcję bariery w przechodzeniu dźwięku z jednego środowiska do drugiego. Tym samym dobrze dopasowany produkt zapewnia w pomieszczeniach nie tylko ciepło, ale i ciszę. Zapobiega przedostawaniu się hałasu, który mógłby zakłócać inne czynności wykonywane wewnątrz budynku. Pozwala również uniknąć wydostawania się dźwięku na zewnątrz, który mógłby zakłócić spokój sąsiadów w pobliżu.

Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw, który powinien wynosić przynajmniej 30 dB. Im jest wyższy, tym drzwi mają lepsze możliwości tłumienia dźwięków.

Jakość materiałów, czyli szczegóły też mają znaczenie

Trzeba pamiętać, że drzwi wejściowe to jedna z wizytówek domu. Dlatego kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego zostaną wykonane. Co ważne, wpływa on nie tylko na kwestie estetyczne, ale również na inne właściwości, czyli izolację termiczną i akustyczną. Tworzywa, z których najczęściej produkuje się drzwi wejściowe do domów, to:

  • drewno – jako naturalny surowiec dobrze zabezpiecza przed hałasem, ale jest wrażliwe na zmiany swojej struktury pod wpływem wilgoci;
  • PVC – jest dobrym wyborem pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej; wygląd drzwi może być zaprojektowany tak, by przypominały drewno, ale sam materiał jest podatny na wgniecenia;
  • aluminium – jest lekkim, a zarazem wytrzymałym materiałem, który nie ma wymagań konserwacyjnych.

Czytaj także: Drzwi zewnętrzne aluminiowe czy stalowe? Porównanie parametrów

Warto mieć na uwadze, że obecne metody produkcji pozwalają tworzyć drzwi zewnętrzne w szerokiej gamie wzorów. Popularne są modele z przeszkleniami, które pomagają doświetlić wnętrze domu. Można też zamówić skrzydła w wybranej okleinie, np. imitującej drewno lub inne materiały.

Podczas kupowania drzwi wejściowych trzeba również zwrócić uwagę na kwestie zabezpieczeń. Warto zdecydować się na skrzydła, które mają potwierdzoną odporność na włamanie wg EN 1627:1630. Takie udogodnienie nie tylko poprawia poczucie bezpieczeństwa, ale też zwiększa spokój mieszkańców.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiednich parametrów i nie wiesz, jaki powinien być współczynnik U dla drzwi zewnętrznych, zasięgnij opinii naszych doradców. Skontaktuj się z nami, a eksperci pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.