Szare drzwi panelowe i brama garażowa - bramtech.com.pl
25-05-2021 BramTECH

Drzwi panelowe – elegancka i nowoczesna propozycja dla wymagających

Jesteś na etapie budowy domu lub planujesz jego remont? Jednym z kluczowych elementów, o który zapewne chcesz zadbać, jest dobór odpowiednich drzwi wejściowych. Tu nie można sobie pozwolić na kompromisy – zarówno pod względem estetyki, jak i parametrów technicznych. Pojawia się więc pytanie: czy da się wybrać model, który połączy atuty w obu tych aspektach? Odpowiedzią na nie mogą być drzwi panelowe. Dowiedz się więcej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe do domu?

Drzwi wejściowe domu to jego wizytówka. Od ich wyglądu oraz tego, jak ich estetyka współgra z całą elewacją, zależy odbiór całego budynku. Musi robić dobre wrażenie! Ale to nie wszystko, co ma znaczenie. Równie istotną kwestią jest aspekt funkcjonalny.

Dobre drzwi wejściowe:

  • stanowią niezawodną zaporę chroniącą przed włamaniem – muszą być więc solidne i wytrzymałe, tak aby ich sforsowanie wymagało dużo wysiłku, czasu oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi,
  • zapobiegają uciekaniu ciepła z budynku, a zatem odznaczają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi – jest to szczególnie ważne w budynkach energooszczędnych czy pasywnych. Zasada jest prosta: im bardziej szczelne drzwi, tym mniej będziesz wydawać na dogrzewanie czy schładzanie budynku.

W niektórych przypadkach drzwi zapewniają również dodatkowe doświetlenie korytarza – kiedy jest to konieczne. Aby tak było, potrzebne jest oczywiście przeszklenie. Jak zatem widać, wybór odpowiedniego wariantu wymaga poświęcenia czasu oraz dokładnego określenia swoich preferencji.

W ostatnich latach jednymi z najchętniej wybieranych modeli są drzwi panelowe aluminiowe, które mogą spełnić wszystkie nakreślone powyżej oczekiwania: świetnie się prezentować, a jednocześnie dobrze zabezpieczać dom przed typowymi zagrożeniami. Warto zatem je poznać bliżej.

Drzwi panelowe zewnętrzne, czyli jakie?

Drzwi wejściowe panelowe są często określane jako konstrukcje przeznaczone dla najbardziej wymagających. Trwałe i funkcjonalne, zachwycają również estetyką, która może być niezwykle różnorodna.  Czym się wyróżniają? Drzwi panelowe oferowane przez Bramtech:

  • są dostępne w trzech wersjach: basic, classic oraz exclusive. Każda z tych linii wyróżnia się odmiennymi parametrami technicznymi w kwestii typu wypełnienia, rodzaju zastosowanego profilu aluminiowego oraz właściwościami związanymi z przenikalnością cieplną,
  • można zamówić w szerokiej gamie wzorów – zarówno pełne, jak i z przeszkleniami – oraz kolorów. Można wybrać dowolny z palety RAL lub jeden ze wzorów drewnopodobnych, które dobrze wpisują się w eleganckie stylizacje,
  • są wyposażone w dodatkowy profil dylatacyjny między pianką a blachą, co pozwala uzyskać lepszą termoizolacyjność oraz wytrzymałość,
  • zostały zabezpieczone przed działaniem promieniowania słonecznego – oznacza to, że nawet gdy wybierzesz ciemniejszy kolor drzwi panelowych aluminiowych z asortymentu Bramtech, możesz oczekiwać, że nie wyblakną przez wiele lat.

Wszystkie te cechy sprawiają, że są one idealnym wyborem do każdego domu – także tego usytuowanego w chłodniejszych obszarach Polski, np. w górach czy w okolicach Suwałk, nazywanych biegunem zimna.

Nowoczesne drzwi panelowe zewnętrzne z doświetlem - bramtech.com.pl

Drzwi panelowe pasują do budynków w różnym stylu. Najczęściej jednak można je spotkać w domach o nowoczesnej architekturze.

Jak dobrać odpowiednie drzwi panelowe?

Wybór odpowiednich drzwi panelowych zewnętrznych może być wyzwaniem, zwłaszcza że dostępnych modeli jest wiele, a podjęcie słusznej decyzji jest istotne. Warto przy tym kierować się kilkoma kluczowymi kwestiami.

Grubość paneli

Im grubsze panele w drzwiach wejściowych, tym lepsze ich właściwości termoizolacyjne oraz tym solidniejsza konstrukcja. Jednak musisz się liczyć z tym, że modele o najwyższych parametrach będą też najbardziej kosztowne. Tymczasem nie zawsze potrzebujesz np. drzwi wejściowych panelowych wykonanych z paneli o grubości 95 mm. Taka wartość może być konieczna, jeżeli budujesz dom pasywny. Jeśli jednak budynek ma mieć nieco niższą (ale nadal wysoką) klasę energooszczędności, a Ty nie obawiasz się np. notorycznych wizyt złodziei, możesz spokojnie postawić na nieco cieńszą konstrukcję.

Współczynnik przenikalności cieplnej w drzwiach panelowych

Im niższa wartość, tym szczelniejsze i efektywniejsze w kwestii termoizolacji są drzwi panelowe. Pośród nich można znaleźć zarówno modele o standardowym Wpc, na poziomie 1,0 W/m2K, jak i modele dostosowane do konstrukcji pasywnych, w których ten parametr wynosi 0,50 W/m2K.

Design drzwi panelowych

W tym kontekście warto rozważyć zarówno kolorystykę skrzydła drzwiowego, jak i jego wygląd. Czy mają to być drzwi pełne, o jednolitej minimalistycznej konstrukcji? A może wolisz takie ze stylowymi przeszkleniami, które wprowadzą nieco światła do wnętrza? Warto zadbać o to, aby drzwi panelowe pasowały stylem zarówno do budynku i jego elewacji, jak również do bramy garażowej i charakteru całej posesji. Jeśli decydujesz się na przeszklenia, zwróć uwagę na przenikalność cieplną i typ szkła zastosowanego do jego wykonania. Wersja minimum to szkło dwukomorowe, a najlepszą izolację zapewniają szyby trzykomorowe.

Warto też zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • wodoszczelność (minimum to klasa E900),
  • odporność na obciążenie wiatrem,
  • klasa antywłamaniowa – powinna być minimum na poziomie RC2.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiednie drzwi panelowe do swojego domu, skontaktuj się z ekspertami Bramtech. Przeanalizujemy Twoje potrzeby i pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie.