Bramy segmentowe przeszklone – bramtech.com.pl
15-06-2022 BramTECH

Brama segmentowa przeszklona – jak dobrać odpowiednie przeszklenie

Brama segmentowa przeszklona to częsty wybór w przypadku hal magazynowych, logistycznych, a nawet garaży w domach jednorodzinnych. Dzięki obecności szyb do wnętrza wpada naturalne światło, co podnosi komfort użytkowania przestrzeni. Jednak przeszklenie przeszkleniu nierówne, a w ofercie dobrych producentów można znaleźć wiele wariantów rozmieszczenia szyb. Jakie są dostępne opcje i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź!

Brama segmentowa przeszklona – dobre rozwiązanie

Przeszklone bramy przemysłowe są częstym wyborem inwestorów. Nie ma się co dziwić – dodatkowe źródło naturalnego światła pozytywnie wpływa na atmosferę pracy w obiekcie, a nawet pomaga nieco obniżyć koszty zużycia prądu przez ograniczenie korzystania z oświetlenia elektrycznego. Dlatego na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy z różnych branż – od logistycznej aż po produkcyjną.

Na popularność przeszklonych bram do hal przemysłowych wpływa również to, że są one dostępne w wielu wariantach. To pozwala dostosować parametry skrzydła do wymogów funkcjonalnych każdego zakładu.

Czytaj też: Bramy przemysłowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czym różnią się od siebie bramy przemysłowe przeszklone?

Segmentowe bramy przeszklone są zróżnicowane pod względem konstrukcji. Różnią się przede wszystkim:

  • stopniem przeszklenia skrzydła – można wybrać bramę segmentową przeszkloną jedynie w niewielkim stopniu lub taką, która jest w całości wypełniona panelami szklanymi. Dostępne są również rozwiązania pośrednie;
  • typem zastosowanych przeszkleń – mogą to być okienka o różnych kształtach i różnej wielkości lub okna panoramiczne, które powstają z dużych paneli;
  • wielkością – trzeba jednak pamiętać, że w bramach segmentowych rozmiar przeszklenia nie może przekroczyć wysokości pojedynczego segmentu. Tylko wówczas skrzydło zachowuje swoją funkcjonalność, czyli może się składać pod sufitem hali.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym opcjom.

Bramy do hal przemysłowych a układ przeszkleń

Przy doborze układu przeszkleń i ustalaniu tego, jak dużą zajmą one powierzchnię bramy, mamy dużą swobodę. Dowodem jest nasza oferta bram przemysłowych segmentowych. Produkujemy konstrukcje, w których okna i panele mogą być rozmieszczone na wiele sposobów. Poniższy schemat prezentuje, jak wyglądają najbardziej typowe rozwiązania.

Bramy przemysłowe przeszklone – bramtech.com.pl

Wybór układu przeszklenia i tego, jak duża powierzchnia będzie pokryta szybami, zależy od funkcji, jaką pełni obiekt przemysłowy. Warto skonsultować decyzję z ekspertami.

Jak wybrać odpowiedni typ przeszklenia i miejsce ulokowania szyb? Wszystko zależy od warunków technicznych obiektu oraz pełnionej przez niego funkcji. Przykładowo, jeżeli brama ma zostać zamontowana w warsztacie samochodowym, przydatne będą duże przeszklenia – zajmujące nawet 80-90% powierzchni skrzydła. Dzięki temu wnętrze będzie doświetlone, co ułatwi pracę mechanikom.

Nieprzeszklony warto pozostawić sam dół bramy. Powód jest prosty: przy intensywnej eksploatacji szklany panel byłby narażony na szybkie porysowanie się. Dlatego w pełni przeszklone bramy przemysłowe to odpowiedni wybór w niewielu przypadkach. Mogą być dobrą opcją np. w salonach samochodowych. Tam spory nacisk kładzie się na estetykę i nowoczesny wygląd przestrzeni, a samo skrzydło nie jest w tak dużym stopniu narażone na uszkodzenie.

Za to w bramie do magazynu, który przez większą część dnia pozostaje zamknięty, wystarczą tylko górne przeszklenia, zajmujące 10-20% powierzchni skrzydła. Można też wykonać przeszklenie w środkowej części bramy, tak by znajdowało się mniej więcej na wysokości wzroku pracowników.

Warto też pamiętać, że bramy przemysłowe przeszklone mogą być wyposażone w drzwi. Ich część lub całość również może być też przeszklona. W tym przypadku nie ma zbyt wielu ograniczeń odnośnie do układu szyb.

Jakie okna do przeszklonej bramy segmentowej?

Przy wyborze bramy przemysłowej liczy się nie tylko układ i procent przeszklenia. Równie istotny jest rodzaj zastosowanych okien. Dobiera się je zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki.

Do wyboru są przede wszystkim:

  • okna panoramiczne – zapewniają najlepszy dostęp światła naturalnego i wypełniają całą przestrzeń danego segmentu. To funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy Ci na doświetleniu pomieszczenia i minimalistycznym, industrialnym designie bramy;
  • okna owalne – są szerokie i wpuszczają dużą ilość światła słonecznego, ale mają bardziej subtelny, delikatny kształt. Mogą poprawić wygląd bramy, co jest istotne, gdy staje się ona elementem reprezentacyjnej części obiektu;
  • okna okrągłe – przypominają te stosowane na statkach. Są wybierane z uwagi na doskonałą integralność strukturalną, a w związku z tym większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być też ciekawym akcentem wpływającym na estetykę;
  • okna kwadratowe – wybierane są wówczas, gdy przeszklenie ma zajmować mniejszą powierzchnię skrzydła bramy. To dobre rozwiązanie w przypadku często eksploatowanych bram magazynowych.

Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego przeszklenia do bramy przemysłowej? Skonsultuj się z ekspertami BramTECH. Przeanalizujemy Twoje potrzeby i przedstawimy najkorzystniejsze opcje. Zadzwoń lub napisz!