Kolory bram garażowych – zasady doboru. Czy liczy się tylko estetyka?
01-04-2021 Admin

Kolory bram garażowych – zasady doboru. Czy liczy się tylko estetyka?

Wybór odpowiedniego wykończenia bram garażowych może mieć duży wpływ na atrakcyjność całego domu. Brama garażowa i jej kolor nie muszą być nudną, użytkową jego częścią. Dlatego panele bram dostępne są w szerokiej gamie barw. Dzięki czemu można je również dopasować do kolorów pozostałych elementów budynku: dachu, elewacji, listew okiennych itp. Dodatkowo producenci bram garażowych dysponują kolorami drewnopodobnymi, które np. imitują prawdziwe drewno. W tej materii wybór jest naprawdę duży

Przeczytaj dalej, czym warto kierować się przy wyborze koloru bram garażowych i czy estetyka jest tu jedynym kryterium?

Niezależnie od tego, czy budujesz dom z garażem od podstaw, czy też potrzebujesz wymienić istniejące drzwi garażowe, zapewne stoisz przed niekoniecznie łatwym wyborem kolorystyki paneli. Zwłaszcza, że wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Twoja brama garażowa może mieć kolor od jednego z najbardziej popularnych, jak biały, szary, czarny, beżowy lub ciemnobrązowy, po bardziej wyszukane warianty w stylu jasny dąb, dąb bielony czy antracyt.

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najbardziej odpowiedni kolor drzwi garażowych? Zapoznaj się z poniższymi sposobami jego wyboru.

1. Dopasowanie koloru bramy garażowej do określonych elementów domu

Na przykład, jeśli masz szare drzwi wejściowe, rolety lub okiennice, to Twoja brama garażowa też może być szara. Dopasowanie kolorystyki bramy do stolarki spowoduje niewyróżnianie się Twojej bramy garażowej. Może jednak również przyćmić styl i detale architektoniczne domu. 

Zamiast tego możesz więc zdecydować się na kolor zbliżony do koloru elewacji lub – jeśli Twój dom jest z cegły lub kamienia – możesz wybrać kolor występujący w murze lub taki, który go uzupełnia.

Generalna zasada, którą warto zapamiętać, mówi o tym, aby wybierać kolor  należący do tej samej rodziny barw, które zostały użyte na elewacji. Z całą pewnością takie uspójnienie kolorystyczne daje gwarancję trafnego wyboru.

2. Wybór kontrastowego koloru bramy do garażu

Jeśli zdecydujesz jednak, że monochromatyczna kolorystyka to nie Twój styl, możesz sięgnąć po kontrastowy kolor bramy garażowej. Na przykład, jeśli masz dom z czerwonej cegły, wybierz białe drzwi garażowe. Czerwone cegły i białe drzwi będą się doskonale uzupełniać. 

Jeśli nie chcesz zbyt dużego kontrastu, po prostu wybierz inny odcień. Na przykład, jeśli Twój dom jest beżowy, wybierz bramę garażową w kolorze ciemnego orzecha. Jeśli Twój garaż znajduje się w głównie zacienionym miejscu, wybierz jasny kolor drzwi, aby kontrastować z cieniem.

Brama garażowa segmentowa w kolorze dąb bielony - bramtech.com.pl

Fot. BramTECH Brama garażu to istotny element, który dobrze zaaranżowany, może podkreślić unikatowy charakter budynku. Dlatego ważne, aby pasowała do kolorystyki reszty domu na zasadzie harmonii albo kontrastowego zestawienia.

3. Kolor bramy garażowej zgodny z aktualnymi trendami i… wyborem sąsiadów

Jednym z najchętniej wybieranych ostatnimi laty kolorów bram garażowych jest szary i jego odcienie. Zresztą równie często jest on stosowany na elewacjach domów i w elementach dekoracyjnych. Wielu właścicieli domów wybiera neutralne i niewyróżniające się zbytnio kolory: właśnie odcienie szarości, bieli, piasku lub koloru jasnobrązowego. Dlatego zawsze dobrze jest wybrać się na przejażdżkę po okolicy i sprawdzić, jakie kolory bram garażowych mają sąsiedzi. Wpisanie się w styl i kolorystykę otoczenia sprzyja zachowaniu porządku architektonicznego i harmonii w otoczeniu. 

Jeżeli w szerokiej gamie kolorystycznej producenta bram nie możesz odnaleźć swojego ulubionego koloru, skorzystaj z możliwości pomalowania płaszcza bramy w dowolnym kolorze z palety RAL.

4. Zasada doboru koloru ze względu na funkcjonalność i bezproblemowe użytkowanie

Pięknie prezentujące się na tle jasnych elewacji bramy garażowa antracytowe, grafitowe czy ciemnobrązowe w upalne dni potrafią rozgrzać się do 70 stopni. Taka temperatura może doprowadzić do trwałego odkształcenia płaszcza bramy i w efekcie do jej uszkodzenia. To niepożądane zjawisko nazywane jest efektem bimetalicznym.

Najbardziej narażone na efekt bimetaliczny są bramy w ciemnych, pochłaniających promienie słoneczne kolorach, umiejscowione na elewacjach południowych, wschodnich i południowo-wschodnich, które w ciągu dnia najdłużej wystawione są na działanie słońca. 

Gdy nasza grafitowa brama garażowa znajduje się na jednej z wymienionych elewacji, to w piękny słoneczny dzień może powstać znaczna różnica temperatur między jej zewnętrzną powierzchnią, a temperaturą powierzchni wewnętrznej. Następstwem tej różnicy temperatur jest efekt bimetaliczny, czyli wygięcie segmentów bramy. Rzutuje to nie tylko na wizerunek estetyczny budynku, ale jest też powodem problemów ze skutecznym działaniem bramy np. blokadą prowadnic czy rozszczelnieniem. 

Trudno jest zmienić lokalizację bramy, łatwiejszym rozwiązaniem jest więc wybór bramy w jasnym kolorze albo montaż bramy garażowej ze specjalnym wzmocnieniem, które zapobiega skutkom efektu bimetalicznego. Elementy tego typu montuje się podczas instalacji bramy. Dowiedz się więcej u doświadczonego producenta.

Brama garażowa grafitowa - bramtech.com.pl

fot. Jeśli nie chcemy rezygnować z efektownego, ciemnego koloru bramy, to należy zadbać o specjalistyczne systemy wzmocnienia płaszcza naszych wrót garażowych.

Jak widać dobór koloru bramy garażowej dotyczy nie tylko estetyki, ale również jej funkcjonalności. Barwa, faktura czy szerokość paneli są wypadkową aktualnych trendów i naszych preferencji, ale nie bez znaczenia jest tutaj również sama lokalizacja garażu. Dlatego chociaż jest to sprawa indywidualna, przy wyborze koloru bramy garażowej warto wziąć pod uwagę wymienione wyżej kryteria, które ostatecznie zapewnią nam jej sprawne funkcjonowanie i wysoką estetykę przez lata.

Jeżeli nie masz pewności lub nadal wahasz się przy wyborze idealnego koloru dla Twoich drzwi garażowych skontaktuj się z nami! 

 

 

Udostępnij: