Montaż drzwi technicznych na klatce schodowej - bramtech.com.pl
24-02-2022 BramTECH

Montaż drzwi technicznych – krok po kroku. Co może pójść nie tak?

Drzwi techniczne (lub inaczej drzwi gospodarcze) służą przede wszystkim do ochrony przestrzeni takich jak zaplecza, magazyny, kotłownie czy garaże. Zwykle mają zabezpieczać je zarówno przed dostępem niepowołanych osób, jak i przed ogniem. Ogromne znaczenie ma więc zarówno ich odpowiedni wybór, jak i poprawny montaż. Sprawdź, jak powinien wyglądać i jakie błędy są najczęstsze.

Montaż  drzwi technicznych – przygotowanie

Jak przygotować się do montażu drzwi technicznych? Poza wyborem odpowiedniego modelu należy przygotować narzędzia i sprzęt, które przydadzą się podczas tego procesu. Aby zamontować drzwi techniczne wewnętrzne lub zewnętrzne, na pewno warto mieć:

 • śrubokręt,
 • młotek,
 • poziomicę,
 • nóż,
 • klucze imbusowe,
 • wkrętarkę i wkręty,
 • wiertarkę,
 • kątownik,
 • pistolet do silikonu.

Ponadto mogą się przydać: kotwy montażowe, listwy rozporowe, taśma malarska, kliny drewniane i pianka montażowa.

Upewniwszy się, że masz cały potrzebny sprzęt, trzeba zapoznać się z instrukcją montażową dostarczoną przez producenta i przyjrzeć się konstrukcji ścian w celu prawidłowego osadzenia skrzydła w otworze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ prawidłowe osadzenie i izolacja pomogą uniknąć powstawania w tym miejscu mostków termicznych. Drzwi zewnętrzne techniczne w ścianie trójwarstwowej należy mocować w warstwie ocieplenia, a w ścianie dwuwarstwowej – tak aby zewnętrzna krawędź ościeżnicy znajdowała się na granicy warstwy termoizolacyjnej i ściany nośnej. W konstrukcji jednowarstwowej drzwi powinno się natomiast osadzać w połowie grubości muru.

Czytaj też: Rodzaje i klasy drzwi do pomieszczeń gospodarczych

Drzwi gospodarcze – osadzenie ościeżnicy

Pierwszym krokiem podczas montażu drzwi gospodarczych jest instalacja ościeżnicy. Należy umieścić framugę w przygotowanym otworze i unieruchomić za pomocą drewnianych klinów, upewniając się, że położenie krawędzi ościeżnicy jest prawidłowe względem budowy ściany. Przy pomocy poziomicy trzeba również sprawdzić poziom i pion.

Kolejno należy wywiercić w ścianach otwory na kotwy montażowe zgodnie z instrukcją producenta. Zazwyczaj potrzebny jest jeden otwór przy górnej krawędzi ościeżnicy i po trzy po bokach. W otworach należy umieścić kotwy, a następnie dokręcić za pomocą klucza.

Duże znaczenie dla prawidłowego montażu ma usztywnienie ościeżnicy. Dokonuje się tego za pomocą listew rozporowych włożonych pomiędzy wewnętrzne boki ramy. Jeśli montowane są drzwi zewnętrzne techniczne, bardzo ważny jest też prawidłowy montaż progu. Najczęściej stosuje się tzw. ciepły próg – wymaga on wykonania ocieplenia w specjalnie przygotowanym kanale montażowym, a następnie umieszczenia w nim progu przymocowanego kołkami do posadzki.

Drzwi techniczne – uszczelnienie

Przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem należy następnie wypełnić pianą montażową. Uprzednio ościeżnicę warto zabezpieczyć taśmą malarską, aby uniknąć jej zabrudzenia. Zaleca się delikatne zwilżenie elementów bezpośrednio przed aplikacją piany oraz oszczędne stosowanie materiału. Nie ma konieczności wypełniania nim całych wolnych przestrzeni, ponieważ piana zwiększa swoją objętość po kontakcie z powietrzem. Tak wykonaną izolację powinno się zostawić na 24 godziny przed przystąpieniem do dalszych prac. Następnie należy odciąć jej nadmiar i wykończyć połączenia silikonem. Kolejno można usunąć zabezpieczenie z taśmy malarskiej.

Drzwi techniczne: montaż – uszczelnienie pianą montażową - bramtech.com.pl

Dokładne uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a murem jest bardzo ważne. Po aplikacji piany należy odczekać 24 godziny przed dokonaniem dalszych prac.

Drzwi techniczne – montaż skrzydła

Przed montażem skrzydła drzwi technicznych należy zamontować w ościeżnicy zawiasy. Następnie konieczne jest przykręcenie szyldów i klamek do skrzydła. Dopiero wówczas można usunąć listwy rozporowe i umocować skrzydło na zawiasach, a następnie skorygować jego położenie, aby było idealnie dopasowane, płynnie się zamykało i otwierało.

Drzwi techniczne – najczęstsze błędy przy montażu

Mimo iż montaż drzwi technicznych wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać, to jednak bez odpowiedniego doświadczenia bardzo łatwo o błędy. Co może pójść nie tak? Do najczęstszych pomyłek domorosłych monterów należą:

 • złe wypoziomowanie ościeżnicy – co może skutkować tarciem o posadzkę skrzydła, niedomykaniem lub samoistnym otwieraniem drzwi;
 • zabrudzenie drzwi pianą lub klejem montażowym – są to substancje, które ciężko usunąć, a przy tym procesie nierzadko dochodzi do uszkodzenia powierzchni skrzydła, ościeżnicy lub opaski;
 • brak usztywniających listew rozporowych podczas pianowania – wówczas najczęściej dochodzi do wypaczenia ościeżnicy ku środkowi otworu, przez co drzwi się nie domykają;
 • odwrotny montaż ościeżnicy – co prowadzi do konieczności zamontowania drzwi otwieranych w złą stronę;
 • nieprawidłowy montaż progu drzwi zewnętrznych technicznych – co może prowadzić do powstawania mostków termicznych i przenikania do środka zimnego powietrza z zewnątrz.

Tych błędów pozwala oczywiście uniknąć skorzystanie z profesjonalnej ekipy montażowej. To szczególnie ważne również w kontekście gwarancji. Wysokiej jakości drzwi techniczne z ościeżnicą często objęte są kilkuletnią ochroną gwarancyjną, ale warunkiem może być wykonanie profesjonalnego montażu przez ekipę z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego też drzwi gospodarcze zazwyczaj warto montować z pomocą fachowców!

Zapraszamy do kontaktu, jeśli interesują Cię wysokiej jakości modele wraz z profesjonalnym montażem.