Montaż elementów bramy segmentowej - bramtech.com.pl
21-12-2021 BramTECH

Najbardziej awaryjne elementy bramy segmentowej

Bramy garażowe segmentowe są jednymi z najchętniej wybieranych na rynku. Nie ma się czemu dziwić: zajmują niewiele miejsca, zapewniają świetną izolację termiczną oraz płynnie i szybko działają. Mimo to, nawet najlepsza konstrukcja na rynku z czasem może ulec awarii. Zastanawiasz się, na które elementy bramy segmentowej należy zwrócić najwięcej uwagi w tym kontekście? Zobacz!

Jak często psują się bramy segmentowe?

Specyfika budowy bram segmentowych sprawia, że nie wykazują one większej podatności na uszkodzenia. Wiele awarii jest efektem nieprawidłowego zamontowania konstrukcji. Nieodpowiednio osadzone sprężyny do bramy segmentowej czy nierówno przymocowane prowadnice mogą doprowadzić do wypaczenia konstrukcji, a w konsekwencji – do pojawienia się problemów z jej prawidłowym działaniem. Dlatego takie prace należy powierzyć zaufanym specjalistom. To najlepsza gwarancja, że Twoja brama będzie działała niezawodnie przez długie lata, wymagając jedynie okazjonalnego serwisu czy konserwacji.

Czytaj też: Montaż bram segmentowych – najczęściej popełniane błędy

Jakie elementy bramy segmentowej są najbardziej podatne na uszkodzenia?

Chociaż konstrukcja bramy segmentowej jest solidna i stabilna, trzeba pamiętać, że składa się z wielu różnorodnych elementów. Tworzą one mechanizm nieco bardziej narażony na ewentualne uszkodzenia niż np. jednolita brama uchylna. Z drugiej strony konstrukcja segmentowa zapewnia doskonałą termoizolację oraz pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Najczęściej prezentuje się też zdecydowanie bardziej nowocześnie, choć jest to kwestia indywidualnych preferencji.

A zatem, co może ulec uszkodzeniu? Oto elementy bramy segmentowej, których działanie warto kontrolować.

Rolki do bramy segmentowej

Rolki do bramy garażowej z łożyskami tocznymi to element, dzięki któremu możliwa jest cicha oraz bardzo płynna praca takiej konstrukcji. Są one dodatkowo zabezpieczone metalową przesłoną, która chroni przed wniknięciem do wewnątrz wody czy zanieczyszczeń. Mimo to, z uwagi na to, że rolki do bramy podwieszanej pracują przy każdym jej otwarciu i zamknięciu, z czasem mogą ulec zużyciu. Wskazywać na to może np. głośniejsza praca skrzydła. Ich wymiana nie jest problematyczna ani kosztowna. Warto przy tym pamiętać, że ponieważ rolki do bramy są wykonane z plastiku, nie ma konieczności ich smarowania.

Sprężyny do bramy segmentowej

Sprężyny pełnią ważną rolę w mechanizmie podnoszenia drzwi garażowych segmentowych. Pozwalają one na równoważenie ich ciężaru w trakcie otwierania oraz zamykania. Warto wiedzieć, że producent wyraźnie określa liczbę cykli, po których konieczna jest ich wymiana na nowe. Najczęściej jest to bardzo duża wartość, liczona w dziesiątkach tysięcy, co znajduje potwierdzenie w rzeczywistości – oczywiście pod warunkiem, że sprężyny są dobrze zamontowane.

Problem może się pojawić, gdy nie zostaną założone poprawnie. Co do zasady mają one prostować się podczas naciągania, a ich średnica powinna ulegać zmniejszeniu. Jeżeli dzieje się odwrotnie – to znak, że instalacja została źle wykonana. W takiej sytuacji sprężyny trzeba założyć ponownie, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Problemy mogą też sprawiać obecne w systemie sprężyn naciągowych koła pasowe – ich zużycie się może powodować blokowanie się skrzydła bramy.

Uwaga! Chociaż pęknięcie sprężyny to bardzo rzadka sytuacja, w dobrych bramach garażowych stosuje się dodatkowe, specjalne zabezpieczenia, które skutecznie powstrzymują opadnięcie skrzydła, gdyby doszło do awarii. Warto jednak wiedzieć, że takie zabezpieczenie działa jednorazowo – gdy doszło już do uszkodzenia, sprężyny będą wymagały wymiany na nowe.

Należy również pamiętać o regularnym smarowaniu sprężyn – z wykorzystaniem rekomendowanych przez producenta środków konserwujących.

Zawiasy do bramy segmentowej

Zawiasy do bram segmentowych to kolejny element, który intensywnie pracuje podczas otwierania oraz zamykania takich drzwi. Dlatego z czasem również może on ulec uszkodzeniu. Aby temu zapobiec, należy regularnie smarować zawiasy i, ewentualnie, wykonywać okresową regulację.

Zawiasy do bramy segmentowej - bramtech.com.pl
Zawiasy do bramy segmentowej oraz sprężyny i rolki w mechanizmie to elementy najbardziej podatne na zużycie.

Automatyka do bramy segmentowej

Nowoczesna automatyka do bramy jest mało podatna na awarie, jednak trzeba mieć świadomość, że mogą się one zdarzać. Najczęstszy problem to uszkodzenie siłownika bramy, chociaż mogą się też pojawić np. kłopoty z działaniem pilota do otwierania drzwi i tym podobne wyzwania. Jednak dobry serwisant poradzi sobie z nimi w krótkim czasie.

Reasumując: bramy segmentowe są mało awaryjne, pod warunkiem, że zostały właściwie zamontowane i jest przeprowadzana ich regularna konserwacja. Warto pamiętać np. o smarowaniu zawiasów oraz sprężyn. Wskazówek konserwacyjnych udzielą Ci nasi specjaliści – tuż po zamontowaniu skrzydła dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania konstrukcji. Dzięki temu unikniesz wielu problemów i wydłużysz czas eksploatacji elementów bramy segmentowej.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz pomocy przy doborze typu konstrukcji bramy garażowej? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!