Nowa brama garażowa – dofinansowanie – bramtech.com.pl
30-11-2022 BramTECH

Dofinansowanie do bramy garażowej - „Czyste Powietrze” 2.0

Termomodernizacja domu obejmuje m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, unowocześnienie systemu grzewczego i ocieplenie budynku. Wszystko po to, by poprawić efektywność energetyczną budynku. W Polsce działania te wspiera rządowy program dofinansowań „Czyste Powietrze” 2.0. Podpowiadamy, jak uzyskać dotację na zakup bramy garażowej.

„Czyste Powietrze” – wymiana bramy garażowej

Odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa wpływa nie tylko na estetykę i funkcjonalność budynku, ale również na jego energooszczędność. Przede wszystkim ogranicza straty ciepła, zapobiega wychładzaniu wnętrza, więc zmniejsza też wydatki przeznaczane na ogrzanie nieruchomości. Ponadto wymiana stolarki traktowana jest jako działanie proekologiczne, mające na celu poprawę jakości powietrza.

Dlatego też w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” 2.0 można ubiegać się nie tylko o dofinansowanie do wymiany pieca, ale również do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Wiążą się one z ociepleniem budynku, wymianą okien, drzwi, a nawet bramy garażowej. O tym ostatnim przedsięwzięciu nie wszyscy wiedzą, a jak wiadomo zakup nowego skrzydła do garażu to dość spory wydatek.

Dofinansowanie do bramy garażowej – kto może skorzystać?

Program „Czyste Powietrze” obejmuje trzy poziomy dofinansowań. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób fizycznych, właścicieli lub współwłaścicieli istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Warunek przyznania dotacji w ramach wymiany bramy garażowej uwzględnia dodatkowo kryterium dochodowe. W związku z tym ze wsparcia mogą skorzystać:

 • na poziomie podstawowym: osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł;
 • na podwyższonym poziomie: rodziny, w których przeciętny dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa wieloosobowego nie przekracza 1564 zł lub osoby prowadzące gospodarstwo jednoosobowe z miesięcznym dochodem 2189 zł;
 • na poziomie najwyższym: przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Beneficjentami mogą zostać również osoby, które pobierają ustalone prawnie zasiłki.

Wymiana bramy garażowej w ramach programu „Czyste Powietrze” – bramtech.com.pl
Zakup i montaż nowej bramy garażowej wiąże się ze sporym wydatkiem, który nie wszyscy mogą pokryć z własnej kieszeni. Dlatego warto skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” 2.0 i zadbać o profesjonalną termomodernizację budynku. 

Nowa brama garażowa ze wsparciem – warunki techniczne

Kryterium bycia właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości o odpowiednich dochodach to nie jedyne wymagania, jakie trzeba spełnić, chcąc przystąpić do programu „Czyste Powietrze”. Brama garażowa musi mieć odpowiednie warunki techniczne określone w regulaminie przyznawania dotacji. Chodzi o parametr związany z przenikaniem ciepła, który od 2021 roku może wynosić nie więcej niż 1,3 W/m²K.

Dlaczego w przypadku programu „Czyste Powietrze” współczynnik ten jest aż tak ważny? Chodzi przede wszystkim o działanie proekologiczne. Z jednej strony jest to kwestia obniżania ilość zużytej energii na ogrzanie budynku, z drugiej dotyczy zmniejszenia stopnia zanieczyszczenia powietrza z emisji spalin wytwarzanych w czasie ogrzewania. Współczynnik ten powinien również zainteresować samych właścicieli budynków mieszkalnych. Im jest niższy, tym mniejsze są straty ciepła w garażu i domu, a w związku z tym można obniżyć koszt ogrzania pomieszczeń. W naszej ofercie znajdują się solidne bramy garażowe segmentowe, które odpowiadają wymaganiom programu dofinansowań „Czyste Powietrze”.

Ile wynosi dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” 2.0?

Jeżeli beneficjent spełnia wymogi formalne, może ubiegać się o dotację na zakup, montaż i demontaż drzwi/bram garażowych. Maksymalne kwoty na takie przedsięwzięcie wraz z wymianą źródła ciepła na paliwo stałe, ale bez instalacji fotowoltaicznej wynoszą:

 • 25 000 zł na podstawowym poziomie dofinansowania;
 • 32 000 zł dla uprawnionych do podwyższonego poziomu;
 • 60 000 zł na najwyższym poziomie dofinansowania.

Rezygnacja z wymiany pieca i zdecydowanie się na mniejszą inwestycję obniża kwotę dotacji, ale i tak wystarcza ona na pokrycie przedsięwzięcia związanego z zakupem i montażem bramy garażowej.

Sprawdź też: Montaż bram segmentowych – najczęściej popełniane błędy

„Czyste Powietrze” 2.0 i dofinansowanie do bramy garażowej – jak złożyć wniosek?

Wnioski do programu „Czyste Powietrze” można złożyć przez Internet. Co musisz zrobić?

 1. Wejdź na portal gov.pl i przejdź do zakładki „Nieruchomości i środowisko”.
 2. Wybierz „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”.
 3. Kliknij „Złóż wniosek”.
 4. Zaloguj za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
 5. Wypełnij dokładnie wniosek i sprawdź poprawność wpisanych danych.
 6. Dołącz wymagane dokumenty w formie skanów lub wersji elektronicznych.
 7. Podpisz wniosek elektronicznie podpisem zaufanym lub kwalifikowanym.
 8. Wyślij wniosek. Potwierdzenie złożenia otrzymasz na swój adres e-mail.

O świadczenie w ramach programu „Czyste Powietrze” możesz ubiegać się również w urzędzie. Wystarczy, że zalogujesz się na Portalu Beneficjenta na stronie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej i pobierzesz edytowalny formularz PDF. Musisz go wypełnić, wysłać na skrzynkę pocztową Portalu Beneficjenta, wydrukować, podpisać i wraz z niezbędnymi załącznikami złożyć w oddziale WFOŚiGW lub urzędzie gminy, która realizuje założenia programu.

Jeśli nie wiesz, jaka brama garażowa spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze” lub potrzebujesz wyceny wybranego modelu, skontaktuj się z naszym doradcą.